Jubileumi Jókai Napok: sikeresnek tartják az ötvenedik felvonást
Az ötvenedik Jókai Napok egyrészt nosztalgikus volt, másrészt sok újdonságot tartogatott a résztvevők, látogatók számára. Az egyik ilyen újdonság volt az új arculat, amit a rendezvény logója és a plakátja is tükrözött. A múlt és a jelen közti kontinuitást egy kordokumentumokból álló kiállítással és egy közel 150-oldalas kiadvánnyal érték el a szervezők.
A fesztivál megálmodói közül Gál Sándor és Tőzsér Árpád is eleget tett a szervezők meghívásának, s mindketten részt vettek a jubileumi rendezvényen. „Azok a diákok, vagy akár fiatalabb felnőttek, akik mintegy 10-15 éve ide járnak a fesztiválra, nem emlékezhetnek arra, hogy kik is azok az emberek, akiknek létezésünket köszönhetjük” - magyarázta Csengel Mónika főszervező.
Idén tizenöt társulat érkezett Révkomáromba, ahol egy öttagú szakmai zsűri és a közönség árgus szeme előtt adták elő produkciójukat. Rekordszámú volt a diákcsoportok száma, összesen tíz ilyen csapat versengett az elsőbbségért.
A zsűri egyik különdíját a rozsnyói G.I.K.SZ.E.R Diákszínpad vihette haza. "Hans Sachs komédiákról van szó, amelyeket kicsit modernizáltunk és Dr. Karolina show-ként adunk elő” – mondta Pap Viktória, a rozsnyói G.I.K.SZ.E.R Diákszínpad egyik alapító tagja. A darabban egy szlovák gimnázium magyar osztályának diákjai játszanak együtt szlovák évfolyamtársaikkal.
Nagy visszatérőként köszöntötték a fesztiválon a lévai Bárka Színpadot, amelynek tagjai Székely Csaba Bányavirág című drámájával elvitték a fesztivál fődíját.
Újváry László, a Bárka Színpad rendezője elárulta, a siker nagyon kellemesen érintette őt és a társulatot is. Bevallása szerint már nagyon hiányolta a részvételt. „Ez egy nagyon nagy elismerés, és köszönöm szépen a szereplőimnek, és mindazoknak, akik közreműködtek, mert nélkülük ez a nagy díj nem került volna Lévára. Tovább evezünk, illetve remélem, hogy mindannyiunk, a lévaiak és persze a színházkedvelő közönség örömére folytatjuk a lapátolást" - fogalmazott.
A szombati koszorúzás és díjkiosztó után záróbulira, majd értékelésre került sor. Csengel Mónika a fesztivált összegezve megjegyezte, úgy érzi rendkívül jól sikerült a rendezvény, ami szerinte nemcsak a zsűri értékeléséből nyilvánvaló, hanem a csoportok egymás közti kommunikációjából is kitűnt. „Barátságok szövődtek. 15 csapat és rengeteg ember volt jelen. Az egész hét folyamán háromszáz személy fordult meg itt. Azt gondolom, hogy az 50. jubileumi évad megfelelt az ígéreteknek és az elvárásoknak” – zárta gondolatait a főszervező.
A fesztivál zsűrije a diákszínjátszó csoportok között négy nívódíjat osztott ki. Ezeket a kassai KGSzT, a füleki Apropó, a galántai TSÍZIÓ és a komáromi GIMISZ kapta. A felnőtt csoportok nívódíját idén a losonci Kármán József Színház nyerte el.