Lezárult a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválja

Június 20. és 28. között Kisvárda ismét a magyar színházi élet pezsgő központjává vált, ahol a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválja határon túli és anyaországi társulatok, valamint fiatal színházi tehetségek részvételével zajlott. A fesztivál sokrétű programja a zene, a szakmai párbeszéd és a kísérletező szellem jegyében fogadta a közönséget, bizonyítva a Kárpát-medence magyar színházi kultúrájának elevenségét.

Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválja
Angyal szállt le Babilonba
Fotó: Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja

A versenyprogram 18 előadást vonultatott fel, amelyeket három frissdiplomás színinövendék bemutatkozása, három versenyen kívüli produkció – köztük Meister Éva Víziboszorkány című monodrámája –, valamint a Várszínházi Esték nyolc előadása egészített ki. A Szakmai Klub keretében neves alkotók osztották meg tapasztalataikat az előző napi előadásokról, lehetőséget teremtve a párbeszédre alkotók, egyetemi hallgatók és a közönség között. A programot workshopok és a Kisvárdai Lapok hajnalban született kritikái tették teljessé, jelezve, hogy Kisvárda nem csupán seregszemle, hanem reflektív szakmai műhely is.

A fesztivál előadásai a halálérzet, a szerelem, a kirekesztés, a groteszk humor és a filozófiai mélységek témáit járták körül, miközben a zene kiemelt szerepet kapott: tíz produkcióban kortárs magyar zeneszerzők művei nem csupán kísérőelemként, hanem a történetmesélés szerves részeként jelentek meg. A vajdasági, erdélyi, kárpátaljai és felvidéki társulatok – Sepsiszentgyörgytől Kassán át Beregszászsig – új magyar drámákat, kortárs zenei megközelítéseket és klasszikus szövegek friss értelmezéseit mutatták be.

A fesztivál záróeseménye a debreceni Csokonai Nemzeti Színház, a Maladype Színház és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége közös produkciója, A bábjátékos volt, amely méltó lezárása volt az ünnepi programsorozatnak. Eperjes Károly, a fesztivál díszvendége a színház közösségteremtő erejét hangsúlyozta, kiemelve, hogy

a színház az a hely, ahol az ember másokon keresztül megérintheti önmagát”.

Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere a történetmesélés varázsáról és a fesztivál közösségformáló szerepéről beszélt, míg Nyakó Béla igazgató a nézőtéri teltházat és az új helyszínek sikerét méltatta. Balogh Tibor művészeti tanácsadó a hagyomány és az innováció egyensúlyát emelte ki, hangsúlyozva:

A hagyományápolás kevés – a jövő hagyományáról is gondoskodni kell.”
A szakmai zsűri a kolozsvári Én vagyok a szél című előadást ítélte a legjobbnak, Tompa Gábor rendezésében, míg a legjobb rendezés díját Bocsárdi László kapta a sepsiszentgyörgyi Angyal szállt le Babilonba című produkcióért. A színészi teljesítmények közül Farkas Loránd és Pámer Csilla emelkedett ki, a fiatal tehetségeket pedig Rózsa László és Szilágyi Míra elismerésével díjazták. A látványvilágban Márton Erika díszlete és Andrada Chiriac jelmezei arattak sikert, míg további produkciók és alkotók a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint Kisvárda város díjaiban részesültek. 
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.