Kuttyomfitty – ínséges időkben is
Egyszer volt, hol nem volt, a Dunán is túl, ott, ahol a tánc és a mese az úr, volt egy kis csapat. A nevük Kuttyomfitty Társulat, amelynek tagjai vírusidőben sem csüggednek, élő adásokban, online felületen csepegtetik a magyar kultúrát a kíváncsi szívekbe.
A közel egy évtizede töretlen lendülettel működő, a Felvidéken, Magyarországon, valamint a diaszpórában élő magyarok közt is közkedvelt Kuttyomfitty Társulat a koronavírus-járvány idején sem csügged.
A társulatnak messzemenő tervei vannak, bár Dobsa Tamás társulati mindenes, akit akár Kuttyomfitty bácsinak is nevezhetnénk, úgy véli, a kultúrában még évekig érezhetőek lesznek a válság következményei.
A zömmel gyermekközönségnek játszó Kuttyomfitty Társulat március elején állt utoljára színpadon, akkor érezhették utoljára a hálás taps erejét és láttak őszinte gyermekmosolyt.
A járvány őket is leszorította a világot jelentő deszkákról, közel húsz előadásuk maradt el a tavasz első hónapjában, többek közt a Magyarság Házában is.
Nagy valószínűséggel az elkövetkező időszakban sem találkozhatnak gyakran a közönség kíváncsi tekintetével.
A Kuttyomfitty Társulatot alkotó Dobsa házaspár, Mónika és Tamás külön stratégiát épített fel a válságos időkre.
A leállás óta szombat délutánonként élő adásban, online közvetítik a műsoraikat, hogy továbbra is minőségi zenei, népi és irodalmi csemegéhez juttassák a magyar családokat.
Dobsa Tamás elmeséli, a felvételeknek egy hónapja az ekecsi kultúrház ad otthont. A technikai háttér kitalálása és a live-olás (élő közvetítés) felfedezése döcögősen indult, ennek ellenére első virtuális előadásuknak, az Egyszer egy királyfi táncos vígballadának nagyon nagy sikere volt, több mint négyszáz készülékről csatlakoztak a nézők. Mivel a legtöbb előadásuk egyedi és interaktív, jól meg kellett fontolni, milyen sorrendben és mely műsorok kerüljenek virtuális térbe.
Az élő előadásaik huszonnégy órán át elérhetőek a társulat közösségi oldalán, hiszen, amint Dobsa Tamás elmondja, a Kárpát-medence szélrózsájának összes irányába, valamint Angliától Észak-Európán át a kanadai Vancouverig vannak nézőik, és senkit sem szeretnének megrövidíteni az időeltolódás miatt.
A kezdeti nehézségek után a társulat tagjainak sikerült átdolgozni az interaktív előadásokat, és felújítani a régi bábjaikat. Így kerülhetett előadásra húsvétkor a Kukorica Jancsi, vagy korábban Az elvarázsolt királykisasszony, online táncházzal egybekötve. Közben a Magyarság Házából megrendelést is kaptak online előadásra, így az Egyszer egy királyfit több százezren láthatták.
Dobsa Tamás elmondja, a készlet erejéig képesek élő előadásokat tartani, amelyek mögött sziszifuszi háttérmunka húzódik. Hozzáteszi, különbséget kell tenni élő közvetítés és egyszerű online műsor között. Bár élő adásnál is csak a kamerák vannak jelen, mégis jó érzés tudni, hogy a képernyők mögött ott ülnek a nézők. Kuttyomfitty bácsi szerint leginkább az ő kacagásuk és tapsuk hiányzik a társulatnak. A kultúra online való terjedéséhez szkeptikusan áll hozzá.
– mondja. Felveti azt is, hogy jelenleg nagyon sok a nyitott kérdés.
A társulat nem csak élő közvetítéssel terjeszti a magyar kultúrát.
A kényszerű otthonlét ideje alatt újdonságot is sikerült bevezetniük azzal, hogy Dobsa Fodor Mónika, azaz Kuttyomfitty néni rendszeresen mesét olvas a gyerekeknek.
Mivel Mónika korábban egy kreativitást fejlesztő online kurzust is elvégzett Szeretem az ötleteimet címmel Palya Bea előadóművésznél, így a mostani helyzetben volt elég ihlete és motivációja belevágni a kamerák előtti meseolvasásba. A furfangos királykisasszony, A kétszívű királyfi és A táltos ló című mesék meghallgatása után a kis rajongók kedves és biztató üzenetekkel díjazták Kuttyomfitty nénit.
Dobsa Tamás nevetve teszi hozzá, látja maga előtt a jövőben, ahogy Mónika 108-109 évesen az óvodában mesél a gyerekeknek egy kisszéken ülve. Majd komolyabban megjegyzi, a mesemondás terén látnak további lehetőségeket is.
Mivel a Kuttyomfitty Társulat előadásai során szinte a Felvidék összes magyar alapiskoláját bejárta, Dobsa Tamás ki meri jelenteni, hogy az oktatási intézményeinkben minőségi és hatékony munka folyik, és nagyszerű pedagógusgárdákkal találkoznak az előadásaik során. Az anyanyelvi oktatást kulcsfontosságúnak tartja.
– mondja beszélgetésünk végén Dobsa Tamás, a népművészet ifjú mestere, Fülöp Ferenc-díjas és Martin György-díjas néptáncpedagógus.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/18. számában.