Pénteken mutatja be a Diótörő című zenés mesejátékot a Gimisz Diákszínpad
A Hírek.sk kérdésére, hogy idén miért éppen Marika és a csúf diótörő-bábu, illetve Mária hercegnő és Diótörő herceg, valamint az Egérkirály világszerte régóta nagy sikerrel játszott történetével rukkol elő a Gimisz Diákszínpad, Csengel Mónika elmondta, hogy az évek során nagyon sok darabot elolvasott, s azok közül több olyan volt, amelyről tudta, majd egyszer szeretné megrendezni. "A kedvenceim közül mindig a Gimisz éppen adott szereplőgárdája szerint választok ki egyet-egyet. Most a Hoffmann-mesét találtam a legmegfelelőbbnek, amelyet a próbák során a saját ízlésünk szerint formáltunk. Abban romantikus és vicces jelenetek, illetve csodálatos dalok is találhatók“.
Negyedikes gimnazistákból áll a Gimisz jelenlegi 23 fős csapata, amely tagjai Csengel Mónika szerint nagyon lelkesek, ügyesek és tehetségesek. „Biztosan nem játszanának, ha nem szeretnék ezt csinálni, hiszen önként jöttek a Gimiszbe. A diákok közül sokan már többször vettek részt országos vers- és prózamondó versenyeken, díjazottak is voltak, és többen nagyon jó hanggal rendelkeznek. Az Egérkirályt nagyszerűen alakító Melecsky Kristóf versenysikerei után újabban a slam poetry terén is kipróbálja magát. Az egyik főszereplőt, Marikát Palásti Enikő, magát Diótörőt pedig Bukovszky Gergely alakítja“ – mondta a darab rendezője.
Új produkciójukat minden korosztálynak ajánlják. „Ez egy csodálatos karácsonyi, illetve nagyon szép szerelmi történet, amit gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt érdemes megnézni. Minden ember életében van ugyanis egy olyan pont, amikor szinte maga is fabábuvá változik, mert megbénítja őt egy szerelmi csalódás. Egy új szerelem azonban átsegítheti őt a történteken. Ez a mese valamilyen szinten a magányos emberek vívódásáról és arról is szól, hogy a szeretet erejével hogyan tudnak egymásra találni az emberek“ – fejtette ki Csengel Mónika.
Rajta és a diákokon kívül Ölvecky András zenei vezetőként és rendezőasszisztensként, Èenky Nikolett pedig koreográfusként munkálkodik a siker érdekében. Azt is megtudtuk, hogy a szereplők nem kölcsönzött jelmezeket öltenek magukra, mert az évek során nagyon sok jelmez gyűlt össze a Gimisz raktárában, amelyek közül közösen válogatták ki a legmegfelelőbbeket, s azok mellé újakat is vásároltak. Ez alkalommal vetített díszlettel dolgoznak.
Az új produkciót december 4-én, pénteken 12 órától a Selye János Gimnázium (SJG) tanárai és diákjai tekinthetik meg, 19 órától pedig a nyilvános bemutatóra kerül sor.
„A Gimisz-előadásokról tudni kell, hogy azok mindig szalagavatói műsorként készülnek, de mivel a szalagavatóra a negyedikeseken kívül csak a meghívott hozzátartozók és tanárok férnek be, azért minden évben egy-egy nyilvános bemutatót is tartunk. Ha a Diótörő iránt nagy érdeklődés mutatkozik, akkor esetleg januárban további esti előadást is beiktatunk. Mivel azonban nem egy állandó műkedvelő színjátszó társulatról, hanem érettségi vizsgákra készülő negyedikesekről van szó, nehezen szavatolható sok esti előadás. Én szívesen máshol is bemutatnám, de a szereplők esetleges hiányzását az SJE igazgatóságának is engedélyeznie kellene. Másutt esetleg műszaki akadályok is felmerülhetnek, mert a komáromi vmk-nak elég nagy színpada van, s nem biztos, hogy az arra készülő előadások más színpadokon is elférnek. Az biztos, hogy januárban és februárban délelőttönként a Komáromban és a környéken működő iskolák diákjainak majd többször is játsszuk a Diótörőt“ – monda a rendező.
Portálunk kérdésére, hogy a Gimisz ezzel vagy más előadásával készül-e az 53. Jókai Napokra, Csengel Mónika elmondta: „A Diótörővel azért nem veszünk részt a Jókai Napokon, mert addig ezek a negyedikesek már leérettségiznek, kikerülnek az iskola kötelékéből, és szétszélednek. Vannak, akik akkortájt már az egyetemi felvételikre készülnek, vagy munkába állnak, ezért nem lehet őket összehozni a fesztiválra. Mivel én a kislányommal még anyasági szabadságon vagyok, s az ő nevelése mellett évente csak egy-egy előadást tudok rendezni, tehát másik előadással sem készülök az 53. Jókai Napokra“.
A péntek esti előadásra 2 eurós belépőjegyek korlátozott számban még kaphatók a művelődési központ jegypénztárában. A produkció létrejöttét az SZK Kormányhivatala Nemzeti Kisebbségek Főosztálya, a Nyitra Megyei Önkormányzat és Komárom Városa támogatta.