2017. szeptember 12., 18:56

Párhuzamos világok a kassai Thália Színházban

KASSA. Párhuzamos világok – ez a kassai Thália Színház 2017/18-as évadának témája. Négy nagyszínpadi és két stúdióelőadás kínál többféle szemszögből is rálátást erre a problematikára.
201709121859150.tha01.jpg

Milyenek a magyarok?

A Milyenek a magyarok? című előadás a 2016/17-es évad utolsó előadása, melynek bemutatója technikai és kegyeleti okokból (Kolár Péter volt igazgató halála) átcsúszott a jelenlegi szezonba. A bemutatóra szeptember 14-én kerül sor.

A Milyenek a magyarok? című zenés útikalauz kül- és belföldieknek a nagysikerű Kassa, a szerelem városa elnevezésű sanzonestre kötődik, a közönségszórakoztatásnak ott megkezdett hagyományát folytatja. A sanzonest egy várost, Kassát vett górcső alá, a Milyenek a magyarok egy egész országot jár be, az előző egy zenés séta volt, ez a mostani pedig egy zenés utazás. Korábban Kassa terei, utcái, épületei meséltek, most Magyarország települései és annak lakói vallanak. Egy ország, egy nemzet, egy mentalitás került a középpontba. Persze a hangvétel ironikus, szatirikus és csipkelődő. Keveredik földrajz és lélekrajz, érzelmes barangolás és szeretetteljes karika-túra.

Liliomfi

A 2017/18-as évad első nagyszínpadi bemutatója november közepén lesz. Szigligeti Ede ikonikus színpadi művét rengeteg zenével, dallal, mókával és még több személyességgel Telihay Péter rendezi. A komáromi színház volt művészeti vezetője tizennégy év után először rendez ismét szlovákiai magyar színházban, de első ízben dolgozik Kassán, úgyhogy egyszerre nagy visszatérést, folytatást és újrakezdést ígér ez a munka. Telihay Péter kifejezetten a kassai színészekre igazítja a darabot.

Sajnálatos aktualitást kölcsönöz a történetnek az egyik legsikeresebb magyar filmrendező, Makk Károly nemrég bekövetkezett halála. Makk a legsötétebb diktatúra korszakában készített filmet a szabadságról és az életörömről, a szerelemről és a bigott maradiságról derűs és ironikus keretbe helyezve Liliomfi és Szellemfi, a két vándorszínész kalandjait. Darvas Iván és Pécsi Sándor párosa kitörölhetetlen nyomot hagyott a magyar film rajongóinak emlékezetében.

Színészekről, színházi emberekről, csepűrágókról mesél Szigligeti színműve, derűvel, örömmel, ugyanakkor valami fátyolos melankóliával, mint mikor az ember a boldogság tetején arra gondol, hogy egyszer ennek vége szakad.

Káosz

A kassai Thália Színház második nagyszínpadi bemutatója egy kortárs finn dráma, Mika Myllyaho Káosz című tragikomédiája lesz Czajlik József rendezésében, a premier 2017 decemberében várható.

Három hétköznapi nő, nem mindennapi csapdákkal teli élete. Kávéházi fecsegés, drámai helyzetekkel megtűzdelve. Sofia, Emmi, Júlia. Finn nők az idegösszeomlás szélén. Három habitus, három válasz az élet kihívásaira, három zsákutca.

A három nőt és az összes férfit Latócky Katalin, Szabadi Emőke és Varga Lívia játsszák. Mika Myllyaho 2008-as tragikomédiája igazi színészi örömjátékra ad módot, valós gondokról beszél erőteljes, színházilag izgalmas formában.

A Káosz Európa több színpadán is már sikert aratott, Finnország több színházán kívül bemutatták Spanyolországban, Nagy-Britanniában, Csehországban, Magyarországon. A kassai premier lesz a szlovákiai ősbemutatója.

Mezei-Márai ​szerelem

A 2017/18-as évad harmadik bemutatója, de első stúdiószínpadi premierje januárban várható. Szigethy Gábor színháztörténész, rendező, egyetemi tanár a kassai Thália Színház felkérésére írt kamaradarabot a kassai írólegenda és az imádott díva titkos, gyönyörűen fájdalmas kapcsolatáról, kifejezetten a Varga Szilvia – Rancsó Dezső színészházaspárnak szánva a szerepeket. A darab kizárólag dokumentumokra épül. Az előadás a Pesti Magyar Színházzal együttműködve, a két intézmény közös produkciójaként jön létre.

Másfél óra színház: a népszerű író és a körülrajongott színésznő, Márai Sándor és Mezei Mária kortársak számára titkosított szerelmének felidézése, megidézése.

A montmartre-i ibolya

A kassai Thália Színház 2017/18-as évadának harmadik nagyszínpadi, de a stúdióelőadásokat is beleszámítva a negyedik bemutatója Kálmán Imre közkedvelt operettje, A montmartre-i ibolya lesz, 2018 februárjában. Az előadást László Sándor újvidéki színész, rendező, színészpedagógus rendezi.

Három jóbarát nyomorog fényes tehetséggel egy sötét padlásszobában, Párizs szívében, a századforduló idején. Bohémnek lenni izgató, de nem kifizetődő dolog, s Raoul, a festő, Henry, az író és Florimond, a zeneszerző, ezt a saját bőrén tapasztalja meg. Együtt álmodoznak arról, hogy egyszer majd világhíresek, elismertek, gazdagok és sikeresek lesznek. Egyelőre viszont az alkotói örömök és gyötrelmek mellett, sokkal jobban lefoglalják őket a szürke, kilátástalan hétköznapok.

A mindennapok szürkeségébe egyedül a kis montmartre-i árva, Violetta hoz egy kis színt. A mindenki által szeretett szerény, kedves kislányt veszély fenyegeti, mostohaanyja egy leánykereskedőnek akarja eladni. Hatalmas feladat vár a három művészre, meg kell menteni Violettát, a montmartre-i ibolyát, még akkor is, ha ezzel legnagyobb álmaikról kell is lemondaniuk. Félreértéseken, abszurd helyzetek során keresztül viszont kiderül az önzetlenség a legjobb ellenszer az élet ridegségével, kegyetlenségével szemben.

Leenane szépe

A 2017/18-as évad negyedik nagyszínpadi bemutatója, egyben az szezon ötödik premierje egy nagyon izgalmas vállalkozásnak, igazi színházi csemegének ígérkezik. Martin McDonagh Leenane szépe című darabját ugyanis 2010 januárjában már bemutatta a kassai Thália Színház. A kegyetlen humorú darabot most ismét előveszi a színház és egy teljesen új koncepcióban, új érvényes olvasattal, parádés alkotói csapattal ismét műsorra tűzi.

Az előadást Bérczes László rendezi, aki teljesen sajátos stílusú, egyedi hangú alkotója a jelenlegi magyar színházi életnek, mélyen elemez, biztos kézzel teremt atmoszférát, specialistája a legkilátástalanabb helyzetekben is felcsillanó fekete humornak. Rendhagyó módon Meg, az öregasszony szerepében Szarvas József látható majd, aki a budapesti Nemzeti Színház és számtalan magyar film közkedvelt színésze. Maureen szerepében ismét visszatér Kassára Varga Anikó, aki a társulat tagja is volt, legutóbb a Portugálban játszott. A kassai Thália Színház társulatából Rab Henrietta és Ollé Erik erősíti a csapatot. A bemutató áprilisban lesz.

Egy futballfüggő naplójából

A 2017/18-as évad utolsó, hatodik bemutatója valódi színházi csemege, szlovákiai magyar szerző ősbemutatója lesz, a kassai születésű Gazdag József Egy futballfüggő naplójából című kötetéből készült előadói est, Nádasdi Péter egyszemélyes fociszínháza, a premier 2018 májusában várható a Márai Stúdióban.

A foci nem egyszerűen csak egy sport. „A” sport. De legalább annyira bonyolult, sokrétű, részletgazdag és összetett, mint maga az élet. Ahogy Gazdag József szellemesen, de ellentmondást nem tűrőn megjegyzi: „szögezzük le: kezdetben vala a futball, amely nem pusztán labdával űzött atlétika, hanem költészet is egyben, csupa kellem és báj, játékos rím az oldalvonalnál, trükk és furfang, csupa Rimbaud és Yehudi Menuhin, s hozzá míves taktikai kompozíciók mintázata”.

A színpadi változat egyrészt a megrendítően személyes hangvételű irodalmi alapanyagra, másrészt Nádasdi Péter robbanékony, lehengerlő színpadi jelenlétére, őserejű, energikus színészetére épül. Az előadást Czajlik József rendezi.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.