2015. december 21., 09:09

Gútai adventi előadással zárta idei évét a Boráros Imre Színház

GÚTA. „Krisztusi korba lépett" advent utolsó vasárnapján a gútai városi művelődési házban a Csáky Pál író, a Magyar Közösség Pártja európai parlamenti képviselője Pacsirta éneke című kisregényéből kimondottan Boráros Imre színművész részére írt Hit és hűség – történelmi visszapillantás 1889-1989 című színpadi játék.
201512210825330.bor01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

December 20-án este a Boráros Imre Színház a 2014-es tavaszi bemutatót követően ugyan nem 33. éve, de immár 33. alkalommal adta elő a felvidéki magyarság küzdelmekkel teli sorsát bemutató előadást, amely elején maga a szerző szólt a közönséghez. A magyarságtudatot is erősítő, szívre és észre egyaránt ható produkció után a Hírek.sk Boráros Imre Kossuth-díjas színművészt arra kérte, hogy értékelje a róla elnevezett, magyar nyelv- és értékőrző missziót teljesítő színház idei munkáját, sikereit, illetve szóljon a jövő évi terveiről is.

„Elmondhatjuk, hogy egy nagyon jó, sikeres évet zárunk azért is, mert idén két felújított előadásunkat is vastapssal fogadta a közönség. Siposhegyi Péter Esterházy János grófról szóló Hantjával sem takar – János passió című monodrámájával két évnyi kihagyás után ez évben idehaza is több helyszínen, valamint Budapesten is nagy sikert arattunk, akárcsak a másfél évnyi szüneteltetés után ugyancsak felújított Mindszenty bíborosról szóló Állok Istenért, Egyházért, Hazáért című előadásunkkal. Hasonló sikerként könyvelhető el az is, hogy a Csáky Pál által írt Hit és hűség – történelmi visszapillantás 1889-1989 című színpadi játékot már harminchárom alkalommal mutattuk be itthon és külföldön, a többi között a brüsszeli Balassi Intézetben, Bécsben és háromszor Budapesten is. A darab láttán a nézők, legyenek akár Brüsszelben dolgozó magyar politikusok, Bécsbe kiköltözött felvidéki és vajdasági polgárok, avagy Kassa színházkedvelő lakosai, mindenütt egyformán tudatosították és érezték, hogy az a felvidéki magyarság sanyarú múltjáról szól, de a végén hangsúlyozva azt is: előttünk a jövő, a mi dolgunk jobbá tenni a világot. A produkció része, a múltidéző filmvetítés még hangsúlyosabbá és közérthetőbbé teszi annak mondanivalóját“ – mondta portálunknak a színházalapító.

Boráros Imréék diákelőadásokat is tartottak Komáromban, Királyhelmecen, Dunaszerdahelyen, Ipolyságon és Gödöllőn. Ez alapján a színművész úgy véli, hogy sok mai fiatal – vélhetően szülői és tanári mulasztás miatt is – nagyon keveset tud a Hit és hűség által felölelt évszázad történéseiről. "Ezért is lenne helyénvaló, ha egy-egy ilyen diákelőadás előtt vagy után a pedagógusok diákjaikkal elbeszélgetnének a korszak eseményeiről. Mindezeken kívül a párommal, Petrécs Pannikával együtt további fontos rendezvényeken is szerepeltünk. Nemrég például Várhosszúrétre hívtak meg bennünket, ahol a Szent Korona kicsinyített mását szentelték fel, és lélekmelengető élményekkel gazdagodtunk. Az is mindig nagyon jóleső érzéssel tölt el, amikor az előadások után sokan odajönnek hozzánk, elismerő szavakkal hálálják meg játékunkat, és esetleg a kitelepítéssel vagy más eseményekkel kapcsolatos fájó emlékeiket is megosztják velünk. Mivel Pannika édesanyja Gútáról származott, kitelepítették az egész családot, ezért az évzáró előadásunk után egyes gútai nézőkkel közös vagy azokéhoz hasonló emlékek is felidéződtek“.

A Hírek.sk kérdésére, hogy mennyire volt tudatos a Boráros Imre Színház idei évzáró előadását a legutóbbi népszámlálás során a Felvidék legmagyarabbnak nyilvánított városában tartani, a Kossuth-díjas szinművész elmondta: a közelgő parlamenti választások előtt ez is üzenetértékkel bírhat, hiszen a Magyar Közösség Pártja (MKP) jelöltlistáján gútaiak is vannak. "Nem titok, az ő segítségükkel valósulhatott meg a fellépés. Tóth László gútai műkedvelő színész, a Teátrum színházi polgári társulás és a Gútai Kis-Duna Menti Rockszínház tagja is szerepel ebben az előadásban. Vele már korábban a Teátrumban is játszottunk együtt, és őt mi hívtuk magunk közé. Több ízben nagyon jól, ügyesen megállta a helyét a Hit és hűségben, illetve a Mindszenty-darabban is. Hanzser Árpád pedig továbbra is zenei vezetőként segíti a munkánkat“.

A Boráros Imre Színház személyi feltételeinek biztosításán kívül a művész a fellépések anyagi hátterére is kitért: „Mi tagadás, manapság nem könnyű feladat egy társulat működésének anyagi feltételeit biztosítani. Időnként némi pályázati támogatásokra is sikerül szert tennünk, de az önmagában kevésnek bizonyulna. A jövőben is olyan előadásokat akarunk felújítani, amelyek iránt több helyről mutatkozik érdeklődés. Ez az Esterházy-monodrámáról, valamint a Mács József Szélfúvásban és Bolondok hajója című művei alapján készített Meddig ember az ember...? című előadásunkról is elmondható. Mivel Mács József 2016. április 18-án szülőfalujában, Bátkán ünnepli majd 85. születésnapját, annak környékéről több felkérést kaptunk a darab bemutatására. Ha a Jóisten is úgy akarja, akkor eleget teszünk a felkéréseknek. Olyan településeken van nyert ügyünk, amely vezetősége fontosnak tartja előadásaink üzenetének tolmácsolását, a magyarságtudat erősítését, ezért meghívja színházunkat“.     

Mivel Borárosék a rendszerváltás óta az Egyesült Államokban és Ausztráliában is sokszor felléptek, ezért adódott a következő kérdés: 2016-ban terveznek-e távolabbi, akár tengeren túli fellépéseket is. „Bár még korainak tartom a jövő évi tengeren túli turné-tervünk részleteit elárulni, annyit azonban elmondhatok, tárgyalunk róla. Jövőre egy olyan összeállítást tervezek, ami a szabadságról, azaz az ember, a hit és a vallás szabadságáról, illetve a szabadságharcokról is szól“ - felelte.

Közelednek az ünnepek, így Boráros Imre portálunknak beszélt arról is, hogy az idei karácsonyt Prágában élő Henrik fiunknál és családjánál töltik.

„A nagyobbik unokánk, Lilla nemrég múlt 5, a kisebbik, Tina pedig 1 éves. Mindnyájan nagyon boldogok vagyunk, hogy bokros teendőink közepette végre több időt tudunk majd egymásnak szentelni. Büszkék lehetünk Henrikre, aki elismert díszlettervezőként ősszel egy amerikai-angol tévétársasággal is együttműködött, s azzal előbb több hétre Argentínába, majd Indiába utazott. Õ korábban főként a prágai Cseh Nemzeti Színháznak dolgozott, a feleségét pedig elismert jelmeztervezőként az ottani Állami Operaház foglalkoztatta“ – mondta a fia és menye sikereire méltán büszke színművész.

Beszélgetésünk végén azt kérdeztük a Kossuth-díjas színművésztől, hogy mit vár a jövő évtől. Mint mondta, sok szépet-jót, egészséget és kitartást ahhoz, hogy a munkájukat tovább tudják folytatni, hogy ne húnyjon ki a fáklyájuk. "A fontos üzenetek folyamatos tolmácsolásához elsősorban drága anyanyelvünk megőrzésére és ápolására van szükség. Ezért végezetül hadd idézzek pár sort Gágyor József tanár úr nekem elküldött versei egyikéből, az Egy vallomásból: „ Esküvése a hét vezérnek, hangfoszlánya Lehel kürtjének, lelke-virága Szent Istvánnak, fájdalma a muhi csatának, igazsága Mátyás királynak, sikolya a vérző Mohácsnak, Trianonnak fekete láza, nemzetrészeink pusztulása, a réges-rég porladó ajkak teáltalad mind megszólalnak, benned ölt testet a lélek, anyanyelvem, szeretlek téged“. Ez a néhány sor akár az ars poeticánk is lehetne“ – zárta gondolatait Boráros Imre.  

201512210825330.bor01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.