2023. december 9., 19:19

Pintér Béla és Társulata – elérhető a januári és a februári program

Az idén 25. jubileumát ünneplő Pintér Béla és Társulata januárban és februárban összesen harminchat estén várja nézőit az újpesti UP Rendezvénytérbe. Az előadásokra már elindult a jegyértékesítés.

Pintér Béla és Társulata
Fotó: Pintér Béla és Társulata

2024 első két hónapjában műsoron lesz a Réka és az Oltatlanok, a Kaisers TV, Ungarn, A 42. hét, a Parasztopera, az Anyaszemefénye, az Anyám orra, a Marshal Fifty-Six, a Titkaink, a Vérvörös Törtfehér Méregzöld, Az Imádkozó, A Démon Gyermekei, a Tündöklő Középszer és a Gyévuska is. Utóbbit 20 évvel ezelőtt, 2003. november 5-én mutatták be a Nemzeti Színházban. A zenés, második világháború időszakában játszódó darab november 15-től, több mint 5 év szünet után került újra a repertoárra. Zenéjét Darvas Benedek, szövegét Pintér Béla jegyzi.

Az előadásban főtisztek, tisztek, honvédek, valamint hozzátartozóik és munkaszolgálatosok bonyolítják a második világháború korában játszódó (de nem feltétlenül kizárólag arról is szóló) cselekményt, laktanyában, bálteremben és a távoli orosz rónákon – egy kissé (el)emelten, Pucciniba oltott slágerek, magyar nóták és katonaindulók mentén”

– olvasható a színmű ismertetőjében.

Az előadás eredetileg a Nemzeti Színház Gobbi Hilda termében, később a Szkéné Színházban és a Trafóban futott, összesen több mint 100 alkalommal, de Európa-szerte is vendégszerepelt: Helsinkiben, Szabadkán, Lipcsében, Berlinben, 2009-ben pedig Rijekában az International Small Scene Festivalon, ahol a legjobb jelmez, a legjobb díszlet, a legjobb zene kategóriák díjazottjaként az új színházi formanyelv létrehozásáért különdíjat is kapott. A Gyévuska jelenleg második virágkorát éli, több színház is műsorra tűzte: a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Hegymegi Máté rendezésében mutatta be 2023 tavaszán, a Miskolci Nemzeti Színházban Ascher Tamás vitte színre 2023 nyarán, a szombathelyi Weöres Sándor Színház pedig februárban mutatja be Nagy Péter István rendezésében.

Több mint öt éve nem játszottuk az előadást, most állandó játszóhelyünkön, az UP Rendezvénytérben újítjuk fel részben eredeti, részben új szereposztással. Az eredeti szereplők közül Pintér Béla, Szalontay Tünde, Thuróczy Szabolcs, Enyedi Éva, Tóth József, Bencze Sándor Qpa és Nagy Abonyi Sarolta térnek vissza szerepeikhez, új beállóként pedig Fodor Annamária, Jankovics Péter, Szabó Zoltán és Takács Géza csatlakoznak az előadáshoz. Az előadást ezúttal is nyolc fős zenekar kíséri Bencsik Pál karmester vezényletével”

– részletezi Pintér Béla, majd így folytatja:

Az előadás a diákprogramunkban is szerepel: a középiskolás tanulóknak színházi nevelési szakemberek (Hodászi Ádám, Szemerédi Fanni, Szivák-Tóth Viktor) tartanak előkészítő és feldolgozó foglalkozásokat, amelyek a történelem viharában sodródó embert helyezik a figyelem fókuszába. Milyen kitörési vagy épp menekülési lehetőségek adódnak számára? Mit ér az igazság egy olyan világban, ahol az erő egy történelmi rögeszme szolgálatába áll? Mit lehet feláldozni a túlélésért? Megmenekülhet-e a túlélő a saját hazugságaitól? Mi az emberi méltóság végpontja?”
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.