Játszd újra, Sam! – fergeteges a Komáromi Jókai Színház évadzáró produkciója - KÉPEKKEL
A színházak számára nagy kihívást jelent egy olyan produkció bemutatása, amely évtizedek óta, világszerte hatalmas sikert arat. Woody Allen amerikai író, rendező Játszd újra, Sam! című művét, amelyet 1969 februárjában a szerző főszereplésével mutattak be a New York-i Broadhurst Theatre-ben, és 1970 márciusáig tartottak műsoron, ott 453-szor játszották, majd az 1972-es filmváltozatban is övé lett a főszerep. A Vígszínházban pedig az 1983 novemberi premierje után, a 40 éves jubileumi előadása már az 523. volt a sorban, s a Pesti Színházban 2009 októbere óta szintén sikerdarabnak számít. A Komáromi Jókai Színházban június 19-én tartott, állótapsos szakmai bemutató óta remélem, hogy a honi magyar színházi berkekben is bekerül a legnagyobb látogatottságnak örvendő előadások közé. Egyebek mellett a csetlő-botló, frissen elvált filmkritikust, Allan Felixet játszó „felvidéki Woody Allen”, a szinte folyamatosan színpadon levő Olasz István kiváló teljesítménye miatt is...

Bizonyára sokak számára ismerős a szeretnivalóan esetlen Allan Felix nagyon emberi története. A házassága zátonyra futása után párkeresési válságtól szenvedő, s a barátai sarkallására is, vakrandikon új társat találni akaró, gátlásos New York-i művész-értelmiségié, aki a barátai jelöltjei után egymás után metálsztárral, diszkókirálynővel, öngyilkosjelölt művészlélekkel is mindhiába próbálkozik.
Kiemelendő, hogy a hat különböző női karaktert nagyszerűen alakítja a 60. Jókai Napokon nemrég rendezőként is bizonyított sokoldalú tehetség, Hostomský Fanni.
No, de vissza a történethez! Allan fejében folyamatosan hangok szólnak. Akarva-akaratlanul hol a kedvenc filmje, a Casablanca-beli példaképe, Humphrey Bogart (Matusek Attilára szabott szerep!) életvezetési tanácsait, hol pedig az izgalmasabb életre vágyó, éppen lelépett neje (Holocsy Katalin) kritikus megjegyzéseit kénytelen hallgatni.
Miközben a saját félresiklott életén töpreng, szeretne ugyanolyan sármos, nőket vonzó „igazi férfi” lenni, mint a „mankóként használt” példaképe, pedig csak le kéne vetkőznie az örökös megfelelési kényszert, s önazonosnak kéne lennie. Ugyan a sok kudarc és tipródás után rájön, hogy számára a kívül-belül vonzó Linda Christie (Kiss Szilvia) az igazi, de sajnos, a férje által kevés figyelemben részesített, Allanhoz szintén vonzódó hölgy éppen a legjobb barátja, Dick (Szabó Viktor) felesége…
Az az érdekes a darabban, hogy ez az Allan Felix nevű figura, aki egész életében Bogart-ra akar hasonlítani, folyamatosan különböző eszményképket kerget, különböző modelleket akar követni, a végén Bogart-t engedi el, és ettől válik önazonossá. Férfivá válik. Önmaga lesz. Ilyen szempontból ez picit több, mint egy habkönnyű, szórakoztató vígjáték. Szép, tanulságos történet. Az elengedésről is, a hiúságainkról is, a képzelt szerepeinkről, a vágyképeinkről is. Hogy az embernek nem valamilyennek kell lennie, elég, ha ember” – hangsúlyozta az előadás rendezője, Béres Attila m.v., a Miskolci Nemzeti Színház igazgatója.
A nagyközönség számára ma 19 órától bemutatandó előadás dramaturgja Varga Emese, a találó jelmezeket és díszleteket Kovács Alíz m. v. tervezte.
A szerzőtől megszokott irónia és fanyar önreflexió az élvezetes színészi játékkal és a 17 perces „casablancás” mozizással együtt továbbgondolásra késztet, ami a színművészetnek is egyik fő feladata. Sugallva, hogy több figyelmet szenteljünk a párunknak, hiszen annak hiányának pótlására jelentkezhet a gyengédebb, kedvesebb, neki nagyobb törődést nyújtó harmadik, aki a valós életben nem minden esetben hajlandó félreállni…
Előadások időpontjai e hónapban:
Június 20. (péntek) 19:00 /Premier bérlet/
Június 21. (szombat) 19:00 /Jókai bérlet/
Június 22. (vasárnap) 15:00 /Lehár bérlet/
Június 26. (csütörtök) 19:00 /Csemadok bérlet/
Június 27. (péntek) 19:00 /Madách bérlet/
Június 28.( szombat) 19:00 /Csokonai bérlet/
Június 29. (vasárnap) 17:00 /Mikszáth bérlet/