Felvidéki színházi ősbemutató lesz az Örsújfalvi Romkultúrházban
A bőgős fia meg az ördögök című pajzán mesélőszínházi előadás ősbemutatóját tartja június 22-én 19 órától a Komárom-Örsújfalu-i Romkultúrházban a Dialóg nonprofit szervezet. A Fandl Ferenc miskolci színművész-rendező által rendezett Soóky László-darab mesélője a dunamocsi származású Lajos András, a Miskolci Nemzeti Színház színművésze. Újabb felvidéki premierje apropóján ő és az előadás dramaturgja, Varga Emese is nyilatkozott portálunknak.
Erre immár harmadik éve a Dialóg nonprofit szervezettel való együttműködésem során nyílik lehetőségem. A szombati lesz a harmadik olyan bemutatóm, amely során Soóky László darabjával szórakoztathatom a közönséget”- mondta el a Ma7-nek Lajos András.
Előzőleg a szlovákiai magyar társadalom történetének bizonyos epizódjait feldolgozó Soóky-trilógiája 3. részét, az Egy disznótor pontos leírását, majd A Papa különböző hangszereken hegedül című művét mutatta be Felvidék-szerte és több magyarországi helyszínen.
Két héttel később telefonon tudatta velem azt, hogy készül az új darab, ami pajzán mese lesz, s azzal a 16 év feletti nézőket célozzuk meg. Tehát A bőgős fia meg az ördögök című előadás műfaja teljesen eltér az eddig tőlünk megszokottakétól. Az ismert népmeséből forrotta ki magát, ám a szerző által új köntöst kapott az eredeti történet“ - ecsetelte az előzményeket.
„A népmese világa a 21. században már egy avitt, letűnt kor távoli lenyomata csupán. A Dialóg n. sz. ezen mesélőszínházi előadása a népmesei motívumok kortárs szöveggé, színházzá való alakítását tűzte ki céljául. A bőgős fia és az ördögök című Illyés Gyula által gyűjtött népmese Soóky László átiratában megtelik élettel, játékkal, huncutsággal. Összeköti a népmesét a mával, s kiszabadítja a történetet abból az előítéletből is, hogy a népmesék célcsoportja csakis a gyerekközönség. Épp ellenkezőleg: ezt a mesét felnőtt nézőink számára ajánlják az alkotók” - fűzte hozzá az elmondottakhoz Varga Emese dramaturg.
Lajos András tájékoztatása szerint e pajzán mesében is adott a főhős, aki a céljait bármi áron, a nehézségeket leküzdve, megvalósítja.
Kell egy szépséges királylány is, akinek megszerzi a kezét, miután szerencsésen átvészeli a váratlan helyzeteket. Természetesen, a gonosz ez alkalommal is elnyeri méltó büntetését.
„Egyszemélyes, ám sokszereplős előadásról lévén szó, valamennyi szereplőt én alakítom. Ez a tény az eddigiektől eltérő játékstílust igényel tőlem, így egy másik arcomat is megmutathatom. E 75 perces produkciót a 16 éven felüli nézőknek ajánljuk“ - jegyezte meg Bandi.
Kiderült: az ismert történethez szokatlan stílus és forma párosul. „Ennek oka pedig a csodálatos magyar nyelvvel való tobzódó játék. A népmesei hagyományaink alapján természetes, hogy a legkisebb fiú elindul, és a mese végén elnyeri a királylány kezét. Az indulás és a végkifejlet közötti út azonban nem hétköznapi, ahogy a fordulatok sem azok, s az sem, ahogyan a Jóisten viszonyul a főhőshöz, illetve civil a civilhez, ember az emberhez, lélek a lélekhez” - fejtette ki a dramaturg.
A látvány a jelmezekkel együtt Fandl Ferenc miskolci színművész-rendező feleségének, Hircsu Mariann formatervező iparművésznek, a Miskolci Egyetem tanárának a munkája.
Arról csak annyit tudtunk meg: a produkció során két funkcionális elem lesz jelen a színpadon.
Az alkotók szombaton minden érdeklődőt szeretettel várnak a Komárom-Örsújfalvi Romkultúrházba. Az új előadással kapcsolatos további tervekről még annyit: azt mindenütt szívesen színre vinnék, ahol érdeklődést mutatnak iránta. „Izgatottan várjuk a produkció nézői és szakmai fogadtatását, s örömmel fogadnánk a további meghívásokat!“ - szögezte le végül Lajos András.