István király Sopronban – Boráros Imrével a címszerepben
Intenzív munkával teli, kánikulai héten van túl az egyetlen felvidéki Kossuth-díjas színművészünk, Boráros Imre. A Soproni Petőfi Színház István király című előadásában, amelynek a munkabemutatóját pénteken, a rövid balatoni premierjét pedig szombaton és vasárnap tartották, a címszerepet kapta. A tervek szerint a Sík Sándor-tragédiával jövőre a Komáromi Jókai Színházban is vendégszerepel a társulat.
„A Soproni Petőfi Színháznak már a harmadik produkciójában játszhatok. Miután nagyon jól sikerült a Németh László Széchenyi című történelmi drámájából készült előadásunk, amelyben Lonovics érseket alakítottam, címszerepre kértek fel, amit boldogan vállaltam. Az István király című Sík Sándor-tragédiát a Jászai Mari-díjas Pataki András rendezésében két felvonásban vittük színre, dramaturgiailag tömörített változat született” – tájékoztatta a Ma7.sk-t Boráros Imre.
„A naptár szerint 1038-ban vagyunk, Nagyboldogasszony ünnepére készül Székesfehérvár. Az ország a polgárháború küszöbén áll. Ez a király utolsó napja. Egy monumentális uralkodó és személyiség kiszolgáltatottságában szembenéz a halállal és egész életművének kárba veszésével. Helyzetének tragédiája abból fakad, hogy hiszi: a magyarságnak egyszerre kell kereszténynek, európainak, műveltnek lennie és ízig-vérig magyarnak maradnia. Úgy dönt, hogy felajánlja Szűz Máriának a koronát, Isten kezébe teszi az országot“ – fejtette ki az István király című előadásról Boráros Imre.
Hangsúlyozta: a szövegcentrikus darabban nagyon sokféle áthallás van a hajdani események és jelenkorunk felvidéki történései között is, hiszen az utóbbiakat is gyakran mételyezi a széthúzás, s időről időre szembesülünk nehéz döntéshelyzetekkel. István királynak pedig választania kellett a régi szokásokat tartó Vazul és a keresztény hagyományokkal rendelkező Európához való csatlakozás között, ami pápai és császári támogatással is együttjárt.
– magyarázta a címszereplő.
Azt is elmondta, hogy a produkció a soproni intézményen kívül a Zentai Magyar Kamaraszínház, a Komáromi Jókai Színház és a Pataki Andrásék által korábban alapított Forrás Színház koprodukciójában készült. A színművészek több színtársulattól érkeztek, s a jövőben majd az anyaszínházaikban is be szeretnék mutatni az előadást.
„A Felvidékről egyedüli színészként én játszom a darabban, Gizella királynét pedig az ősztől Sopronba szerződő Rudolf Teréz, budapesti színművész alakítja. A látványos, korhű jelmezeket Húros Annamária tervezte, a puritán díszletet pedig maga a rendező: a körülhatárolt játéktérben csupán egy üres trónus található. Egyébként Pataki igazgató-főrendező úr munkásságához szorosan hozzátartozik ez a darab, amelyet mát ötödször rendezett meg, s tévéjátékot is készített a tragédiából.“
A főpróbahét záróakkordjaként múlt csütörtökön és pénteken zártkörű munkabemutatót tartottak Sopronban, szombaton és vasárnap pedig rövid turné következett a Balatonfüredi és a Siklósi járásban, Pécselyen és Kémesen. A nyári szabadságidény után, október 4-től a soproni színházban lesz a nagybemutató, amit az egész új évadban sok előadás követ.
„Hálás vagyok a Jóistennek és Pataki András Jászai Mari-díjas soproni igazgató-főrendezőnek azért, hogy e csodálatos jutalomjátékkal is segítenek átvészelni a nehéz járvány-időszakot. Tele vagyok energiával, tenniakarással. A sok hosszú, fajsúlyos szöveget, monológot már az első próbára megtanultam. Szerintem ez annak is köszönhető, hogy nagyon könnyen tudtam azonosulni a szerző gondolatiságával, mély Isten-hitével és egészséges nemzettudatával” – árulta el Boráros Imre.
„Ahogy az egykori eseményekben a hűség és a szabadság motívuma összekapcsolódott, úgy lesz az ünnepi évad fontos előadásaiban, a Széchenyi és az István király című produkcióban is. Az élet nagy ajándéka, hogy mindennek én is a részese lehetek“ – nyilatkozta végül a Magyarországról történő hazautazása után jeles „örökifjú“ aktorunk.