Leleplezték Boráros Henrich látványtervező mozicsillagát a komáromi Hírességek sétányán – KÉPEKKEL
A komáromi városi önkormányzat döntése értelmében: az idei három jelölt közül a komáromi származású Boráros Henrich, családjával Prágában élő látványtervező, a Boráros Imre - Petrécs Anna színművész-házaspár fia kapott gránit csillagot a Tátra mozi előtti Hírességek sétányán. Az avatóünnepségre május elsején került sor, amely után bárki ingyen megnézhette az Úsvit - Hajnal című, izgalmas cseh-szlovák koprodukciós krimidrámát, amelyben filmépítészként az új csillagtulajdonos működött közre. A kiválasztott művészt előbb Keszegh Béla polgármester köszöntötte, majd munkásságát a tavaly csillaggal jutalmazott Bandor Éva, Jászai Mari-díjas színművész méltatta...

„Komáromban próbálunk teret adni annak, hogy elmondjuk, kikre vagyunk büszkék, mennyi tehetséges ember él, akik városunkból indultak, és nagyot alkottak. Pár éve különösképpen odafigyelünk a filmművészet terén európai vagy világviszonylatban jelentőset alkotó komáromiakra is...” – mondta el elöljáróban a polgármester.
Majd arról beszélt: február végéig érkeztek jelölések arra, hogy az idén ki kapjon mozicsillagot a Hírességek sétányán.
„Azokból a kulturális bizottság ajánlása és a képviselőtestület döntése alapján választottuk ki az arra legérdemesebb alkotót. Az idei három jelölt között volt Molnár Csaba rendező, akinek éppen a Netflixen fut a Pressburg-filmsorozata és egy animációval foglalkozó fiatal rendező, David Štumpf, aki tavaly Emmy-díjat kapott Hollywoodban, valamint a többszörösen díjazott látványtervező, Boráros Henrich. Az önkormányzat a jelöltek eddigi munkásságának értékelése után ez utóbbi alkotónak ítélte meg a csillagot” – fejtette ki.
Azt is örömmel nyugtázta, hogy a helyi Tátra mozi újjáéledt, ahol gyakran vannak teltházas vetítések. A széksorokat pedig egymás után a csillagtulajdonosokról (Ivan Reiter világhírű rendezőről, valamint Kaszás Attila, Mokos Attila és Bandor Éva színművészről, illetve Boráros Henrich látványtervezőről) nevezik el, akiknek ingyenes örökös belépést biztosít az intézmény vezetője, Ryšavý Boldizsár.
Mielőtt átadta a szót a méltatónak, Bandor Évának, a jelenlevőket meghívta a csillagavatót követő ingyenes filmvetítésre, amihez a gratulációk sora, pezsgős - pogácsás csevej és a jutalmazottal történő közös fotózkodás is párosult.
Egyebek mellett megtudtuk, hogy Boráros Henrich 1974. augusztus 8-án született Komáromban. 1996 óta Csehországban él, ahol díszlettervezőként, filmépítészként, tervezőként és konceptuális művészként dolgozik. A Transformace színházi csoport és a Le group connection konceptuális művészeti csoport alapítója.
Szcenográfiai tanulmányait a prágai DAMU-n végezte. Már akkor foglalkozott a színházépületen kívüli szcenográfiai alkotás, az előadás, a helyszín-specifikus és a szerzői szcenográfia átfedésével. A komáromiak a Farkas Rolanddal együtt kivitelezett emlékezetes „helikopteráthelyező” performance és 2000-ben, a Jókai Színházban játszott Indul a bakterház díszletei kapcsán ismerhették meg a nevét.
Az egyetem elvégzése után feleségével megalapították a Studio + bo®áros nevű alkotóműhelyt, amely a kortárs művészetek „játszótere” lett. Saját bevallása szerint maga az alkotó folyamat érdekli, az egyedi, eredeti munka, ami úgymond megismételhetetlen. Ezt egy reneszánsz léttérként értelmezi, mivel nem csak „kulisszákat” tervez, hanem komplex világokat. Szeret olyan alkotókkal dolgozni, akik saját nézőpontjáért és stílusáért vonják be a csapatukba.
Eddig 14 cseh játékfilm és több tévés filmsorozat díszleteit tervezte meg, a rövidfilmek és reklámok terén pedig a világ minden táján együttműködik a legjobb kreatív alkotókkal és rendezőkkel. Tagja az Európai Filmakadémiának. Az Alois Nebel című animációs film látványtervezéséért 2012-ben elnyerte a legjobb művészi teljesítményért járó Cseh Oroszlán-díjat. Művészeti teljesítményét 2013-ban a Szlovák Film- és Televízióakadémia Slnko v Sieti (Nap a hálóban) díjjal ismerte el a Kék tigris című filmért. Színpadi alkotásait Alfréd Radok - díjjal, kétszer pedig Josef Balvín - díjjal ismerte el a szakma.
Miután az újdonsült jutalmazott méltatójával együtt lerántotta a leplet a gránit csillagáról, röviden így fogalmazott: „Köszönöm Komáromnak ezt a nagy megtiszteltetést! Mivel ezt a szülővárosomtól kaptam, az eddigi díjaimnál is fontosabb nekem! További sok ilyen csillagot kívánok Komáromnak!”.