Kalandozás Mesevárosban a népmesék hőseivel és Jókai Mórral - KÉPEKKEL
Még tart a tanév, ám a tikkasztó hőségben csak akkor elviselhető és hatékony az ismeretgyarapítás, ha a tanulás örömteli, élménydús játékká válik. Nos, éppen erre adódott lehetőség a komáromi Egressy Béni Városi Művelődési Központban, amelyet Csontos Róbert színművész, rendező, tartalomkészítő, azaz Kacagó János három tucat mesebeli figurával együtt, június 18-19-re Mesevárossá varázsolt.

A csütörtöki mesés banzájról portálunk sem hiányozhatott! Miközben arra a helyi magyar óvodás és alapiskolás csoportokon kívül távolabbról, így Hidaskürtről, Egyházkarcsáról... is érkezett a kíváncsi aprónép, a bejáratnál gólyalábas artisták mókás mutatványaikkal és szappanbuborék-özönnel fogadták őket.
Odabenn pedig szépséges tündérkoszorú mutatta a színházterembe vezető utat a sokaságnak. Miután a kísérőikkel együtt zsúfolásig megtöltötték a nézőteret, előbb egy mini koncertet adó zenész állathangok utánzására bírta rá, majd Kacagó János, Meseország Nagykövete üdvözölte őket.
„Meseországban mindig jókedv és örömteli kacagás uralkodik, mert annak egyetlen lakosa sem felejtette el azt, hogy milyen gyermeknek lenni. Eljöttünk hozzátok, hogy egy csodás napot töltsünk együtt, de ehhez a ti segítségetekre is szükség van...“ – hangzott el a köszöntőben.
Aztán Tündérszép Ilona és Árgyélus királyfi sokak által kedvelt története elevenedett meg a színpadon. Talán nincs is olyan lurkó, aki még sosem hallott volna a király kertjéből az uradalom legfontosabb bevételi forrását jelentő aranyalmákat lopdosó hollókról, valamint a csodaszép lánypajtásuk, Ilona és Árgyélus királyfi első találkozáskor szárba szökkenő szerelméről...
A szórakoztató, látványgazdag népmese-produkció után a nagyérdeműre ebédszünet várt, mely során a környező parkokban, mesefigurákkal piknikezve fogyaszthatták el a magukkal hozott elemózsiát, itókát, vagy annak hiányában a közeli falatozókból hozattak maguknak finomságokat.
Ez idő alatt megtörténtek Tündérszép Ilonáék világra szóló lakodalmának előkészületei, s a Lakatos Áron, Langschadl Dávid és Hanusz Zoltán alkotta zenekar csengő hangú „pacsirtájával“, Horváth Marikával együtt szintén megérkezett Mesevárosba.
Mielőtt ropni kezdték a talpalávalót, a hegedűjükkel, brácsájukkal és nagybőgőjükkel alaposan összebarátkoztatták az új ismereteket szivacsként magukba szívó nebulókat. Az össznépi mulatságra történt megfelelő hangolódás után a legbátrabbak a színpadon, a többiek pedig a nézőtéren énekelhettek – táncolhattak a násznéppel együtt. A felforrósodott hangulatban nem nagyon akartak véget vetni a zenének, ám egyszer csak elbúcsúztak a zenészek.
Utolsó vendégként egy időgép segítségével a 200 évvel ezelőtt született Jókai Mór látogatott el a magukat már-már nyári vakáción érző gyerkőcök közé. Kacagó Jánostól megtudtuk, hogy a jelenléte egy Zsófi nevű leányzónak köszönhető, aki interjút akart készíteni a nagy mesemondóval. Nos, a múltidéző beszélgetés közben az a jelenlevő, aki eddig még nem tudta, most egyebek között azt is megtanulhatta, hogy Jókai Komáromban született, Petőfi Sándor költő is a barátja volt, és a temérdek regényén kívül több novellát és mesét is írt. Azok egyikének a főszereplője, A tengerszem tündére életre is kelt a világot jelentő deszkákon...
Sajnos, minden jó is véget ér egyszer, s ezen még varázslattal sem lehet változtatni! A búcsúzkodás közepette csak Kacagó János ígérete jelentett némi vigaszt: a jövőben még visszatérnek Komáromba, így Meseváros kedves figuráitól az „Egressy“ közönségének sem kell végleg megválnia. Aki nem hiszi, járjon utána!
E sorok írója pedig pár kulisszatitoknak járt utána. Az egész évben Budapest, Pozsony és Prága között ingázó, sokoldalú Csontos Róberttől megtudtam, hogy a mai magyar nyelvű gyermekbanzájt előző nap, szintén a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásával, hasonló szlovák nyelvű haccacáré előzte meg.
„A Meseváros-projektünk 2013-ban a néphagyományok és népmesék megőrzésének és bemutatásának céljával jött létre. A múlt héten Pozsonyban szórakoztattuk a gyerekeket, majd két napon át az "Egressy" nagytermét dugig megtöltött óvodásoknak és alapiskolásoknak igyekeztünk élménydús órákat szerezni. Már egyeztetéseket folytatunk arról, hogy az őszi kelet-szlovákiai turnénk során hol mindenütt lépünk fel. A műszaki személyzeten kívül idebenn és odakinn harmincnyolcan működtettük a Mesevárost. További érdeklődés esetén majd ide is szívesen visszatérünk!“ – árulta el olvasóinknak a Komáromi Jókai Színház volt színművésze, Csontos Róbert.
