Nagy sikert aratott a budapesti Nemzeti Színház a Jókai Színházban
"A színház az esttel a Magyar Kultúra Napja előtt tiszteleg" - mondta el bevezetőjében Tóth Tibor, a Jókai Színház igazgatója. "Többszörösen is ünnep a mai nap, egyrészt a nemzeti himnuszunk megszületésének ünnepe, és ünnep azért is, mert a budapesti Nemzeti Színház társulatát köszönthetjük a Jókai Színházban, és köszönthetjük társulatunk évtizedekig meghatározó tagjait is" - fogalmazott a társulatvezető. Az előadás előtt ugyanis a tárulat Örökös Tagjává fogadta Boráros Imre, Dráfi Mátyás és Ropog József színművészeket, valamint Takáts Emőd rendezőt, a színház korábbi vezetőjét. Rendkívül gazdag szakmai életrajzukat Bandor Éva színművész ismertette, majd a felvidéki színjátszás négy meghatározó személyisége a közönség vastapsa mellett átvette az örökös tagságról szóló emléklapot valamit Juraj Gráfel kisplasztikáját.
A közönséget a Nemzeti Színház új igazgatója, Vidnyánszky Attila is köszöntötte. Mint mondta, évek óta szoros kapcsolat fűzi a komáromi társulathoz. A közel két évtizedes együttműködés rendkívül gyümölcsöző volt, legutóbb négy éve, Tamási Áron Énekesmadár című darabját vitte színre a komáromi társulattal. A beregszászi származású rendező hisz abban, hogy ahogy a magyar nemzet egy és oszthatatlan, és határok nem választhatják szét, ez érvényes a színházművészetre is. Ezért is döntött úgy a Nemzeti Színház élére való kinevezésekor, hogy a színház kapuit megnyitja a határon túli társulatok előtt, illetve a nemzeti előadásait elviszi a határon túli színházakba is.
Vidnyánszky Attila az idei évadban lett a Nemzeti Színház igazgatója. Vezetése alatt a társulat első bemutatója az általa rendezett Tamási Áron Vitéz lélek című drámája volt, amelyet vasárnap este a komáromi közönség is láthatott.
A Vitéz lélek az első világháború után játszódik, és a másodikban íródott. Balla Péter története a visszatérés és az újrakezdés drámája. Annak az elbeszélése, hogy miként fogadja vissza „az ősi rend” a háború után hazatérőt. "Tamási ebben a művében már nem a székely nyelvjárás szembetűnő stíluselemeivel él. Nem egy édes-bús népszínművet ír, hanem a magyar néplélek igazi drámáját viszi színre. Azt a párbeszédekben megragadható dinamizmust mutatja föl, s hozza drámaíróként játékba, mely az egy nyelvet beszélő közösségeket végső soron összetartja" - áll a darab ajánlójában.
"A Vitéz lélek életigenlő módon akar tudósítani arról, hogy egy talpra állás folyamatában vagyunk, s hogy van tartalma és pátosza az önmagunkba vetett hitnek, hiszen ha belegondolunk, minden lepusztultságunkkal, a gátló tényezőkkel együtt mi, magyarok hihetetlenül életerős, talpra állni képes nemzet vagyunk" - indokolta a darabválasztást a rendező.
A főbb szerepekben: Trill Zsolt, Mécs Károly, Horváth Lajos Ottó, Reviczky Gábor, Nagy Anna, Tóth Auguszta és Martinovics Dorina volt látható. Bravúros játékukat a komáromi közönség hosszú percekig tartó állótapssal köszönte meg.