2015. június 1., 13:31

Kedden kezdődik a jubiláló Duna Menti Tavasz

DUNASZERDAHELY. A Csemadok Országos Tanácsa megbízásából a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet társrendezőivel: Dunaszerdahely Önkormányzatával, a városi művelődési központtal és Nagyszombat Megye Önkormányzatával közösen június 2-5-én 40. alkalommal rendezi meg a műkedvelő gyermek báb- és színjátszócsoportok seregszemléjének, a Duna Menti Tavasznak az országos döntőjét a dunaszerdahelyi vmk-ban.
201506011253440.10.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

 

„Bár a Duna Menti Tavasz (DMT) első évfolyama 1976-ban zajlott, ám a mozgalom indulása 1973-ra datálódik, amikor a Csemadokból a Dunaszerdahelyi Járási Népművelési Központ élére került Héger Károly. Akkoriban már erős volt a felvidéki bábmozgalom, és igény mutatkozott egy országos bábfesztivál létére. Ezért a hajdani Népművelési Intézet Nemzetiségi Osztályának dramaturgiai tanácsában javaslat született a seregszemle megrendezésére. A kezdeti területi bábfesztivál 1976-ra országos fesztivállá nőtte ki magát. 1978-ban a Csemadok, Molnár László színházi referens irányításával vette át annak a megszervezését, majd háttér-szervezőként én is csatlakoztam hozzá” – idézte a kezdeteket Huszár László, a főszervező Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója. 

Az igazgató szerint két évtizeden át semmiféle „ellenszél” nem akadályozta a seregszemle folyamatos megtartását. Köszönhető ez annak is, hogy mivel a 70-es években a Dunaszerdahelyi járásnak még nem volt országos kulturális rendezvénye, a DMT-t Dunaszerdahely városának vezetői és a járási bizottság is sajátjának érezte, és felkarolta, a Járási Népművelési Központ pedig kellő módszertani támogatást nyújtott mindehhez. „Szerencsére, megvolt a fesztivál éltetésére vonatkozó közös akarat. A kezdetekről és a további fejlődésről készítettünk egy tízrészes videósorozatot, amely folyamatosan kerül fel a honlapunkra” – mondta Huszár László.

Az 1989-es társadalmi rendszerváltás sem törte meg ezt a pozitív folyamatot, ám 1995-ben a Meèiar-kormány megvonta a Csemadoknak addig nyújtott állami támogatást, ezért akkor úgy tűnt, hogy elmarad a DMT.

„Amikor az erről szóló értesítés megjelent az Új Szóban, az azóta már elhunyt Dusza István újságíró-színikritikus ezt nem hagyta annyiban. Határásra leültünk tárgyalni Dunaszerdahely Önkormányzatával, amely végül komoly anyagi támogatással éltette tovább a fesztivált, s azt a Csemadok Dunaszerdahelyi Területi Választmánya szervezte meg. A következő évben a város anyagi támogatásához már a kisebb szponzorokon kívül az Illyés Közalapítvány is hozzájárult. A DMT manapság is a Csemadok országos rendezvényei között szerepel, főszervezője már az általam irányított Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet” – fejtette ki a Hírek.sk-nak az intézet igazgatója.

Az évek alatt jelentősen megnőtt a versenyző csoportok száma. Míg például 1996-ban 22 csoport jelentkezett be a fesztiválra, most már 43 csoport mutatott érdeklődést a versengés iránt, s azok közül a regionális rostálás után 29 vehet részt az országos döntőben. Huszár László örvendetesnek nevezte, hogy az évi 40-50 közti csoportlétszámot két évtizede folyamatosan tartják. Hozzáfűzte: a mennyiségen kívül a minőségi mutatókra is nagy hangsúlyt helyeznek.


 

„A Dzurinda-kormány idején, 1998-ban sikerült először pályázati pénzt szereznünk a DMT-vel kapcsolatos továbbképzésre. Azóta kisebb-nagyobb anyagi támogatás birtokában tavasszal és ősszel a bábosoknak és a gyermek színjátszóknak is tudunk továbbképzést tartani. Ez a Meèiar-korszakra nem volt jellemző, hiszen akkoriban a fesztivált is csak úgy tudtuk megtartani, hogy az említett támogatókon kívül a csoportoknak is be kellett szállniuk a kiadásokba, azaz minden fél vállalta a közös teherviselést. Az összefogás folytán elmélyültek a szakmai-baráti kapcsolatok a csoporttagok, a rendezők és a szervezők között” – magyarázta a továbbiakban az intézetvezető. 

A seregszemlével kapcsolatos célok és szervezési módszerek időközben nem nagyon változtak – maradt az évek során jól bevált forgatókönyv, csak apró módosításokra került sor. „Kialakult a struktúránk: a fesztivál minden évben a verseny hetén kedden reggel a város kulcsának jelképes átadásával kezdődik, majd csütörtökön este fejeződik be a verseny, pénteken délelőtt pedig a díjkiosztással párosuló eredményhirdetésre és a város kulcsának visszaadására kerül sor. Itt jegyezném meg, hogy ez évtől az eddigi életműdíjat Dusza István Díjnak nevezzük. A DMT ezen fő díját a fesztiválért áldozatkészen munkálkodó egyén vagy kimagasló eredményeket elérő rendező kaphatja meg” – mondta Huszár László, hozzátéve, a zászlóbontás fényét emeli majd a hetényi Csavar Színház „Az ördögbe!!!” című produkciója és egy nyíregyházi gyermekkar fellépése is. Amikor a csoportvezetők délutáni szakmai értékelése zajlik, a vmk előtt kialakított Mesevárosban különféle kísérőprogramokon vehetnek majd részt a gyerekek. Meseország uralkodóiként Várady Kornélia és Ölvecky András konferálnak majd.

Az idei 40. évforduló tiszteletére kedden Lipcsey György Munkácsy-díjas szobrászművész márványtömbbel díszített emlékművét is leleplezik a vmk előtt.

Újdonságként a fesztiválon fellép majd a muravidéki Lendvai DiáXínpad. A délutáni zenei programok sorát másokon kívül gazdagítja Balla Igorék Kobold együttese, a Kicsi Hang verséneklő együttes műsora, valamint Zsapka Attila, Sipos Dávid és Vadkerti Imre „Tiszta szívvel” című akusztikus koncertje. „A belépőjegyek, amelyekből a szereplők is kapnak, a záróműsorban sorsolásra kerülnek, a fődíj egy tablet lesz. Természetesen a hagyományos gyermekrajz-kiállítás idén sem maradhat el” – ismertette a program néhány részletét Huszár László. 


Az sem mellékes, hogy kik bírálják el a 3 kategóriában (bábjáték, színjátszás, illetve szerkesztett játék) az egyes produkciókat. „Az országos döntő 3-3 tagú zsűrijének összetételében fokozatos változtatások tapasztalhatók. A hazai tagjai járnak a regionális válogatókra is, ahol a helyi és lehetőség szerint több évig velünk dolgozó magyarországi szakemberek is zsűriznek. Az idei országos döntőben a bábos előadásokat a várhosszúréti Badin Ádám, valamint a magyarországi Szluka Judit és Tömöry Márta, a színjátszókét pedig állandó zsűritagként Szabó Csilla (Komárom-Örsújfalu-i ÉS Színház?!), továbbá Kiss Szilvia (hetényi Csavar Színház) és a magyarországi Regös János, a Magyar Színjátékos Szövetség elnöke bírálja majd el.

A versenyelőadásokra belépők rendelhetők a dunaszerdahelyi vmk-ban a 031/5900813 és 031/5900801-es telefonszámon, a Meseváros műsorai pedig ingyenesek.

201506011253440.10.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.