Hét vezér – Új magyar rockopera időszerű üzenettel
„A mű megírásakor szándékosan semmilyen korábban megjelenő forrásanyagot nem használtam, csupán a történelmi tudásomra alapoztam, és engedtem szárnyalni az alkotói fantáziámat. Nem akartam, hogy (ál)tudományos tények befolyásoljanak, hiszen a magyar honfoglalás koráról semmiféle írott feljegyzések nem maradtak fenn. Hitelesnek mondható személyek szerepelnek a produkcióban, ami nem csupán a honfoglalás időszakáról szól, hanem mai áthallásokat, időszerű üzenetet is tartalmaz“ – mondta el portálunknak Márkos Attila.
A rockopera cselekménye több szálon fut, miközben a vezérek egymástól különböző személyiségét, jellemét is bemutatja. Van, aki a röghöz kötöttség híve, más az újat akarja követni, a nép pedig nehezen dönti el, hogy melyikben is bízzon, kitől kaphat javakat. Dúl az érdekek és értékek harca, akárcsak a jelenkori hatalomért küzdő politikusok és holdudvaraik között.
„A cselekmény egyik szála a nemzedékek, azaz a bölcsebb, tapasztaltabb Álmos vezér és az új társadalmat teremteni akaró Árpád fia közti ellentét bemutatása. Álmos a röghöz kötöttség híve, aki azt szeretné, hogy majd a fia is az ő álmait valósítsa meg, ám Árpád a jelenkori honfoglaló fiatalokhoz hasonlóan új utakat akar felfedezni – tehát szembekerül a hagyomány a modern világgal. Egy további szál azzal foglalkozik, hogy mivel Árpádnak is az akkori nomád vezérekhez hasonlóan két felesége volt, ők konfliktusba keveredtek egymással. Az első neje ugyanis termékeny, a második pedig meddő, de mégis kedvesebb volt a férje számára. Aztán az utóbbi egy betegség következtében állapotosan az életét vesztette. A következő szál főszereplője egy vándor, aki az akkor már közel ezer éve keresztény Európából elindul megkeresni a Kárpátokon túl élő őseit. Miután találkozik az ottani magyarokkal, érdekesen alakul a sorsa“ – magyarázta a Hét vezér szerzője. „Micsoda hasonlóság: miközben manapság is sokan Európából elindulva másutt keresik a boldogulásukat, akadnak, akik a jobb élet reményében ide vándorolnak, ekképp különféle kultúrák is találkoznak” – jegyezte meg.
Míg a Magyar Lovas Színház legtöbb előadásában színészek és lovak látványos jelenetsora, valamint a zene, dal, tánc és prózai szöveg összhatása a siker kovácsa, ez alkalommal teljesen prózamentes rockoperát élvezhet majd a közönség. „A kétszer ötvenhárom perces, nagyon pörgős előadás kimondottan rockopera, amelyből kihagytuk a prózát, viszont folyamatosan 28 dal hangzik el, időnként a kemény rock sem hiányzik. Ez alkalommal Barcsik Valéria budajenői zongorista- zeneszerzővel és a felvidéki-nagyszarvai Derzsi György színművész-rendezővel dolgoztam együtt, aki már három éve rendezi társulatunk előadásait. A látványt a lovas jeleneteken kívül a Langallik Táncegyüttes által indokolt esetben bemutatott táncok fokozzák. Nagyon jó a szereplőgárdánk. Árpádot Borbély Richárd, Álmost Egyházi Géza, Csengét Baranyai Anna, Rékát pedig Bucsi Annamária operaénekesnő alakítja. A felvidéki közönségnek kiemelem még a Tas vezért játszó somorjai Kovács Koppányt, a Rómeó Vérzik zenekar frontemberét. A tucat főszereplő mellett 10 pár táncos, 30 ló a lovasával és 6 férfi statiszta játszik a darabban. Megjegyzem: mivel a pusztai nomád világban a nők háttérbe szorultak, ezért most női és gyermek statisztákat nem foglalkoztattunk“ – ecsetelte az új produkció részleteit Márkos Attila.
Van létjogosultsága és jövője a magyar nemzetnek – sugallja a Hét vezér, ezzel nem csak a magyarság egészséges nemzettudatát erősítve, hanem a gyakorta érezhető reményvesztettséget is ellensúlyozva. „Nagy hangsúlyt helyeztem a pozitív végkicsengésre: a magyarság számára igenis van remény! A műben kiemeltem, hogy a népvándorlás nem egy barangolásba belefáradt, útközben megfogyatkozott nemzet megérkezése volt. Az én elképzelésem szerint ez a történet egy diadalmenetről szól, akárcsak a Ben Hurban a rómaiak díszmenete. Amikor ugyanis a honfoglalók megérkeznek az új hazába, hatalmába keríti őket az eufória. A dal lecsengése után viszont az óhazában Álmossal maradó két vezér hírnökökkel tudatja a gyászhírt, a védtelenül maradó Álmost megölte az ellenség. Árpád neje, Csenge azonban férje gyászában is kijelenti, hogy volt értelme az új haza keresésének, van remény a folytatásra, mert méhében növekedik a gyermekük – a magyar nemzet és Magyarország jövője. Ezt követi a vérszerződés és a pajzsra emelés. Egy földön túli erő a vérszerződés alatt megjósolja, hogy a magyar népnek van létjogosultsága, s ez a jóslat a pajzsra emelésnél már Árpád szájából hangzik el. A Vöröslik az ég című finálé-dalban a Táltos már az utókornak is üzen: magyarok, van most már mit féltenetek, mert van hazátok, sokáig lobogjon a zászlótok“ – fejtette ki a darab szerzője.
Végül sajnálattal közölte, hogy a hét végi három előadás után legközelebb csak jövőre lesz megtekinthető az új rockopera, ám a folytatás az anyagiak függvénye. „Nagyon szeretnénk többször is játszani ezt a produkciót, ami az előjelek alapján nagy közönségsikernek ígérkezik. Például egy lemezkiadó már CD-n ki is adta a rockoperában elhangzó dalokat, s a hanghordozó a színházunkban és bolti forgalomban is kapható lesz. Mivel azonban a Hét vezérhez csak nagyon kevés támogatást tudtam szerezni, vélhetően hosszabb időbe telik újabb pénzeszközök biztosítása a jövő évi előadásokhoz. A közönség részéről igény mutatkozna egy negyedik idei bemutató iránt is, de sajnos, ahhoz már nem rendelkezünk anyagiakkal, egyedül a jegybevételből pedig nem tudjuk fedezni az újabb ez évi költségeinket“ – tudatta portálunkkal a színháztulajdonos.