2018. július 5., 08:58

Pénteken este kezdődik a VII. Ekhós-szekér Fesztivál Örsújfalun

A fennállásának 25. évfordulóját idén ünneplő, többszörös fesztiváldíjas örsújfalui ÉS?! Színház július 6-7-én Komárom-Örsújfalu kultúrházában tartja meg a VII. Ekhós-szekér Fesztivált, ahol a résztvevő csapatok nem díjakért, hanem a közönség szórakoztatásáért lépnek a világot jelentő deszkákra. Az előadások ingyenesen tekinthetők meg.

Ekhós-szekér Fesztivál
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: ÉS?! Színház archívuma
Erdélyi mintára – a díjak helyett a tapsért szerepelnek 

A falusi színjátszó csoportok részére előbb a Székelyudvarhely környéki településeken szokták megrendezni a „zsűrimentes“ Ekhós-szekér Fesztivált. Várady Kornélia, az ÉS?! Színház Polgári Társulás elnöke a 2011-ben Rugónfalván megtartott rendezvényről hazafelé utazva határozta el azt, hogy hasonló fesztivált a jövőben Örsújfalun is rendeznek.

„A 2012 júliusában megrendezett első, akkor még csak egynapos örsújfalui Ekhós-szekér Fesztiválra meghívtuk a rugónfalvi és a szentegyházi színjátszókat, valamint magyarországi és felvidéki csoportok is felléptek a rendezvényen, amely sikere folytatásra ösztönözött minket. Azóta minden év első júliusi hétvégéjén az örsújfalui kultúrházban szórakoztatjuk előadásainkkal egymást és a közönséget“ – mondta el a fesztivál főszervezője.

800 évesek az Örsújfaluról szóló első írásos emlékek

Az idei seregszemle abban különbözik a korábbiaktól, hogy mivel 800 évesek az immár Komáromhoz tartozó Örsújfaluról szóló első írásos emlékek, ezért annak keretében pénteken e jubileumról is megemlékeznek. A falu közepén álló emlékművön olvasható a jeles 1218-as dátum, s nyitányként 17 órától ott tartják majd az ünnepi megemlékezést. Keszegh Béla alpolgármester mondja az ünnepi beszédet, majd helyi és vendégszereplők rövid dalos-verses összeállítása következik. Végül három helyi szervezet: a Csemadok, a Sportszervezet és az ÉS?! Polgári Társulás megkoszorúzza az emlékművet. 

„Az előző években a fesztivál első napján a hivatásos színjátszók szerepeltek. Most pénteken Soóky László két új darabját mutatjuk be. Az egyiket (A nagy csehszlovákiai forradalmi gulyásparti) felolvasó-színházi produkcióként 18 órától Szabó Viktor, a Komáromi Jókai Színház előadásában, a másikat (Az önmagát mosdató szerecsen) pedig 20 órától műkedvelő társulatunk, az ÉS?! Színház adja majd elő” – ecsetelte a tervezett pénteki programot Várady Kornélia.

Szín- és népi gyermekjátékok, improvizációs show

Szombaton 11 órától szokás szerint az amatőr színjátszóké lesz a főszerep. Azok közül ismét színre lépnek az erdélyi Vadrózsák Rugónfalváról (Karinthy Frigyes: Az ugratás – tréfa, valamint Rejtő Jenő: Herkules bonbon RIF című darabjával), a Vigyorgók Szentegyházáról (Benedek Elek: A főtt borsó), továbbá Magyarországról a félhivatásos pápai Szó és Kép Színpad (Csukárdi Sándor: A három kívánság – mesekomédia), valamint a márkói KamaraTehátRum (Kalmár Tibor: Csendes otthon – kabarétréfa). Továbbá bemutatkozik   a magyarországi Kajárpécről érkező Vízirevű (Nyilvános akasztás, avagy Sobri Jóska színre lép - vásári vérfürdő) és többéves kihagyás után visszatér a fesztiválra a nyárasdi TeátRum (Lakástörténetek újratöltve). A szentegyházi Vigyorgók Utánpótlás pedig Az okos lány és az Igazmondó juhász című népmesét adja elő.

„A csallóközaranyosi óvodások szombaton 14,30 órától Gyertek, gyertek játszani! címmel népi gyermekjátékokat mutatnak be a  a kultúrházban. Korábban a Duna Menti Tavaszról szoktunk meghívni egy-egy gyermekcsoportot. Mivel azonban az idén meghívott nyárasdi Tekergők egyéb elfoglaltságaik miatt nemrég visszamondták a fellépésüket, ezért az ovisok műsorával pótoltuk a hiányt. Esténként spontán szakmai tapasztalatcserére is sor kerül a szálláshelyen, a csallóközaranyosi Kóczán Mór Alapiskolában, ahol a résztvevők véleményezhetik egymás produkcióit. Záróakkordként pedig improvizációs show következik, de most nem meghívott vendégművészek, hanem a jelenlevő csoportok tagjainak a részvételével. A játékot majd Matusek Attila, a szombathelyi Weöres Sándor Színház komáromi színésze vezeti” – tudtuk meg a főszervezőtől.

Szeptember 22-én a Jókai Színházban ünnepel a 25 éves ÉS?! Színház

Az évek során kialakult a fesztivál törzsközönsége, ám a helyi érdeklődőkön kívül mindig akadnak komáromi és a környező falvakból érkező nézők is, akiknek nem csak ingyenes produkciókkal, hanem frissítőkkel is kedveskednek a szervezők.

„Szerencsére a fesztiválra pályázati pénzeket kaptunk a Bethlen Gábor Alaptól, Komárom várostól és a Kultminortól is, így lehetővé vált a vendéglátás és a szereplők útiköltségének térítése. Ezenkívül nem anyagi jellegű segítség érkezett helyi lakosoktól is. Például az egyikük birkahússal, a másikuk 15 csirkével lepett meg minket, s olyan támogatónk is akadt, aki három tepsi süteményt ígért nekünk. Minden évben sok önkéntes kapcsolódik be a szervezésébe, e rendezvénynek tehát közösségkovácsoló szerepe is van. Az a lényeg, hogy e színházi hétvégén valamennyi szereplő és néző nagyon jól érezze magát“ – fejtette ki Várady Kornélia.

Mivel idén 25 éves az ÉS?! Színház, ezért a tervezett ünneplésről is érdeklődtünk. „Szeptember 22-én a Jókai Színházban tartjuk jubileumi ünnepségünket, amelyre mindenkit meghívunk, akinek az elmúlt negyed évszázad alatt köze volt csapatunkhoz. Megkerestük a közülünk induló, ám időközben hivatásos színésszé váló tagjainkat, akik örömmel szerepelnek majd a Szabó Csilla által rendezendő műsorban. Többen visszaemlékeznek csoportunk egyes előadásaira, melyekből részleteket is vetítünk a közönségnek. Azt követően az örsújfalui kultúrházban tartunk zártkörű fogadást az egykori és a jelenlegi tagjaink részére. Az est során megemlékezünk elhunyt volt tagjainkról: Gál Emeséről, Géry Tamásról és Panyi Béláról is” – árulta el Várady Kornélia.

Ekhós-szekér Fesztivál
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.