Petrécs Anna a Komáromi Jókai Színház Örökös Tagja lesz
„Színházunk vezetősége az én ötletem nyomán, illetve a 2007/2008-as 55. jubileumi évad apropóján alapította meg a Komáromi Jókai Színház Örökös Tagja címet. Célunk az volt, hogy emléket állítsunk azon művészeinknek, akik pályájuk során hosszú évtizedeket áldoztak a szlovákiai magyar színházművészet fejlődésért. A cím odaítélésének feltételei a következők: legalább 30 intézményünkben eltöltött év, továbbá ugyanitt 30 jelentős szerep eljátszása, valamint a szlovákiai magyar közéletben betöltött szerep – ez három évtizednyi színjátszás esetében már szinte természetes, illetve példamutató szakmai és erkölcsi magatartás. Az Örökös Tagok személyéről döntő öttagú kuratórium tagja a színház mindenkori igazgatója (jelenleg én) és művészeti vezetője vagy dramaturgja (most Varga Emese dramaturg), valamint három külső színház-szakértő, Tóth László költő-színháztörténész, Miklósi Péter újságíró-publicista és Hizsnyan Géza színházkritikus“ – mondta el portálunknak Tóth Tibor, a Jókai Színház igazgatója.
Az első Örökös Tag címeket a komáromi Magyar Területi Színház (MATESZ) megalakulásának 55. évfordulója alkalmából, 2008 június 29-én megtartott ünnepségen adták át a még élő alapító tagoknak: Bugár Bélának (színész), Ferenczy Annának (színész, érdemes művész), Konrád Józsefnek (színész-rendező), Lőrincz Margitnak (színész) és Turner Zsigmondnak (színész). A további években csatlakozott hozzájuk Németh Ica (színész-igazgató), Boráros Imre (Kossuth-díjas színész), Dráfi Mátyás (Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész), Ropog József (színész), Takáts Emőd (rendező, érdemes művész), valamint Szentpétery Aranka (színész).
„Bár az alapító okirat szerint a még élő egykori művészeinket jutalmazzuk ezzel a tagsággal, de a váratlanul elhunyt Németh Ica esetében kivételt tettünk, vagyis ő a tagságot posztumusz kapta meg. Az idei évad utolsó, vagyis június 10-én, pénteken 19 órakor kezdődő bemutatója előtt pedig Petrécs Annát éri majd ez a megtiszteltetés. Rövid életpálya-ismertetője után neki is átadjuk Juraj Gráfel szobrát, amely egy lehajtott fejű múzsát ábrázol, aki egyik kezében lírát, a másikban pedig – ami valójában szárny – a színház síró és nevető maszkját tartja. Az Örökös Tagságot egy oklevél is megerősíti“ – mondta portálunknak a komáromi színidirektor.
A kerek életjubileumát február 11-én ünneplő Petrécs Anna a nemrég zajlott 25. Komáromi Napok keretében Polgármesteri Díjban részesült, május végén pedig újabb örömhír érte: Tóth Tibor igazgató levélben értesítette őt az Örökös Tag cím odaítéléséről. A színművész úgy érzi, hogy ez a jutalomsorozat részben az életjubileumával is összefügg. Annál is inkább, mert 2014-ben férje, az akkor 70. születésnapját ünneplő Boráros Imre színművészt érték egymás után hasonló megtiszteltetések. Januárban többedmagával együtt a Komáromi Jókai Színház Örökös Tagjává vált, majd a magyar kultúra napja alkalmából a Falvak Kultúrájáért Alapítvány Kultúra Lovagrendje a Magyar Kultúra Lovagja címet adományozta neki, március 14-én pedig a felvidéki magyar színészek közül elsőként kapott Kossuth-díjat.
„Barátaimnak poénként azt szoktam mondani, hogy csak meg kell élni, hogy elismerésekben részesüljünk. Örvendetes dolognak tartom, ha az életjubileumok kapcsán az elismerésekről döntőknek eszébe jut: valamivel mi is gyarapítottuk az összmagyar értékeket. Született Komárom-örsújfaluiként jóleső érzéssel fogadtam a Polgármesteri Díjat is, hiszen amennyire lehetett, mindig igyekeztem bekapcsolódni városunk kulturális életébe, amihez az itteni színházi munka is tartozik. Évtizedeken át nagyon sok fiatalt készítettem fel a különféle vers- és prózamondó versenyekre, illetve gyakran zsűriztem is. És nem utolsósorban az Imrével közös tíz tengeren túli turnénk során sok helyen öregbítettük Komárom régi jó hírnevét, a velünk készített interjúkban is hangsúlyozni szoktuk, hogy honnan jöttünk. A hivatalos méltatás szerint kimagasló művészi tevékenységem és közszolgálatom elismeréseként kaptam meg a Polgármesteri Díjat, azaz egy oklevéllel együtt a városcímert ábrázoló bronz szobrocskát“ – fejtette ki Petrécs Anna.
A művészt ezt követően májusban Tóth Tibor igazgató levélben értesítette az Örökös Tag cím odaítéléséről, aminek szintén nagyon örül.
„Több mint negyven évig dolgoztam a komáromi színtársulat kötelékében, a színházat mindig is második otthonomnak tartottam, ahol nagy családként éltünk-játszottunk. Nyugdíjaztatásom után is még egy ideig szerződéses viszonyban álltam a színházzal. Azóta is rendszeresen, de már nézőként járunk a bemutatókra, ahol szívesen elbeszélgetünk volt kollégáinkkal. A fiatalabb színészeknek pedig azt kívánom, hogy olyan szerető, kitartó és hálás magyar közönségük legyen, mint amilyen nekünk volt. Mi tagadás, időnként szívesen elvállalnék egy-egy szerepet a színházban, azért is, mert az idősebb szereplők bőrébe nem szívesen bújnak bele a fiatal kollégák. Nem akarom elvenni a fiatalabb színészek kenyerét, de esetleg az életjubileumom alkalmából bevállalnék egy ottani jutalomjátékot... Persze másféle feladatokban most sem szűkölködöm. Az én ötletem alapján alakult meg az immár 15 éves Teátrum Színházi Társulás, három évvel ezelőtt pedig a párommal együtt létrehoztuk a Boráros Imre Színházat, amely a párszereplős, magyarságtudatot erősítő darabok hazai és külföldi bemutatást tűzte ki céljául. Olyan kisebb községekben is szívesen játszunk, ahol esetleg a komáromi és a kassai színtársulat többszereplős előadásaihoz nincsenek meg a megfelelő feltételek“ – magyarázta a jövendő Örökös Tag.
A Hírek.sk kérdésére, hogy a titokban dédelgetett álmai között szerepel-e valamilyen eddig még meg nem kapott díj vagy másféle szakmai elismerés, Petrécs Anna mosolyogva válaszolt: „Elcsépelt közhelynek számít a mondás: az ember nem azért teszi a dolgát, hogy díjakat kapjon. Ha azonban egy vágyott elismerést mégis meg kell említenem, akkor talán a Szlovák Irodalmi Alap (Literárny Fond) Életműdíja lenne az, aminek az eddig tisztességgel végzett munkám elismerésének tudnék örülni, s talán azt meg is érdemelném...“ - mondta Petrécs Anna, aki tehát péntektől a Komáromi Jókai Színház Örökös Tagja lesz.