Elkezdődött a Komáromi Jókai Színház ünnepi, 65. évada
A színidirektor üdvözlő szavai után elmondta: előadásaikkal az ünnepi évadban is a környező világ történéseire szeretnének reagálni, izgalmas problémákat feszegetnek majd, ám mindezt ideológiáktól mentesen kívánják tenni. A nyilvános ülésen levetítették azt a szellemes évadnyitó promófilmet, amelyet Tóth Károly színművész és csapata az intézmény reklámozása céljából készített. „Idén is színt viszünk a városba“ – ígérte a film szlogenje, amire Tóth Tibor megjegyezte: eddig is igyekeztek sokféle színt vinni Komárom és környéke kulturális életébe, s ezt nem kevés sikerrel és eredménnyel tették.
Az igazgató ismertette az új évadban megtekinthető saját és vendégelőadásokat. Elsőként szeptember 10-én 19 órától a Duna Művészegyüttes Kaszás Attila-emlékműsorát láthatja majd a nagyérdemű. A 19 órakor kezdődő összeállítást annak alkotói következőképpen jellemezték: „emlékmorzsákat láthatunk táncban, dalban, képben, versben elbeszélve“.
A színtársulat első bemutatóját, Simai Kristóf és Szarka Gyula (Ghymes együttes) Zsugori című zenés vígjátékát (Moliére Fösvényének átiratát), Béres László kolozsvári rendező rendezésében október 6-ra időzítették, olvasópróbái pedig már ma kezdődtek. Az évadnyitó ülésen személyesen megjelent rendező elárulta: egy határtalanul magyar produkcióval rukkolnak elő, amely a Soproni Petőfi Sándor Színházzal koprodukcióban készül, s rajta kívül Dávid Péter koreográfus is Kolozsvárról, Ledenják Andrea jelmeztervező pedig a Vajdaságból érkezik Komáromba. Abban pedig a komáromi, ám Pozsonyban nemrég színészdiplomát szerzett Jókai Ági színművész is bemutatkozik. A produkciónak többféle komáromi vonatkozása is van (pl.: Simai Kristóf Komáromban született, az elhangzó verseket pedig a közeli Hetényre, Lillának egykor udvarló Csokonai Vitéz Mihály írta stb.) Zsugorit Fabó Tibor Jászai Mari-díjas színművész alakítja. A különlegesnek ígért előadásban „színházat is láthatunk majd a színházban“, miközben tudatosíthatjuk, hogy elanyagiasodott világunkban legtöbben a pénzimádat beteges mámorától szenvedünk...
F. M. Dosztojevszkij A félkegyelmű című drámáját Martin Huba rendezi, premierje december 8-án lesz. Figyelemmel kísérhetjük, hogy milyen szomorú sorsra jut az az ember, aki nem enged romlott környezete szavának-nyomásának, ahelyett a lélek szava szerint cselekszik...
Pataki Éva Edith és Marlene című zenés játéka a két különböző társadalmi közegben nevelkedett, ám egyformán világhírre szert tett tehetség, Piaf és Dietrich életútjába nyújt majd betekintést 2018. február 23-tól, rendezője Méhes László Jászai Mari-díjas művész.
A színház vezetése a jubileumi évad csúcspontjának szánja Katona József Bánk Bán című tragédiáját, a Székesfehérvári Vörösmarty Színház munkatársának, Hargitai Ivánnak a rendezésében. Tóth Tibor szerint e darab mindmáig nem veszített aktualitásából, bemutatóját pedig május elejére tervezik. A színházigazgató kifejtette: valamennyi új előadásukban visszatérő motívumnak számít majd az egyén ilyen-olyan saját döntése és annak következményei, illetve esetleges kiközösítése és az abból fakadó magányossága, valamint az emberek pénzhez való viszonya.
E négy felnőtteknek szánt saját előadásukon kívül egy-egy saját, illetve vendégelőadással a gyermekeknek is kedveskednek. Az előbbit, Paul Maar Hoppláda című mesejátékát Tóth Miklós rendezi, és január végétől tekinthető meg. Jevgenij L. Svarc Az elvarázsolt testvérek című zenés mesejátékát pedig a szombathelyi Mesebolt Bábszínház hozza majd el Komáromba, rendezője Kovács Géza. A felnőttek pedig vendégelőadásként Szigligeti Ede Liliomfi című zenés vígjátékát a Kassai Thália Színház előadásában tekinthetik meg. Telihay Péter rendezi a darabot, bemutatóját május végére vagy június elejére tervezik. Mindezeken kívül több előző évadban bemutatott előadás továbbra is műsoron marad.
Az új évadban a Vasmacska Stúdiószínpad bérletes előadásai közé bekerül Yasmina Reza Az öldöklés istene című komédiája, a tatabányai Jászai Mari Színház előadásában, Guelmino Sándor rendezésében, továbbá Spiró György Árpád-ház című vérzékeny és naiv krónikája, a HOPPart Társulat előadásában, Keszég László rendezésében, valamint Dancsecs Ildikó M/ámor, vagy amit akartok című „zenés vígnépszínművelete“, Dömötör Tamás rendezésében, a Terminál Workhouse-Manna előadásában, illetve a stúdióban is bemutatják a nagyszínpadon látható A félkegyelműt.
Ahogy az ülésen elhangzott, a felnőtt, ifjúsági, gyermek- és mesebérletek árusítása már augusztus 21-én elkezdődött és október 6-ig tart. Jó hír, hogy idén még változatlanok maradnak a bérletárak, ám az infláció következtében a 66. évadban vélhetően majd áremelésre kerül sor. A bérletvásárlással kapcsolatos további részletekkel a 421-35-7908 113 - as és a 421-35-7908 112-es telefonszámon, továbbá az ozgyin.erika@jokai.sk és a tiket@jokai.sk e-mail-címen szolgálnak.
A színházi előadásokon kívül hagyományosan további rendezvényeknek is helyet ad a színház. Az új évadban is tartanak gyermeknapot, rendeznek képkiállításokat, valamint a Bánk bán-előadás kapcsán vetélkedőt és osztálytermi foglalkozásokat. December 19-én a Ghymes együttes karácsonyi koncertjével és a Soproni Petőfi Színház Diótörő-balettjével köszönt be az ünnepi hangulat Thália dunaparti szentélyébe. Azután láthatjuk majd a Szerelmem, Sárdy című darabot Derzsi György előadásában, a Kodály-emlékév kapcsán fellép a Honvéd Táncszínház, az Ifjú Szívek Táncszínház, a nyitrai Staré Divadlo Spišáka (Óz-előadásával), a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház és a budapesti Nemzeti Színház, illetve folytatódnak a filmvetítések a Vasmacska Filmklubban.
Végül a színidirektor a jelenlevőknek „bemutatta“ a társulat két régi-új tagját: Culka Ottót és a még színművészeti tanulmányokat folytató Béhr Mártont, majd átadta a szót Dobai Tibor mérnöknek, az intézmény gazdasági igazgatójának, aki röviden ismertette az anyagi jellegű változásokat. Elmondta, hogy a fenntartó Nyitra megye tájékoztatása szerint 2018-ban az ideihez hasonló anyagi támogatásban részesül a színház. Némi béremelésre azonban az államilag megszabott valorizáció következtében sor kerülhet. Idén Komárom várostól 15 ezer eurós támogatást kapnak, Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár pedig 6 millió forint támogatásban részesítette az intézményt. Ezen összegekből elsősorban a színház környezetét akarják rendbetenni, hogy méltó legyen a jubileumi évadhoz. A tervezett külső munkálatok javarészével szeptember folyamán végezni szeretnének. Végül a színház szponzoraival kapcsolatot tartó Nagy Klára örömmel tudatta, hogy az új évadban 50 ezer euró feletti szponzori támogatásra számíthatnak, amire nagy szükség van, hiszen a szlovák kormányhivataltól csak 18 és fél ezer eurónyi támogatást kaptak...