2025. január 18., 17:27

Jó csillagállás alatt született produkció: a Három és fél nővér felvidéki ősbemutatóján jártunk - KÉPEKKEL

Kacagtatóan tragikus, sírnivalóan nevetséges a Prozorov-lányok és sógornőjük továbbgondolt története, amivel a felvidéki közönség először a Rédli Károly által rendezett, majd január 17-én a komáromi Egressy Béni Városi Művelődési Központban bemutatott Három és fél nővér című kamaraszínházi előadáson szembesült. A dalokkal kiegészített, négy tételes szamovár-szonáta során a cári Oroszországot, az államosítást, a hruscsovi éra hétköznapjait és az ezredforduló változásait is túlélő, XX. századi életművésznőket kiváló színművészek: Szvrcsek Anita, Varga Szilvia, Dobra Mara és Szoták Andrea alakították.

Jó csillagállás alatt született produkció: a Három és fél nővér felvidéki ősbemutatóján jártunk - KÉPEKKEL
Galéria
+3 kép a galériában
Balról jobbra: Varga Szilvia, Szvrcsek Anita, Dobra Mara és Szoták Andrea
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Selmeczi Bea Csehov, Ljudmila Petrusevszkaja, Reza de Wet, Ljudmila Ulickaja és Szvetlana Alekszijevics művei alapján teremtette újra a Prozorov-lányok életét, aminek a további szereplőiről csak szó esik a sajátos időutazás során, ők személyesen nem jelennek meg a színpadon. Urak, elvtársak, újkapitalisták kerülnek kapcsolatba a főszereplőkkel, akik közül Mását a Komáromban élő Szvrcsek Anita, Olgát a tájainkról származó, s a férjével, Rancsó Dezső színművésszel alapított családjával Budapesten élő Varga Szilvia, Irinát és Natasát pedig a Komáromi Jókai Színházban (KJSZ) is már több produkcióban látott két magyarországi aktor, Dobra Mara és Szoták Andrea keltette éltre…

A tábornoki családból származó hölgyek négy különböző társadalmi-politikai korszakban így vagy úgy, négyszer névnapot is ünnepeltek, miközben felvetődött a kérdés: miért szenvedés szinte az egész élet, s a sorscsapásokat hogyan lehet túlélni… A másfél órás, üresjáratok nélküli előadás során azt is megtudtuk, hogy mi történhetett a három (és fél) nővérrel, miután Csehov darabja véget ért. Valósággá vált-e az álmuk, hogy az unalmas kormányzósági városból eljussanak boldog gyermekkoruk színterére, Moszkvába?

Vajon Moszkva számukra elhozta-e a beteljesülést, a boldogságot, vagy az idő fogaskerekei porrá zúzták a karrier- és haszonvágyat, valamint a szerelmeket? Maradt-e számukra több a vidéki melankólia bájánál és a tartalmasabb, értelmesebb élet utáni sóvárgásnál, s ki-ki melyik időszakban tudott többé-kevésbé érvényesülni…?

Jó csillagállás alatt született produkció: a Három és fél nővér felvidéki ősbemutatóján jártunk - KÉPEKKEL
A három nővér a produkció egyik jelenetében
Fotó:  Dömötör Ede

A különleges produkció dramaturgja Varga Emese (Komáromi Jókai Színház), zenei rendezője Lakatos Róbert brácsaművész, a befogadó intézmény igazgatója, a díszlet a kosztümökkel együtt pedig Kubička Viktóriának köszönhető. A megérdemelt, hosszasan zúgó vastaps után azzal kapcsolatban a koordinátori feladatokat szintén ellátott Szvrcsek Anita, szabadúszó színművész további részleteket is elárult portálunknak.

E produkció előzményéről annyit: nekem már a pozsonyi és a budapesti egyetemi tanulmányaim során is több rendező mondta, hogy egyszer el kell játszanom Mását Csehov Három nővérében, mert az megfellebbezhetetlenül az én szerepem. Ez azonban valahogy mindegyik színházban elkerült engem, de valójában nem is volt a szerepálmom. Viszont az egyik remek magyarországi barátnőm, Sediánszky Nóra dramaturg, rendező, író rábukkant az eredeti mű Három és fél nővér című változatára, amelyben a kortárs szerző, Selmeczi Bea a „színház-megvonásos” Covid-pandémia idején tovább szőtte a történetet. Azt mintegy másfél évvel ezelőtt más színművészekkel, Budapesten mutatták be, a mi előadásunk pedig felvidéki ősbemutatónak számít”

– magyarázta Anita.

Jó csillagállás alatt született produkció: a Három és fél nővér felvidéki ősbemutatóján jártunk - KÉPEKKEL
Az előadás szereplői a további alkotókkal
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Kérdésemre, hogy a rendező és a másik három szereplő kiválasztását ő befolyásolta-e, így válaszolt: „A produkciónk ötletgazdája és koordinátora én vagyok, ezért az alkotótársakat én választhattam ki, természetesen a rendező jóváhagyásával. Mivel Rédli Károly rendezővel nagyon erős volt a közös munka alatti szimbiózis Az örökség című színmű próbái alatt a KJSZ-ben, őt kértük fel a  Három és fél nővér rendezésére, s örömünkre mindjárt igent mondott. A szereplők közül Szoták Andival már a Cárkisasszony című darabban (Czajlik József-rendezés) dolgoztam együtt, s e darab kapcsán díjazottak is lettünk, egyebek mellett a kisvárdai fesztiválon.

Az pedig köztudott, hogy Dobra Mara és a komáromi származású Varga Szilvia nagyon remek színésznők, és jónak ígérkeztek Irina és Olga szerepére, amit be is váltottak.

Mi tagadás, egy  katalizátor is generálta a darabválasztást: a negyven évnél idősebb színésznők számára nem túl sok kiváló szerepet kínál a drámairodalom, ezért mindnyájan boldogan éltünk ezzel a komoly és izgalmas lehetőséggel, hogy ebben az előadásban széles skálán éljük át a szépségesen kegyetlen és bonyolult lélektani helyzeteket, hiszen 20 éves kortól egy fiktív 120 éves korig élhetjük meg ezen nők sorsát”.

Hozzátette: Varga Emese dramturg és Lakatos Róbert zenei rendező kiválasztása egyértelmű volt, Kubička Viktória díszlet- és jelmeztervezőt pedig a rendező saját munkatársaként ajánlotta be, akivel már több produkcióban dolgozott együtt. „Megemlítendő Juhász Eszter producer személye is, aki a Garamvölgyi Polgári Társuláson keresztül szerzett nekünk anyagi támogatást a Kisebbségi Kulturális Alaptól (Kultminor), ahogy korábban az én CD-m kiadására is” – jegyezte meg.

Jó csillagállás alatt született produkció: a Három és fél nővér felvidéki ősbemutatóján jártunk - KÉPEKKEL
Többször is visszatapsolták a szereplőket...
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Egy örömhírt is közölt az olvasókkal:

A péntek esti előadásunkra nagyon gyorsan elkelt minden jegy, s bár azt további huszonnégy érdeklődő is meg szerette volna nézni, ők már nem fértek be a kamaratér nézőterére. Ezért Lakatos Róbert igazgató úr lehetővé tette azt, hogy további két alkalommal: február 14-én (Bálint napon) és 22-én is eljátszhassuk ezt a kamaraszínházi előadást. Hamarosan kaphatók lesznek belépőjegyek az újabb időpontokra”.

Reméli, hogy az majd a további nézők körében is nagy sikert arat: „Számomra ez a viharban született, mégis harmonikus légkörben megtartott próbafolyamat maradandó élményt nyújtott, amely során mi, szereplők nagyon egyívásúak tudtunk lenni. Ez ritka kincs a színházi világban, Karcsi pedig egy végtelenül színészpárti, humánus úriember rendező, aki erős elképzelésekkel, de szelíden terelt bennünket. Ugyanilyen szeretettel várjuk a nézőtérre a közös munkánk gyümölcsére kíváncsi közönséget is!”  

Jó csillagállás alatt született produkció: a Három és fél nővér felvidéki ősbemutatóján jártunk - KÉPEKKEL
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.