2020. március 27., 08:47

Katonás színi világnap

Pontosan hatvanhárom esztendővel ezelőtt, 1957. március 27-én tartották meg a Nemzetek Színházának évadnyitóját Párizsban. Erre emlékezve 1961-től világszerte a színházi világnapot ünneplik.

Fotó: Katona József Színház
A színházi világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a színházművészet – és tágabb értelemben a kultúra – fontosságára, tisztelegjen a színészek, a színházi dolgozók előtt, kérje a közönség szeretetét és támogatását”

– hangzik az emlékezők hitvallása. Jelen írásunk is hasonló céllal született meg. A színházművészet előtt az önálló társulattal csupán 1982 őszétől működő budapesti Katona József Színház előadásait felelevenítve tisztelgünk.

Az első Katona-darabot éppen ebből az évből, 1982-ből ajánljuk. Az Iglódi István rendezésében megvalósuló Döglött aknák című színművet, Csurka István alkotását, tizenegy évvel korábban mutatták be először. A szereplők között, Szokolay Ottó, Zolnay Zsuzsa, Sívó Mária, Raksányi Gellért, Tatár Eszter, Gyalog Ödön és Derzsi János mellett nem kisebb színművészek bukkannak fel, mint Major Tamás és Kállai Ferenc.

A Székely Gábor és Zsámbéki Gábor által létrehozott új, önálló társulat műsorára tűzte Schwajda György A szent család című darabját is. A szereplők között megtaláljuk Helyey Lászlót, Molnár Piroskát, Hollósi Frigyest, Máthé Erzsit és a kiváló Gobbi Hildát is. A felvétel 1983-ban készült.

Zsámbéki Gábor vitte színre Az imposztor című Spiró-komédiát is, aminek ugyanúgy parádés a szereposztása, hiszen olyan művészek tűnnek fel benne, mint Cserhalmi György, Végvári Tamás, Szacsvay László, Rajhona Ádám, Sinkó László és természetesen Major Tamás. Az 1984-es előadás ide kattintva tekinthető meg.

Az 1986 őszén bemutatott Csirkefej című előadást azért emelnénk ki, mert ennek a Spiró György által írt dráma színpadi változatában tűnt fel utoljára főszereplőként a legendás Gobbi Hilda.

A Vénasszony és a Srác felemelő tragédiája igazi színházi élmény Zsámbéki Gábor kiváló rendezésének, a nagyszerű színészi alakításoknak, elsősorban a felejthetetlen Gobbi Hildának köszönhetően, aki ezzel a csodálatos alakítással búcsúzott a színpadtól és egy kicsit már az élettől”

– fogalmazta meg az alkotásról Virág Katalin.

Az Ahogy tetszik című Shakespeare-művet 1987. július 4-én adták elő utoljára. A produkciót az a Székely Gábor rendezte, aki ekkoriban a Katona igazgatója is volt (1989-ig, amikor ezt a funkciót Zsámbéki Gábor foglalta el). A kétrészes vígjátékban annak zeneszerzője, Cseh Tamás is szerepet kapott.

Az 1990-es Platonov már Ascher Tamás dirigálásával került színpadra. Csehov ifjúkori drámájában – Básti Juli, Blaskó Péter, Udvaros Dorottya, Máté Gábor, Szirtes Ági és Stohl András mellett – a rendkívüli tehetséggel megáldott Ternyák Zoltán is szerepet kapott, aki 2003-ban, csupán 39 évesen hunyt el.

Budapest meghatározó művész színháza Moliére klasszikusát, A fösvényt is színre vitte – Haumann Péter, Elek Ferenc vagy éppen Csákányi Eszter szereplésével. Az 1994-es színházi közvetítést itt érhetik el.

Henrik Ibsen A vadkacsa című színművét Ascher Tamás rendezte. A 2008-as produkcióban már a Katona újkori kitűnőségei tűnnek fel, köztük Fekete Ernővel, Rajkai Zoltánnal és Keresztes Tamással, de nem hiányozhat Máté Gábor és Bezerédi Zoltán sem.

2013-ban már Máté Gábor volt a Katona József Színház igazgatója. Ebben az évben mutatták be A nép ellensége és az Illaberek című darabokat is. Előbbiben Kulka János, utóbbiban pedig Jordán Adél is feltűnik.

Színházi világnap ide, koronavírus-járvány oda, a fentiekben teljes egészében elérhető tíz színmű megtekintésével kellemesen telik majd a hétvége...

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.