2025. április 18., 10:07

Már nem vonz a rivaldafény – Árva Viktória balett-táncossal beszélgettünk

Alig több, mint háromévesen került a tánc bűvkörébe. Karácsony táján Csajkovszkij csodaszép balettje, a Diótörő ment a tévében, a kislány pedig elbűvölten állt a képernyő előtt, majd lábujjhegyre emelkedve próbálgatni kezdte a piruetteket. Előkerült a pörgős szoknya, a tütü, majd a balettcipő, és hovatovább a kis balerina csak táncot lejtve közlekedett a lakásban. Ezek után már nem is volt kérdés, mi lesz a gyerekből… Árva Viktória huszonkét évig táncolt a Szlovák Nemzeti Színház Balett-társulatában. Ám a táncművészet korhatáros műfaj. Aránylag fiatalon kell megválni a balettcipőtől. Ma már tanítónéniként, mint szép emlékre tekint vissza balett-táncosi múltjára.

Árva Viktória
Valerie, a Warhol című koreográfiából
Fotó: Árva Viktória archívuma

A pozsonyi Duna utcai Magyar Alapiskolából indult. A negyedik évfolyam befejeztével Pozsonyban Eva Jaczová Tánckonzervatóriumában tanulta a tánc alapjait. A negyedik évfolyam után szakirányt választott, további négy éven át a Győri Tánc- és Zeneművészeti Szakközépiskola tánctagozatán klasszikus balettet tanult.

A balettlegenda Markó Iván által alapított balettiskolában szerzett oklevél önmagában is jó ajánlólevél volt. Hiszen a neves intézményben tett érettségi- és szakvizsga követelményei közt az általános műveltségen felül a magas szintű mozgáskultúra, tánctechnikai tudás és előadói képesség egyaránt szerepelt.

Így az iskola elvégzése után 2000-ben a Szlovák Nemzeti Színház Balettkarában kezdhette el balett-táncosi pályáját. Vajon hogyan emlékszik vissza ezekre az időkre?

Egy alkotás sikeres interpretációjában a tudáson, a tehetségen túl nagy szerepe van a táncosok egyéniségének. A táncos lehel lelket a megformált figurába, szavak nélkül közvetít érzéseket, vált ki érzelmeket. És ezt részben a tapasztaltabb kollégáktól tanulja az ember. Hálával tartozom mindazoknak, akik annak idején megtiszteltek a bizalmukkal, elsősorban Emil Bartko úrnak, a balett-társulat egykori igazgatójának és Dušan Jamrichnak, a Szlovák Nemzeti Színház valaha volt legszigorúbb vezérigazgatójának, hogy az ország legrangosabb színházában bontakozhattam ki a táncművészi pályán”

– mondja.

Árva Viktória
A Fénylő életek postagalambja
Fotó:  Árva Viktória archívuma

Nagy rendezőkkel dolgozott együtt, mint Rafael Avnyikjan, Vaszilij Medvegyev, Youri Vamos – Vámos György, Jiří Kylián, idősebb Jozef Dolinský és mások. Kartáncosként a balett és az opera színpadán estéről-estére megélhette az egymásra hangolódás, az egymásra figyelés gyönyörű élményét.

Ez nem is volt egyszerű, tekintve, hogy nagyon vegyes volt a társaság, ma is legalább tizenöt nemzetiséget képviselő táncosokból áll a társulat. Igényes szólószerepek is megtaláltak. Szép feladat és élmény is volt számomra eltáncolni, megformálni a Rómeó és Júlia modern változatában, Natália Horečná koreográfiájában Capulet mama drámai alakját, vagy a Szlovák táncok – Fénylő életek postagalambját.”

Ezeket az alakításait, de a Niels Kehlet rendezte Szilfidben, a Madge, a boszorkány szerepében nyújtott teljesítményét az aktuális kritikák is kiemelték. Mint írták, a boszorkány markánsan negatív figurájában a másodszereppel ellentétben neki sikerült háttérbe szorítani a démoni vonást, és inkább a mesebeli varázsló kicsit szerethetőbb alakja domborodik ki.

Árva Viktória
Madge, a Szilfidből
Fotó:  Árva Viktória archívuma

A kevésbé táncigényes karakterszerepekben színészi tehetségét villantotta meg. Gondolunk itt a korábbi, Massimo Moricone koreográfiájában előadott Rómeó és Júlia dadájára, a Daniel de Andrade Nyizsinszkij, a táncfejedelem életét bemutató koreográfiájának Anne nővérére, a Giselle Berthájára, a Bogárka született című mesebalett szentjánosbogárkájára, a Hófehérke és a hét motoros táncmusical boszijára, és sorolhatnánk.

Nagyon szerettem gyerekeknek, gyerekekkel játszani, táncolni. A gyerekek elragadó, hálás közönség, ha valami elnyeri a tetszésüket, visonganak, ujjonganak. Szép emlékeket őrzök a gyermekelőadásokról

idézi fel emlékeit Viktória.

„De a felnőtt közönségnek is köszönöm az estéről estére közösen megélt varázslatot.”

Ám a varázslatnak ára van. Hogy milyen a balett-táncosok élete a színfalak mögött? Önfegyelem, kitartó munka, órákon át tartó próbák, sokszor véresre táncolt balettcipőkRáadásul, mint mondta, kevés idő jut a családra, nagyon ritkán adódott alkalom a közös családi hétvégére vagy együtt töltött ünnepekre.  

Nem volt könnyű út, de tapasztalatom szerint éppen a megélt gyötrelmek, izgalmak, a játék, a tánc varázsa, az együtt elért és átélt siker mámora képez egyfajta összetartó erőt a társulat tagjai között. Pályám utolsó éveiben a balett szakszervezeti vezetőjeként is próbáltam szolgálni a társulatot. Néha bizony a balettcipő és a tütü helyett fel kellett vennem a „bokszkesztyűt”

jegyzi meg mosolyogva Viki.

Árva Viktória
Viki tanítónéni
Fotó:  Árva Viktória archívuma

„A mai szűkös pénzügyi keretek közt nem volt könnyű korszerűbb körülményeket „kibokszolni” a társulat számára. A színház vezetésével való hosszas tárgyalások árán sikerült modernebb, egészségkímélőbb változatra cserélni a próbaterem elavult, balesetveszélyes padlózatát, ésszerűsíteni a próbák szervezését, összehangolni a terminusokat.

Annak idején közösségi oldalán több kollégája, köztük Viola Mariner, a társulat ismert szólótáncosa is nagyon bensőséges hangon vett búcsút Vikitől.

Ennek már csaknem három éve. A táncosok jönnek-mennek, váltakoznak, de vagyunk néhányan hűségesek, akik hosszú időt töltöttünk együtt a társulatban. Tőlük nehéz szívvel, de nem örökre búcsúztam, hiszem többen közülük azon túl, hogy kollégák, a barátaim is: a szintén neves szólótáncos Görözdös Klaudi vagy az osztrák Raphi Schuster és sokan mások, akikkel a továbbiakban is összejárunk, találkozunk. Időközben életem párját is megtaláltam, hét éve Gyepes Árva Viktória a nevem.
Árva Viktória
Kettesben férjével
Fotó:  Árva Viktória archívuma

Adódik a kérdés: balerinaként ennyi színpadon töltött csodálatos év után fel sem merült, hogy a színház kötelékében marad, esetleg más beosztásban?

Ellenkezőleg, úgy éreztem, érdemes és ésszerű váltani. Bevallom, kezdetben még elérzékenyültem egy-egy premieren, amikor már nem a színpadon, hanem a nézőtéren izgultam a társaimért. Ma már nem vonz a rivaldafény. Mindig is szeretettel és köszönettel fogok emlékezni a társulatomra, az ott eltöltött igényes, de gyönyörű és felemelő huszonkét évre, mindenkire, akik pályám során kísértek, mellettem álltak mint barátok, művésztársak, balettmesterek, de még a riválisaimra is, hiszen néha éppen ők késztettek nagyobb erőfeszítésre, lendítettek előre.

Utólag is nosztalgiával vegyes hálával gondolok a tüneményes közönségre, végtére is érte volt minden! Teljesült életem álma, de három éve lezárult egy fejezet, és egy új vette kezdetét. Az elmúlt években pedagógiai képesítést szereztem, és a féli Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában nevelő pedagógusként dolgozom. Úgy érzem, megtaláltam a helyem, a gyerekek világa nagyon izgalmas. Persze az oktatás és nevelés felelősségteljes feladat, de nagy örömöm telik benne” – zárja beszélgetésünket Viktória.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.