2016. június 21., 17:13

Évadzáró ülés a Komáromi Jókai Színházban: Ferenczy Anna-díjat kapott Szabó Viktor

KOMÁROM. Június 21-én tartotta évadzáró ülését a Komáromi Jókai Színház társulata. Ez alkalommal a női színészrobot díjat Holocsy Krisztina, a férfi színészrobot díjat Tóth Károly, a legjobb színházi melós díjat Erdélyi „Koma“ Zoltán színpadmester, a Ferenczy Anna-díjat pedig Szabó Viktor színművész vehette át.
201606211636370.jok01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

Tóth Tibor színházigazgató, Jászai Mari-díjas színművész üdvözlő szavai után a jelenlevők megtekintették a Majorfalvi Bálint színész-sajtóreferens által, Tóth Károly színművész közreműködésével készített évadzáró színházi lábjegyzetet, amelyben világsztárok humoros módon „fejtették ki véleményüket“ a komáromi színtársulat munkájáról és produkcióiról.

Ezt követően Tóth Tibor értékelte a 2015/16-os színházi évadot, amely során társulatuk „tükröt tartott a társadalomnak, amelybe a színházcsinálók is bátran belenézhettek“ (lásd a Függöny fel“ című előadást). A ma véget érő évadban 3 felnőtteknek (Börtönkarrier, Tisztújítás, Függöny fel!) és egy gyermekeknek szánt (Misi Mókus kalandjai) bemutatót tartott a társulat. Komáromban bérletes vendégelőadásként volt látható A kassai polgárok és a Mizantróp (a kassai Thália Színház produkciói), valamint A szép Cerceruska (a Soproni Petőfi Színház mesebalettje). Stúdió-előadásként volt megtekinthető A csemegepultos naplója (Orlai Produkció), a Don Quijote (Nézőművészeti Főiskola), a Szókratész védőbeszédje (Haumann Péter) és az Õszi szonáta (Soproni Petőfi Színház). Az igazgató megjegyezte: a továbbiakban növelni kell a nézők stúdió-előadások iránti érdeklődését.

Tóth Tibor néhány számadatot is ismertetett: míg a 2014/15-ös színházi évadban 169 saját és 17 vendégelőadásnak tapsolhatott az 55 216, illetve 4 487 néző, az idei évadban 136 saját és 38 vendégelőadást 47 566, illetve 10 178 néző előtt mutattak be, tehát miközben az előbbiek száma csökkent, az utóbbiaké nőtt. Míg a korábbi évadban 299 074,17 euró volt a belépőjegyekből befolyó bevétel, az idei évadban az 280 952,88 eurót tett ki. Az előző évadban 70, a most véget érőben pedig 56 alkalommal utazott ki más helyszínre a társulat.

A színházban Szabó Gábor gimnáziumi tanár irányításával működő Vasmacska Filmklub művészfilmjeire a 2014/15-ös évadban 18 vetítés során 621 néző, a 2015/16-os évadban 21 vetítés alatt 830 néző volt kíváncsi. Miklós László, a színház művészeti titkára az Európa-udvarban működő Borozóban Smink nélkül címmel beszélgetősorozatot indított, amely során ebben az évadban a Jászai Mari-díjas Bandor Évát és Fabó Tibort, valamint Mokos Attilát és Olasz Istvánt ismerhették meg alaposabban az érdeklődők.

A színházigazgató arról is szólt, hogy a bérletes vendégelőadásokon kívül színházukban a kassai Thália Színház Rükvercét is bemutatták, továbbá a KOR-ZÁR együttes klubesten játszotta el Z. Németh István költő megzenésített verseit, Korpás Éva Fonogram- és Harmónia-díjas népdalénekes Fecském című új CD-jét mutatta be, az Ifjú Szívek Táncszínház Táncfórum Napokat tartott, valamint a Ghymes együttes Mendika című karácsonyi koncertjét is sokan élvezték.

Színtársulatuk tagjai az őszi Borkorzón is képviselték a „Jókai színeit“, decemberben pedig mesés színházi óévbúcsúztatót tartottak gyerekeknek, amit a nagy érdeklődés miatt tavasszal megismételtek. Tóth Tibor külön említésre méltónak tartotta azt, hogy ebben az évadban 5 nemzeti színházban is játszhattak. Az Álszentek összeesküvésével a Pozsonyi Nemzeti Színházban és a Budapesti Nemzeti Színházban egyaránt nagy sikert arattak, ugyanez mondható el a Börtönkarrierről a Győri Nemzeti Színház esetében. Majd a Miskolci Nemzeti Színházban három alkalommal szerepeltek A dzsungel könyvével és egyszer a Különös házassággal, a Pécsi Nemzeti Színházban pedig szintén A dzsungel könyvét mutathatták be két alkalommal. Végül azt is fontosnak tartotta megemlíteni, hogy Jaro Vojtek Deti (Gyerekek) című filmjét, amelyben társulatuk tagja, Bandor Éva Jászai Mari-díjas színművész szerepel, felterjesztették Nap a hálóban-díjra. Majd utólag is gratulált a februárban 60. születésnapját ünneplő Németh István színművésznek.

Tóth Tibor a továbbiakban rátért a 2016/17-es, azaz 64. színházi évad műsortervének ismertetésére, amely a társadalmi megosztottság témakörét vizsgálja, tehát azt, hogy mi az, ami elválaszt és mi az, ami összeköt. Az egyes előadások a maguk műfajuk és témájuk keretei között mind-mind arról beszélnek, hogyan dobozol a társadalom.

„Ha lecsúszol egzisztenciálisan és mentálisan, már nincs helyed a világban, kitaszít a közösség magából, senki vagy, nincs kegyelem. Meséli Arthur Miller (Az ügynök halála – dráma Forgács Péter rendezésében, bemutató szeptemberben). De éppúgy ellenséggé, s kitaszítottá válsz, ha kimondod a közösség üzleti érdekeivel ellentétes igazságot. Henrik Ibsen példázata vall erről (A nép ellensége – színmű Koltai M. Gábor rendezésében, bemutató januárban). A 400 évvel ezelőtt elhunyt Shakespeare Rómeó és Júliája (tragédia Martin Huba rendezésében – az évad szenzációja) mutatja a legpregnánsabban a megosztottság veszélyeit, azt a társadalmi katasztrófát, hogy mi történik akkor, amikor belekövesedünk az általunk is megmagyarázhatatlan viszálykodásba – s jön egy új generáció, akiknek ez a konfliktus már semmit nem jelent. Székely Csaba Bányavakság című tragikomédiája (Czajlik József rendezésében) több oldalról is vizsgálja a megosztottság problémáját, a nemzetiségi kérdés visszássága éppúgy előkerül a tulipános ládából, ahogy a magyar-magyar viták ellentmondásossága” – magyarázta a komáromi színtársulat vezetője.

Az igazgató tájékoztatása szerint nemcsak az elválasztó falakra hívják fel a figyelmet, hanem azokra a tényezőkre, jelenségekre is, melyek összekötnek bennünket. „Hogy ez esetünkben mit jelent? A közös bűnt, s a leleplezéstől való közös félelmet Székely Csabánál, a közös tragédiát Shakespeare-nél, a közös ellenséget Ibsen drámájában, s a közös találkahelyet, s a közös szeretőket Heltai Jenő Naftalin című bravúros zenés komédiájában (az Esztergomi Várszínházzal közös gazdasági koprodukciós előadás Hargitai Iván rendezésében, Darvas Ferenc nagyszerű zenéjével és Várady Szabolcs verseivel). Hogy ez nem szövetség, csak érdek-kötődés? Meglehet, teljesen elfelejtettük már, hogyan kell érdekek nélkül tartozni valakihez vagy valamihez. Talán mégis igaz, hogy nekünk Mohács kell, tragédia kell ahhoz, hogy felébredjünk az ámokfutásból?” – fogalmazott Tóth.

Hozzátette: a társulat decemberben egy új gyerekelőadással szeretné meglepni legkisebb nézőiket. Ulrich Hub Nyolckor a bárkán című zenés mesejátéka, amelyet Méhes László állít majd színpadra, nagyon kedves és emberi hangon mesél barátságról, hűségről, felelősségről. További gyermekbérletes előadás lesz a Mekk Elek, az ezermester című vendégjáték.

A stúdióbérletben az említett Bányavakság, valamint Kressmann Taylor Címzett ismeretlen című folytatásos levélregénye, Péterfy-Novák Éva Egy asszony (Orlai Produkció) és Tasnádi István A fajok eredete (Nézőművészeti Kft.) című darabja kapott helyet.

Több színházi alkalmazott évközben távozott az intézmény kötelékéből, míg mások ugyanezt az évad végén teszik meg. Többek között a nyugdíjba vonuló Alföldi Ilona titkárnő, akinek a helyére Zvoncsár Tímea került. Culka Ottó színművész a jövőben nem alkalmazottként, hanem vendégművészként játszik majd Komáromban, a főasztalnál az igazgató és Dobai Tibor mérnök, gazdasági igazgató társaságában helyet foglaló Méhes László eddigi főrendező pedig a következő évadban rendezőként dolgozik majd együtt a társulattal.

Hagyományosan az évadzáró ülés fénypontjaként került sor a különféle díjak átadására. A kollektíva titkos szavazással döntött arról, hogy az évad legjobb színházi melósának járó pénzjutalomban Erdélyi „Koma“ Zoltán színpadmester részesül. A női színészrobot díjat az évadban általa játszott 122 előadásáért Holocsy Krisztina, a legjobb férfi színészrobot díjat pedig 125 előadásban való szereplésért Tóth Károly vehette át. Ferenczy Anna, a társulat jogelődjének számító Magyar Területi Színház (MATESZ) egyik alapító tagja és a Jókai Színház örökös tagja személyesen adta át a róla elnevezett díjat, a Szilva Emőke képzőművész által készített kerámiát Szabó Viktornak, aki a neki járó virágcsokrot hálája jeléül visszaadta az ifjú tehetségeket pártoló művésznőnek.

A sikeresnek nyilvánított évad végén Tóth Tibor minden kollégájának kellemes nyarat kívánt, amelyet követően augusztus 22-én folytatódik Az ügynök halála című előadás próbafolyamata, az évadnyitó társulati ülésre pedig szeptember elején kerül sor.

201606211636370.jok01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.