Évadzáró a Jókai Színházban: Tóth Károly kapta a Ferenczy Anna-díjat
Az évadzáró ülésen Tóth Tibor, Jászai Mari-díjas színművész, az intézmény igazgatója értékelte a 64. színházi évadot. Elmondta, hogy a komáromi színtársulat a 2016/17-es színházi évadban 5 saját felnőtt, továbbá 1-1 stúdió-, illetve meseelőadást mutatott be. A felnőtteknek szánt produkciókban a társadalmi megosztottság témakörét, tehát azt vizsgálták, hogy mi az, ami elválaszt, és mi az, ami összeköt bennünket.
Ha lecsúszol egzisztenciálisan és mentálisan – már nincs helyed a világban, kitaszít a közösség magából, senki vagy, nincs kegyelem. Mesélte Arthur Miller Az ügynök halála című drámában, amelyet Forgács Péter rendezésében mutattak be. De éppúgy ellenséggé, s kitaszítottá válsz, ha kimondod a közösség üzleti érdekeivel ellentétes igazságot. Henrik Ibsen példázata vallott erről A nép ellensége című színműben, amelyet Koltai M. Gábor rendezett. A 400 évvel ezelőtt elhunyt Shakespeare Rómeó és Júliája Martin Huba rendezésében mutatta a legpregnánsabban a megosztottság veszélyeit, azt a társadalmi katasztrófát, hogy mi történik akkor, amikor belekövesedünk az általunk is megmagyarázhatatlan viszálykodásba – s jön egy új generáció, akiknek ez a konfliktus már semmit nem jelent. Székely Csaba Bányavakság című tragikomédiája Czajlik József rendezésében több oldalról is vizsgálta a megosztottság problémáját, a nemzetiségi kérdés visszássága éppúgy előkerült a tulipános ládából, ahogy a magyar-magyar viták ellentmondásossága.
Nem csak az elválasztó falakra hívták fel a figyelmet, hanem azokra a tényezőkre, jelenségekre is, melyek összekötnek bennünket. Hogy ez a bemutatott eladások esetében mit jelentett? A közös bűnt, s a leleplezéstől való közös félelmet Székely Csabánál, a közös tragédiát Shakespeare-nél, a közös ellenséget Ibsen drámájában, s a közös találkahelyet, illetve a közös szeretőket Heltai Jenő Naftalin című bravúros zenés komédiájában, amely az Esztergomi Várszínházzal közös gazdasági koprodukciós előadásként Hargitai Iván rendezésében készült el.
A társulat egy új gyerekelőadással lepte meg a legkisebb nézőket. Ulrich Hub Nyolckor a bárkán című zenés mesejátékát Méhes László állította színpadra, nagyon kedves és emberi hangon mesélt barátságról, hűségről, felelősségről. További gyermekbérletes előadás volt a Mekk Elek, az ezermester című vendégjáték.
A stúdióbérletben az említett Bányavakság, továbbá Kressmann Taylor Címzett ismeretlen című folytatásos levélregénye (Harsányi Sulyom László rendezésében), valamint Péterfy-Novák Éva Egy asszony és Tasnádi István A fajok eredete című darabja kapott helyet.
Az igazgató arról is szólt, hogy az általa irányított színházban további vendégprodukcióknak is helyet adtak, valamint a komáromi színtársulat is több alkalommal vendégszerepelt itthon és külföldön. A karácsonyi ünnepkör alkalmából színpadukon fellépett a KOR-ZÁR és a Borostyán együttes. Majd Zelei Miklós Zoltán újratemetve című drámáját Vidnyánszky Attila rendezésében Komáromban is bemutatta a beregszászi színtársulat. A Bányavakság című sikerdarabjuk kapcsán fergeteges hangulatú slam poetry-esttel örvendeztették meg a komáromi Rév-Magyar Kulturúra Háza közönségét.
Földes László alias Hobo A gulág virágai című összeállítását mutatta be a Jókaiban. A néptánc kedvelői pedig a magyarországi Duna Művészegyüttes Mementó című megrendítő előadását tekinthették meg. A daganatos megbetegedéssel küszködő helyi óvodás, Gelle Szofika anyagi támogatása céljából Gál Tamás hetényi színművésszel közösen jótékonysági gálaműsorra invitálták az adakozó kedvű nézőket. A középiskolásoknak Shakaspeare nyomában címmel színháztörténeti vetélkedőt rendeztek. Az ügynök halála, valamint a Rómeó és Júlia című bemutatójuk kapcsán pedig tantermi foglalkozásokat is tartottak diákoknak. A gyermekeket Tavaszi Színházi Gyermekfesztivállal lepték meg. A Nyolckor a bárkán című meseelőadásukkal a Pécsi Nemzeti Színházban, a Rómeó és Júlia című darabjukkal pedig a budapesti József Attila Színházban arattak nagy sikert. Két előadással szerepeltek a nemzeti összetartozás napján, Kassán, a Bányavirággal pedig három díjat hoztak el a Magyar Színházak 29. Kisvárdai Fesztiváljáról. Díjat kapott Vasvári Emese, Benkő Géza és Fabó Tibor.
A színidirektor örömmel szólt az évadban kapott díjaikról is. Ahogy arról korábban már részletesen beszámoltunk, az intézmény Budapesten Világ Magyarságáért-díjban részesült. Varsányi Marika nyugalmazott színművész pedig a Nyitrai Lunica-díjat vehette át. Háromszoros díjazott lett a Komáromi Jókai Színház és a kassai Thália Színház Bányavakság című előadása a Magyar Színházak 29. Kisvárdai Fesztiválján. A legjobb női és férfi főszereplő díját Vasvári Emese (Thália Színház) és Fabó Tibor (Jókai Színház), a legjobb férfi mellékszereplőét pedig a komáromi szabadúszó színművész, Benkő Géza kapta. Fontosnak tartotta megemlíteni a társulat két művészének, Bandor Éva, Jászai Mari-díjas színművésznek és Bárdos Juditnak a 70. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon való részvételét, illetve az Out (Kihűlés) című film sikerét is.
„Az idei az elmúlt 5-10 színházi évad legkompaktabb, legösszetettebb és művészileg legmagasabb szintet elért évada volt – mindegyik előadásunk a vártnál jobban teljesített. Hiányérzetünk is lehet pár előadás kapcsán, a művészszínházi előadásainkból ugyanis még többet is játszanánk szívesen. Azok esetében az emberek szociális-anyagi helyzete és az intellektuális közeg nem teszi lehetővé azt, hogy magas szériákat fussanak be...“ – fejtette ki a színházigazgató.
A következő, azaz 65. évad kapcsán hangsúlyozta: a jubileumi évad még nézőbarátibb lesz, az ünnepi díszelőadást 2018 tavaszára tervezik. Idén augusztustól az ideinél is erőteljesebb bérlethirdetési kampányt indítanak be. Az új évadban látható előadások címeit majd az augusztus végi évadnyitó ülésen kívánja ismertetni az intézményvezető.
Az évadzáró ülés fénypontjaként a színház jelenlevő művészei és további alkalmazottai szavaztak arról, hogy ki kapja a gazdára váró 4 díjat. Végül szoros küzdelemben a női színészrobot díját Holocsy Krisztina, a férfi színészrobot díját Szabó Viktor színművész, a legjobb robotoló – színházi dolgozó díját Nagy László ügyelő, az ifjú tehetségnek járó Ferenczy Anna-díjat pedig Tóth Károly színművész vehette át. Tóth Tibor elmondta: Tóth Károly a következő évadban vendégművészként szerepel majd a komáromi színtársulatnál, mert szeretné magát más színházaknál is kipróbálni. Végül a dikertor megköszönte a színház valamennyi dolgozójának az idei évadban végzett munkáját.
Portálunk végül mikrofonvégre kapta a három kisvárdai díjazott egyikét, Fabó Tibor Jászai Mari-díjas színművészt. Kérdésünkre elmondta: az 1989-ben életre hívott fesztiválon szinte minden évben részt vett. Idén már a harmadik díjat vehette át.
„1991-ben a Caliguláért részesültem a legjobb férfi alakítás díjában, ami az első rangos elismerésem volt. Tavaly pedig nagyon meglepődtem azon, hogy 52 évesen életműdíjat vehettem át. Hangsúlyoznám: nem a díjakért foglalkozom a színjátszással, de jóleső érzés mások megbecsülése. Idén pedig az általam nagyon szeretett Vasvári Emesével és Benkő Gézával együtt örülhettem a három díjunknak – nagyon jó kört futottunk. Valóban szeretem a Bányavakság című előadást, mind a négy további szereplőt és a szerepemet is, amiben kedvemre lubickolhatok. A végletei miatt is élvezem, hiszen komédiával kezdődik és tragédiával fejeződik be, a két véglet közti ív pedig nagyon szépen felépíthető. Hasonló nagyszerű szerepeket szeretnék kapni a következő évadokban is...“ – mondta el a Hírek.sk-nak Fabó Tibor.