Pedagógustalálkozó: Kalácska József kapta a Felvidéki Magyar Pedagógus Díjat
Az SZMPSZ Rozsnyói Területi Választmányának (TV) 1994 őszi ülésén született az az elhatározás, hogy a Csemadok Rozsnyói Területi Választmánya beleegyezésével a Czabán Samu Kulturális és Pedagógiai Napok országos méretű pedagógustalálkozóvá alakul át, s annak keretében szakmai konferenciát is tartanak. 1995 januárjában az SZMPSZ Országos Választmányának Elnöksége ezt jóváhagyta, és megbízott három személyt: Ádám Zitát, Fodor Attilát és Máté Lászlót a konferencia megszervezésével.
A rozsnyói találkozónak három alapvető küldetése van. Az egyik az, hogy évi rendszerességgel találkozzanak egymással a Pozsonytól Királyhelmecig országszerte munkálkodó felvidéki pedagógusok, akiknek Rozsnyón lehetőségük nyílik megbeszélni közös gondjaikat és azt is, hogy mely területeket miként kellene fejleszteni. Másik küldetése a szakmai fejlődés, az önfejlesztés biztosítása. Harmadik célja pedig az, hogy az arra érdemes pedagógusok jutalomban részesüljenek.
"Az alapvető célkitűzéseink az eltelt bő két évtized során sem változtak. Az évenkénti szakmai konferencia továbbra is az építkezésről, a fejlesztésről szól, az utóbbi két évben pedig teljes egészében a szlovákiai magyar közoktatással foglalkozik. A Czabán Samu név 2003-tól kimaradt a rendezvény elnevezéséből, ami a rozsnyói szervezők beleegyezésével Szlovákiai Magyar Pedagógusok Országos Találkozójára változott. Azon 1995-től 2003-ig Czabán Samu Pedagógiai Díjat adományoztak, ami aztán a rendezvény névváltoztatásával összhangban Felvidéki Magyar Pedagógus Díjra változott “ – vázolta a találkozó hármas küldetését és a módosításokat korábban portálunknak Ádám Zita, az SZMPSZ országos alelnöke.
Vörös Mária, az SZMPSZ másik alelnöke szombaton arról tájékoztatta portálunkat, hogy idén rekord számban, hozzávetőleg 275-en, minden magyarlakta régióból érkeztek érdeklődők a találkozóra.
„Társadalmi kihívások – oktatásügyi válaszok" címmel rendeztük meg az idei összejövetelünket. Azt gondolom, hogy már éppen az utolsó pillanatban vagyunk, hogy megmentsük a szlovákiai magyar oktatásügyet. Az időszerű történések ugyanis arra irányulnak, hogy elsorvasszák az oktatásügyünket, magyar iskoláinkat. Említhetem a kisiskolákkal kapcsolatos törvényt, ami vélhetően szeptembertől érvénybe lép, ha csak addig valami csoda nem történik, avagy az új kerettanterveket és óraszámtervezeteket, valamint az iskolatanácsok létét megkérdőjelező, igazgatóválasztással kapcsolatos törvénymódosítást. Az volt a célunk, hogy mindezeket a társadalmi kihívásokat megpróbáljuk minden oldalról megvilágítani, azaz több érintett szervezet bevonásával közös gondolkodásra invitálni mindenkit“ – indokolta az idei témakörválasztást portálunknak.
A találkozó programja az előzetes tervekhez képest némileg módosult. Miután Pavol Burdiga, Rozsnyó polgármestere és Jókai Tibor, az SZMPSZ országos elnöke szombaton reggel megnyitotta a rendezvényt, Halász Gábor egyetemi tanár (ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar, Felsőoktatás-menedzsment Intézeti Központ, Budapest) „Sikeres oktatáspolitikák – követhető gyakorlatok“ címmel tartott előadást, nemzetközi kitekintéssel, olyan országokról adva képet, amelyekben valóban sikeres eredményes oktatáspolitikát folytatnak. Vasárnapra halasztódik azonban Juraj Draxler oktatási miniszter szombatra tervezett előadása, mivel szombatra már oktatási kerekasztalt hívott össze. Előadást tartott volna Viliam Kratochvíl, a pozsonyi Állami Pedagógiai Intézet főigazgatója is, de mivel időközben leváltották őt, egy köszönőlevélben lemondta „A tartalomszabályozás időszerű kérdései és változásai“ című előadását. Fodor Attila, a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatója „25 év oktatáspolitikai víziói és dilemmái“ című előadásában a megvalósítható megoldásokról is szólt. Azért negyed évszázad tapasztalatait összevetve, mert az SZMPSZ idén októberben ünnepli majd fennállásának 25. évfordulóját. Pék László, az SZMPSZ előző elnöke „A szlovákiai magyar iskolahálózat időszerű kérdései“ című előadásában azt taglalta, hogy hány magyar iskolánk és diákunk van, s pár hónapon, illetve éven belül milyen változások várhatók.
Szombat délután két szekcióban folytatódott a munka. Az oktatáspolitikai műhely a szlovákiai magyar oktatásügy jövőképéről szólt, vagyis ezen a fórumon került megvitatásra, hogy milyen jövőképet vázol a szlovákiai magyar oktatásügy számára a Magyar Közösség Pártjának (MKP) önkormányzatiságra vonatkozó tervezete, a Most- Híd párt "Polgári vízió 2016" programja, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala több dokumentuma és az SZMPSZ 2014-2018-as időszakra vonatkozó programja. Annak keretében az MKP nevében A. Szabó László oktatási és kulturális alelnök, a Most-Híd nevében Prékop Mária, a Kerekasztal részéről Tokár Géza szóvivő és Ádám Zita, az SZMPSZ alelnöke ecsetelte az oktatásüggyel kapcsolatos problémákat és elképzeléseket.
„Minden felszólalásból az derült ki, hogy a felek között értelmes párbeszédre és információcserére van szükség, egységesen kell fellépnünk a hazai magyar oktatásügy érdekében, és konszenzusra kell jutniuk!“ – hangsúlyozta Vörös Mária.
A „Változások az állami oktatási programokban“ elnevezésű szakmai műhely négy csoportban: óvodai, alapiskolai alsó- és felsőtagozatos, valamint gimnáziumi szekcióban vitatta meg a témával kapcsolatos kérdéseket.
Vörös Mária a szombat esti díjátadással kapcsolatban a Hírek.sk-nak azt is elmondta, hogy minden alapszervezetnek minden évben joga van a saját berkeiből jelölni arra érdemes személyt a hagyományosan átadásra kerülő díjakra. A jelölések összesítése után az SZMPSZ illetékes területi választmányai jelzik a személyek díjazásával kapcsolatos egyetértésüket vagy egyet nem értésüket. Végül az SZMPSZ országos elnöksége titkos szavazással dönt a díjazottakról. Az arra legérdemesebbnek tartott szakemberek Darázs Rozália ógyallai képzőművész ezen alkalomra készített emlékplakettjét és oklevelet vehetnek át, a Felvidéki Magyar Pedagógus Díj pedig pénzjutalommal is párosul.
A Szlovákiai Magyar Pedagógus Díjat idén 5 kategóriában 11 arra érdemes személy vehette át.
Az elért kiváló módszertani és nevelési eredményekért ez alkalommal Eötvös Lýdia, a nagykaposi Csicseri Magyar Óvoda igazgatónője és Tóth Gizella taksonyi nyugalmazott óvónő részesült ebben a megtiszteltetésben.
A tehetségek felkarolásáért és gondozásáért Fekete Irént, a nemesócsai Móra Ferenc Alapiskola volt igazgatóhelyettesét és Tomolya Róbert füleki gimnáziumi tanárt jutalmazták.
Kiváló módszertani, nevelési, szakmai és tudományos eredményeiért díjazták Böszörményi Editet, a nagykaposi Erdélyi János MTNY alsótagozatos pedagógusát, valamint a szlovák tankönyvíró munkacsoport négy pedagógus tagját: Dömény Andreát, Papp Szilviát, Szetyinszky Veronikát és Varga Zsuzsannát.
A szlovákiai magyar nyelvű oktatási támogató tevékenységért vehette át ugyanezt a díjat Tamás Erzsébet, a Kassai Járási Hivatal oktatási osztályának szaktanácsadója, valamint a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma.
Pedagógus-életpálya-díjban idén Csintalan Zsuzsanna, a révkomáromi Eötvös Utcai AI igazgató-helyettese, Mihályi Molnár László, a kassai Szakkay József Szakközépiskola tanára és Jókai Mária nyugalmazott pedagógus részesült.
A legrangosabbnak számító Felvidéki Magyar Pedagógus Díjat idén Kalácska József, a révkomáromi Selye János Gimnázium nyugalmazott tanára kapta. Az ünnepi esten a Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolájának diákjai a „Gyertek velünk a vásárba“ című összeállításukkal szórakoztatták a jelenlevőket, akik a házigazda régió tanulóinak gyermekrajzkiállítását is megtekinthették.
Vasárnap reggeltől az előző napi műhelymunkák összefoglalására, a szekcióvezetők beszámolóira és „Társadalmi összefogás, közös cselekvés a magyar iskolákért“ címmel pódiumbeszélgetésre kerül sor. „Ez utóbbival is az összefogást kezdeményezzük. Mindenki érzi azt, hogy mielőbb cselekedni kell. Ki-ki tegye meg azt, amit megtehet a közös ügyünk érdekében! " -- emelte ki az SZMPSZ alelnöke. Különböző szervezetek képviselői vesznek részt a pódiumbeszélgetésen. Köztük Õry Péter csallóközcsütörtöki polgármester, az MKp alelnöke, Csáky Csongor – a Rákóczi Szövetség főtitkára, Géresi Róbert – a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspökhelyettese, Madarász Róbert – a révkomáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont igazgatója és Jókai Tibor, az SZMPSZ elnöke.
Juraj Draxler oktatási miniszter „A szlovákiai közoktatás fejlesztésének irányai“ című előadása és Tamás Erzsébet zárszava után a találkozó Czabán Samu szobrának megkoszorúzásával fejeződik be.