Nyakunkon az első fagyok
Különféle népi megfigyelések kötődnek szeptember 29-hez, azaz Mihály napjához. Amennyi makk Mihálykor, annyi hó lesz karácsonykor. Mihály napi fecske: az idő újévig enyhe. Ha Mihály mennydörög szép ősz, de téli kemény fagyok jönnek. Ha szeles, lesz a tél fagyos, jeges. Ha csali után kap a hal, sokáig zeng még szép időt a dal. Szent Mihály lova deres, hozza már a telet. Szent Mihálykor keleti szél, igen hideg telet ígér. Még hosszasan sorolhatnánk.
A múltban természetes volt, hogy az alacsonyabban fekvő területeken némi talaj menti faggyal is számolni lehetett. Manapság ez már kevésbé mondható el, miközben előfordul, hogy a síkságok területén először csak októberben tapasztalják meg az emberek a talaj menti fagyokat. Ezen a héten ugyanakkor már megértük egy ilyen hűvös hajnalt.
„Szeptember 22-én, kedden volt rá példa a Zsolna megye Námesztói járásában elterülő Erdőtkán (Oravská lesná), ahol -2,5 fokot mértek, de Pöstyénben (Piešany) és Nagytapolcsányon is -1,1 fokig csökkent a hajnali hőmérséklet. Keleten, a Szobránci járásban található Dióskán (Orechová) -1,2 fokig hűlt le a levegő, Podolinon (Podolínec) -1,1, Sztropkón (Stropkov) -0,6 fokot mértek“ - mondta Pavol Faško klimatológus, a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) munkatársa.
A hétvégi esőkért egy Olaszország feletti ciklon felelős, amely csapadékot eredményez Szlovákia délnyugati és délkeleti területein. A klímaszakértő szerint ugyan vasárnap már nem várható számottevő eső, s a jövő hét folyamán állandósulhat időjárásunk, melegekre mégsem számíthatunk. Térségünkbe hideg légtömegek áramlanak majd, így nagy valószínűséggel hajnali talaj menti fagyokkal is számolnunk kell. Észak- és Északkelet-Szlovákia völgykatlanaiban, akár 2 méteres tengerszint feletti magasságban is érzékelhető enyhe fagyok lehetségesek.
„Hogy ez az állandósuló időjárás meddig tart ki térségünkben, attól függ majd, milyen stabilitású lesz az említett ciklont váltó anticiklon, amelynek következtében fokozatosan felszakadozik majd az ország felett a felhőzet. Ez a nagy és terebélyes anticiklon valahol a brit szigetek és Skandinávia között terpeszkedve éri majd el térségünket. Ebből minden valószínűség szerint az következik, hogy szeptember végén, október elején állandósuló jelleget ölt majd időjárásunk“ - fejtette ki a szakember.
Na de nézzük, hogyan fest majd az elkövetkező napok időjárása. Szombaton erősen felhős égbolt mellett több helyütt várható csapadék. A nappali hőmérséklet nem haladja meg a 12-17 fokot. Északon csak 10 fok valószínű. Vasárnap fokozatosan felszakadozik a felhőzet s a nap legmelegebb óráiban 13-18 körüli maximumok várhatók.
Hétfőn némi felhősödés, s a vasárnapival megegyező 13-18 fok közötti hőmérsékletingadozás valószínűsíthető. Kedden derült vagy közepesen felhős égboltra, heves légmozgásra van kilátás, de ennek ellenére marad a 13-18 fokos nappali hőmérséklet. Szerdán és csütörtökön változóan felhős égbolt mellett elszórtan záporeső, 1000 méteres magasságtól kezdődően pedig akár hózáporok sem kizártak. A nappali hőmérséklet nem haladja majd meg a 10-16 fokot.