Helló, Náci! – egy ringben az ellenséggel
A Komáromi Jókai Színház Vasmacska Stúdiószínpadának időszerű stúdióbérletes előadásai között szerepel Monoblock Helló, náci! című kamaradarabja, amelyet Kovács Dániel Ambrus rendez. Az intézmény mellett működő The Art nonprofit szervezet, valamint a pozsonyi Színház- és Filmművészeti Főiskola közös produkciójának házi bemutatóját október 5-én, szombaton 19 órától tartják. Annak részleteiről az egyik szereplő, Majorfalvi Bálint tájékoztatta portálunkat.
„A Monoblock álnéven író szerző Helló, náci! című kamaradarabja, amelyet Kovács Kristóf fordított le magyar nyelvre, valójában egy órán át tartó jelenetsor. A slamasztikába került német neonáci (Rudi) és egy lengyel feketemunkás fiatal (Jan) kényszerű párbeszédén keresztül boncolgatja a rasszizmus és a bevándorlás kérdéseit. A cellában játszódó történet szerint egy kelet-németországi kisváros rendőrőrsére két tizenévest visznek be egy autószerelő műhelynél történt csoportos verekedés miatt. Amíg el nem kezdődik az eset kivizsgálása, együtt várakoznak. A 3. szereplő pedig Erich, a német rendőr, aki kénytelen ugyanabba a cellába bezárni a két teljesen eltérő kultúrával rendelkező fiatalembert, akik e drámai szituációban nem tehetnek mást, minthogy a szűk térben szóba álljanak egymással, és meghallgassák a másikat“ - mondta el az Erichet alakító interjúalanyunk, aki a darabban a két cellalakó viszonyát befolyásoló külső eseményeket közvetíti.
A Helló, náci“ története napjainkban játszódik, s abban a politikai radikalizmustól a menekültek és vendégmunkások befogadásáig számos olyan probléma felbukkan, amelyekkel tájainkon is szembesülni kényszerülünk.
„Az előadást a magyarországi Kovács Dániel Ambrus rendezi, aki a felsőfokú tanulmányait velem egyidőben végezte a Budapesti Színművészeti Egyetemen. Most először dolgozik vendégrendezőként Komáromban, ahol munkáját a színház új dramaturgja, Kardos Tünde és Balázsy László rendezői asszisztens segíti. Rudi és Jan emberi viszonyán keresztül hívják fel a figyelmet az életünket gyakran nehezítő előítéletekre, hátrányos megkülönböztetésre és a kölcsönös kommunikáció jelentőségére“ - árulta el a továbbiakban.
Hozzáfűzte: Rudit a felvidéki közönség által már ismert Béhr Márton színművész pozsonyi színművészeti főiskolás öccse, Béhr László István alakítja. Míg neki ez az első komáromi szerepe, addig a Jant alakító főiskolás társa, Melecsky Kristóf már visszatérő szereplőnek számít a „jókais“ színtársulatnál.
A történet egy metaforikus értékkel bíró bokszringben játszódik, ami az az ideiglenes cella, ahonnan majd kihallgatásra viszik a két fiatalt.
„Az ilyen stúdióelőadásokban sokkal aprólékosabb játékra nyílik lehetőségünk, mint a nagyszínpadi produkciók esetében. Pozitívumot jelent a két főiskolás kolléga fiatalos lendülete, az élvezetes próbafolyamat alatt egymást inspiráljuk. Kovács Dániel Ambrus egyidejűleg nagyon határozott elképzelésékkel rendelkező, ugyanakkor a színészeknek teret hagyó rendező, akivel szívesen dolgozunk együtt. A Kultminor által támogatott darab érdekessége, hogy annak végén kommunikálunk a nézőkkel, megbeszéljük velük a látottakat. A közvetlen kommunikáció majd a későbbiekben is a produkció szerves részét alkotja, terveink szerint a felnőtt- és a diákelőadások során egyaránt. Úgy gondoljuk, hogy a fiatalok a számukra ismerős, megszokott környezetben sokkal könnyebben értik meg és dolgozzák fel a bemutatott problémákat, s a beszélgetéseink során pedig közvetlen visszajelzést kapunk arról, hogy számukra mi jött át a darabból“ - zárta tájékoztatását Majorfalvi Bálint.