Évadzáró a Komáromi Jókai Színházban: Hostomský Fanni és Olasz István kapta a Ferenczy Anna-díjat - KÉPEKKEL
A Komáromi Jókai Színház június 30-án délelőtt tartotta évadzáróját az intézmény Benkő Géza Stúdiószínpadán. Az ülés első részében Gál Tamás, Jászai Mari- és Deszka-díjas színművész, színidirektor sajtótájékoztatón értékelte a 2024/2025-ös idényt és meghirdette a 2025/2026-os évadot, Szabó Viktor társulatvezető pedig a személyi változásokról ejtett pár szót. A második részben a színtársulat tagjaival és a további alkalmazottakkal egyeztettek, akik arról is döntöttek, hogy ki kapja meg a legjobb női és a legjobb férfi alakításért járó Ferenczy Anna-díjat…

„A színházban dolgozók a világ legszabadabb rabszolgái”– jegyezte meg a sajtótájékoztató elején Gál Tamás. Hozzátette: ők sem tudnak színház nélkül élni, mint ahogy a szeretett közönségük sem. Ez utóbbi bizonyítékaként az előadásaik növekvő látogatottságát említette, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a színművészek minden produkcióban “odatették magukat, s ez lejött a színpadról“. Az is elhangzott, hogy a meglevő 8 bérletüket „eddig színházba nem járt nézőkkel erősítették fel“, miközben a régi bérleteseik hűek maradtak hozzájuk, így leggyakrabban telt házzal játszottak. „Hiszem és vallom, hogy a színháznak nagy jövője van!“– szögezte le a színházigazgató.
Majd röviden jellemezte a végéhez ért évad előadásait. Mint mondta: a Székesfehérvári Vörösmarty Színházzal koprodukcióban készült A windsori víg nők főleg odaát aratott nagy sikert, míg a Tündér Lala zenés meseprodukció minden kapott visszajelzés szerint vitathatatlan nagy siker volt.
A „jókais“ színművész, Matusek Attila által rendezett Tartuffe megosztó volt, bár a direktor elárulta: élvezte a kassai Thália Színház vendégjátékát (én is - a szerző mj.). A Hőbörgő János, Mátyás, Károlyt a kísérleti színházi produkcióik közé sorolta, mely által immár másodszor adtak teret egy „közülünk származó“, ifjú rendezőnek, Gardenö Klaudiának.
Ahogy hallhattuk: az évad utolsó két produkciója igazi sikerdarabnak bizonyult. A Jókai - emlékév keretében mutatták be Komárom írófejedelmének Az elátkozott család című, színpadra alkalmazott művét, amitől a direktor saját bevallása szerint legjobban félt: „Tartottam attól, hogy a progresszív színházhoz szoktatott közönségünknek fog-e tetszeni ez a régen íródott mű, hiteles tud-e maradni...“. Nem rejtette véka alá, hogy az első szövegkönyv nem lett túl meggyőző, ám a továbbiakban Varga Emese eddigi dramaturg és a dramaturg végzettségű rendező, Telihay Péter a szöveget addig gyúrta és egészítette ki saját beleírásokkal, míg az neki is megtetszett, s a nézők pozitív visszajelzéseit eredményezte.
Az utolsó, Játszd újra, Sam! című vígjátékuk pedig, ahogy már a korábbi cikkemben megírtam, fergetegesre sikeredett, folyamatosan mosolyt varázsolt a nézők arcára... Nem meglepő, hogy a mai társulati ülésen a színházi alkalmazottak és a társulat szavazatai alapján a Ferenczy Anna - díjat a sokoldalúságát e produkcióban legjobban bizonyított Hostomský Fanni és a „felvidéki Woody Allen“, azaz Olasz István színművész kapta.
Az igazgató konkrét számokkal is alátámasztotta az előadásaik iránti érdeklődés növekedését. Mindez a bérletes nézők és a kiutazásaik számával együtt megtalálható a képgalériánkiban.
Ebből ízelítőként csak ennyit: a 141 saját előadásukat 44 564, a 36 vendégelőadást pedig 8 491, azaz a 177 előadást összesen 53 055 néző látta...
Majd elárulta, hogy a tervezett két új bérletükkel együtt immár tízre emelkedik azok száma, ami azt is jelenti, hogy öt év alatt sikerült megduplázniuk a bérleteik számát. A Kodály-bérlettel a zoboralji magyarok igényeit szeretnék kielégíteni, akik majd a nyitrai Andrej Bagar Színházban nézhetik meg a produkcióikat. A Jókai-bérletet pedig a Dunaszerdahelyi járában élő színházkedvelőknek szánják.
Azután a Ti + Mi = JÓKAI jelmondat jegyében telő 2025/26-os évad bemutatóiról beszélt, amelyek közül a felnőtt nézőknek 3 teljesen új, illetve 1-1 felújított, illetve vendégelőadást kínálnak. Elsőként Závada Pál - Mohácsi János - Mohácsi István Egy piaci nap című lírai drámáját tűzik a reperoárukra, mellyel a Holocaust 80. évfordulójáról emlékeznek meg.
A másik „saját „termésük“ Matusek Attila koncertszínháza lesz. Már körvonalazódik a szerzői színház, amely során egy komáromi zenekar életét mutatják be, színházi improvizációkból építkezve.
A harmadik saját produkció pedig Egressy Zoltán 4x100 című vígjátéka lesz (rendezi: Bagó Bertalan), amelyben a nagysikerű Sóska, sült krumpli szerzője négy futó hölgy történetét meséli el, valószínűleg hatalmas kacajt fakasztva. Felújítják Presser Gábor - Adamis Anna - Déry Tibor Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című „örökzöld“ musicaljét, majd a kassai Thália Színház művészeit fogadják, akik Borbély Szilárd Akár . Akárki című, dalokkal színesített zenés játékát mutatják be.
Ezentúl sem felekdkeznek meg a gyerekekről: felújítják Presser Gábor, Sztevanovity Dusán és Horváth Péter A padlás című féli mese - félig musicaljét és a Süsü, a sárkány kalandjai című zenés mesejátékot, valamint meghívják a Dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház Rumini Tükör-szigeten című zenés meseelőadását...
Azt is megtudtuk, hogy az új évadra szóló bérletek árusítása, változatlan áron (!) augusztus 15-én indul, a bérletújításra pedig szeptember 15-ig lesz lehetőség. Erre az Egressy Béni Városi Művelődési Központtal közösen megrendezendő Bérletek éjszakáján, augusztus 28 - án is sor kerülhet, amikor a két intézmény 40-40 perces saját műsorával szórakoztatja majd a nagyérdeműt. A színházi műsorban az A padlás és a Képzelt riport... dalai hangzanak el. Sőt, az idén a társulat által főzendő Jókai-bablevest és Lucza Andor, a szervezési osztály vezetőjének borait is megkóstolhatják a jelenlevők.
Végül, de nem utolsó sorban az intézmény személyi feltételeiről és a változásokról is értesülhettünk Gál Tamástól és Szabó Viktortól: „ A következő évadban javarészt a saját művészeinkre építünk, a korábbinál kevesebb vendégművészt hívunk meg, mert aki nálunk szerződésben van, annak soha semmi sem jöhet közbe...“ – hallhattuk, akárcsak a meghívott vendégművészek sorában Rák Viktória, Szvrcsek Anita és Bencsík Stefánia nevét.
Ugyancsak megtudtuk, hogy Varga Emese dramaturg saját döntése alapján távozott a színházból, miután a színházi pályázatot Gál Tamás nyerte meg. „Nincs köztünk harag, ez egy szakmai, nem pedig emberi döntés...“ – mondta a direktor. A helyére Finta Viktória érkezik, aki egy évvel ezelőtt diplomázott a pozsonyi VŠMU-n, s jelenleg a Szlovák Televíziónál dolgozik. Komáromban egyetemi hallgatóként a Tábornokok uzsonnája című víg katonai tragédia dramaturgjaként is találkozhattunk a nevével.
A társulatvezető továbbra is Szabó Viktor színművész, a művészeti vezetői poszt pedig továbbra is betöltetlen marad, annak munkáját a művészeti tanács végzi. A sajtótitkári feladatkört Lakatos Krisztina helyett ezentúl Bárány János, az ATEMPO portál vezető szerkesztője látja el. Sajnálatos, hogy a jelenlegi anyagi helyzetben a meglevő 14 színművész mellé újakat nem tudnak felvenni, pedig a színházvezetés szívesen szerződtetne újabb és újabb tehetségeket a Pozsonyban és Budapesten egymás után sikeresen végző fiatal művészek közül...