2013. május 20., 14:16

Jön az online érettségi - Ki írja a tételeket?

POZSONY. Háromszáz középiskola végzősei a következő tanévben elektronikus úton érettségiznek majd, s mintegy 200 alapiskola kilencedikesei ugyanilyen módon írják az ún. Monitor-teszteket egy új uniós program részeseiként.

 

2014-ben és 2015-ben megvalósuló uniós program március 12-én vette kezdetét és 2015. november 30-án zárul. Összesen 2000 regionális oktatási intézmény vesz részt benne – 1600 alap- és 400 középiskola –, illetve 160 000 diák.  A 28,2 millió euróból megvalósítandó program a közoktatást színvonalának emelését szolgálja.  A jelentős összeg 85 százalékát uniós alapból, fennmaradó részét pedig az állami költségvetésből finanszírozzák. Sikerességétől függ, hogy mikor kerül sor Szlovákiában az elektronikus érettségi országos szintű bevezetésére.

Az említett program részeként  az év végén zajlik majd le az első számítógépes tudásfelmérő tesztelés.  A tervek szerint matematikából, valamint szlovák és az angol nyelvből mérik fel az ötödikesek és a kilencedikesek tudását  – mondta Romana Kanovská, a Certifikált Mérésekkel Foglalkozó Nemzeti Intézet (NÚCEM) igazgatónője, a projekt menedzsere a TASR hírügynökségnek. A NÚCEM azzal számol, hogy fokozatosan valamennyi alap - és középiskola bekapcsolódik majd az elektronikus tesztelésbe. Az intézet ehhez kész biztosítani a szükséges műszaki berendezéseket.

A márciusban beindított program két részből áll. Az első fázisban hozzávetőleg 550, Szlovákia különböző régióiból kiválasztott pedagógus olyan feladatokat alkot, amelyekkel mérhető lesz, mennyire értik a diákok a tananyagot. Szakemberek útmutatása mellett,  térítésmentesen sajátíthatják majd el az új feladatok és tesztek alkotásának folyamatát. A feladatok létrehozásáért a pedagógusok anyagi jutalomban részesülnek - mondta a NÚCEM vezetője hozzáfűzve: a programban résztvevő pedagógusok honoráriumára hozzávetőleg 6 millió eurót különítettek el. "A feladatokat minőségüknek megfelelően honoráljuk majd. Nagyon örülnénk, ha ennek motiválóan hatása lenne" – jegyezte meg.

A pedagógusok által alkotott feladatokat és teszteket a program második fázisában eljuttatják a résztvevő iskoláknak. Fokozatosan kiépül két adatbázis, amely közel 30 000 feladatot tartalmaz majd. Ezek többsége a diákok tudásának év közben történő felmérésére szolgál,  a fennmaradó úgymond "lepecsételt" feladatok pedig a kilencedikesek és a végzős középiskolások elektronikus úton történő vizsgáztatását teszi lehetővé. A NÚCEM elsőként a pozsonyi Ladislav Sára utcai gimnáziummal írt alá szerződést az együttműködésről május első hetében Štefan Chudoba, az oktatásügyi minisztérium államtitkára jelenlétében.

Romana Kanovskától, a NÚCEM igazgatónőjétől megkérdeztük, milyen kritériumok alapján választja ki a programba bevont alap- és középiskolákat, valamint a feladatokat és teszteket készítő pedagógusokat a NÚCEM. Kíváncsiak voltunk, mindenki számára egységesek-e a kritériumok, vagy részben különböznek a szlovák tannyelvű illetve a nemzetiségi iskolák illetve pedagógusok esetében.

„Az alap- és középiskolák önkéntes alapon kapcsolódnak be a nemzeti projektbe. A NÚCEM az iskolaigazgatóknak leveleket küldött, amelyekben bemutatja nekik a program fő célját, lefolyását és hozadékát az iskolák illetve a pedagógusok számára. Most zajlik az iskolák információs-kommunikációs műszaki állapotának felmérése, aminek alapján a bekapcsolódó iskolákkal közösen meg tudjuk határozni a műszaki együttműködés paramétereit.  Az alapiskolák esetében a részvétel alapfeltétele, hogy 5. és 9. osztállyal is rendelkezzenek. A középiskolák esetében nincsenek megszabott feltételek: egyformán szolgálja a program a gimnáziumokat és a szakközépiskolákat, tanítási nyelvük sem számít kritériumnak“ – közölte portálunkkal Romana Kanovská. Megerősítette, hogy a magyar tannyelvű intézmények kilencedikeseit és a középiskolák, illetve gimnáziumok érettségizőit szintén bevonják a programba. 

Kérdésünkre, hogy a szlovák nyelv és irodalom tesztek eltérőek lesznek-e a magyar tannyelvű iskolák esetében, igenlő választ kaptunk. "A magyar tannyelvű iskolák szlovák nyelvből és irodalomból más teszteket kapnak, mint a szlovák tannyelvű iskolák, mivel esetükben a szlovák nyelvet eltérő módszerrel oktatják, mint a szlovák iskolákban. A matematikai teszteket szlovák nyelvből fordíttatjuk majd le magyar nyelvre“ – tudtuk meg. 

Kíváncsiak voltunk arra is, hogy a hazai 265 magyar tanítási nyelvű alap- és 67 középiskola pedagógusai közül eddig hivatalosan hányan érdeklődtek az elektronikus tudásfelmérésre szolgáló feladatok illetve tesztek elkészítése iránt.

Az igazgatónő elmondta: a magyar tannyelvű alap- és középiskolákból eddig összesen 40 pedagógus érdeklődött a magyar nyelv és irodalommal kapcsolatos feladatok és tesztek, 26 pedagógus pedig a szlovák nyelv és irodalommal kapcsolatos tesztek illetve feladatok készítése iránt. „A projektben összesen 70 készítővel számolunk a magyar nyelv és irodalom, s hozzávetőleg 40 szerzővel a szlovák nyelv és irodalom tesztjeinek elkészítése során. A pedagógusoknak még van esélyük arra, hogy jelentkezzenek a programba" – fejtette ki a NÚCEM vezetője.

Eddig a magyar tannyelvű intézményben oktató pedagógusok közül legtöbben Kassa (Košice), Nyitra (Nitra) és Párkány (Štúrovo) térségéből jelentkeztek. Az iskolázásra küldött pedagógusokkal 2013 júliusától szeptemberig írják alá a szerződéseket.

Megkérdeztük, együttműködik-e a NÚCEM a legalkalmasabb magyar pedagógusok kiválasztásánál a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségével (SZMPSZ) vagy más hazai magyar szakmai szervezettel? „Az SZMPSZ-szel együttműködünk, a szövetség képviselői tagjai az érettségi - és MONITOR- tesztalkotó bizottságunknak. Ezenkívül tervezzük, hogy az SZMPSZ-szel személyesen találkozunk az új nemzeti projekt kapcsán“ – tudatta portálunkkal Romana Kanovská. Az elmondottakhoz hozzáfűzte: „a feladat- és tesztalkotást segítő iskolázásuk a nemzeti projektnek megfelelően valamennyi kreatív pedagógus számára nyitott. "A jelentkezők közül kiválasztjuk a legjobbakat és kiiskolázzuk őket. Megfelelő approbációval, képesítéssel és a tesztkészítéssel kapcsolatos tapasztalatokkal kell rendelkezniük" - hangoztatta. Az érdeklődők szakmai életrajzát a Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania, Žehrianska 9, 851 07 Bratislava 5 címre várják. 

Pék László, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) országos elnöke üdvözölte az uniós programot. „A NÚCEM-mel kapcsolatban állunk, az intézet a projekt kapcsán is megkereste szövetségünket. Üdvözöljük az elektronikus tesztelést, hiszen a jelek szerint ez a jövő útja! Azt is jónak tartom, hogy a feladatok és tesztek alkotásába bekapcsolódni kívánó pedagógusokat továbbképzéseken készítik majd fel erre a feladatra. Remélem, hogy jelentős számú, hazai magyar pedagógus jelentkezik az egyes képzésekre“ – mondta a szervezeti elnök.

Pék László megerősítette: tudják, hogy magyar nyelvből és irodalomból is készülnek magyar nyelvű tesztek a magyar tanítási nyelvű iskolák részére, szlovák nyelvből és irodalomból pedig az ottani tananyagot illetve oktatási módszereket tükröző tesztek készülnek. "A matematika tesztek azonban csak szlovák nyelven készülhetnek. Az utóbbiak kapcsán kérjük azt, hogy a magyar nyelvű fordításuk a későbbiekben szintén állami támogatásból oldódjon meg! Úgy tudom, hogy a következő fázisban további tantárgyakat is érint majd az elektronikus tesztelés. Azok esetében is fontosnak tartom, hogy magyar nyelven készüljenek el. A nemzeti projekt ilyen jellegű módosításáról illetve az erre vonatkozó anyagi támogatásokról június 10. után szeretnénk személyesen tárgyalni Romana Kanovská igazgatónővel“ – közölte portálunkkal az SZMPSZ elnöke. 
 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.