Duna Menti Tavasz - N. Tóth Anikó kapta az életműért járó Dusza István Díjat
Miután pénteken reggel a fesztiválsereg jelenlétében a városi művelődési központ előtti színpadon lezajlott a hagyományos király- és fesztiválbúcsúztató, valamint a zászlóbontás, odabenn a Féli Községi Hivatal Katica Óvoda csoportja (rendezte Méry Irén és Kolláth Zsuzsa) népi gyermekjátékokkal szórakoztatta a közönséget. Azután Arany János születésének 200. évfordulója alkalmából Gál Tamás színművész (Csavar Színház) a költő Buda halála című művének általa rendezett, zenés bábjáték-változatával örvendeztette meg a nagyérdeműt. Végül az ünnepélyes eredményhirdetés és díjkiosztás várva-várt percei következtek.
Huszár László, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója portálunknak elmondta: végig nagyszerű hangulatban, zökkenőmentesen, valamennyi meghívott csoport részételével zajlott az idei fesztivál, amely némi színvonalemelkedéssel is jellemezhető. Kik foglaltak helyet az idei zsűriben? Nos, a bábosoknál Kecskés Mária, pozsonyi bábművész, valamint Badin Ádám, rozsnyói mesemondó-rendező-bábjátékos és a szári Szluka Judit - a BÁBaKALÁCS Bábszínház mindenese. A színjátszók produkcióit pedig Szabó Csilla, az örsújfalui ÉS?! Színház rendezője, Regős János (Budapest), a Magyar Színjátékos Szövetség elnöke, Kiss Szilvia, a hetényi Csavar Színház színésze és Benes Tarr Csilla dunaszerdahelyi színházi szakember bírálta el.
„Nem túlzás azt állítani, hogy egyes régiók nem csak a benevező együttesek mennyiségét, hanem a bemutatott produkciók színvonalát illetően is megerősödtek. Idén a 46 jelentkező csoportból 33-at hívott meg az országos döntőbe a két szakmai zsűri. Arra is ügyelve, hogy a szakmaiság mellett a regionalizmus elve is érvényesüljön, vagyis kelettől nyugatig a Felvidék minden tájáról jöhessenek együttesek a Duna Menti Tavaszra” – magyarázta a Hírek.sk-nak a főszervező.
Idén 14 csapat bábos mesét és bábjátékot, 12 csoport színdarabot, 7 pedig szerkesztett játékot mutatott be. Bár minden évben javarészt ugyanazok a csoportak térnek vissza, de ezúttal 4 újonnan alakult együttes is bemutatkozott a világot jelentő deszkákon.
„Az újabb csoportok Csicseren, Léván, Ipolyságon és Dunaszerdahelyen jöttek létre, többnyire annak köszönhetően, hogy fiatal, ambiciózus pedagógusok vállalták a rendező szerepét. Idén a bátkai csoport kapott Tehetség-díjat, ami számára szabad belépést biztosít a seregszemle 2018-as évi országos döntőjébe. Ezt a díjat az egyes válogatók eredményeinek összesítése után a zsűri mindig egy-egy tehetséges kezdő csapatnak ítéli oda. Nos, a tavalyi Tehetség-díjas csicseri csoport is így jutott el az idei döntőbe” – fejtette ki Huszár László.
Az elmúlt napokban a Mesevárosban is „állt a bál“ – ingyenes műsorok kavalkádjában lubickolhatott az aprónép, kézműves foglalkozásokon is részt vehetett, s emlékbe akár kerámiatárgyakat is vásárolhatott.
„Minden napra beiktattunk egy fő műsort, valamint többféle műfajban jeleskedő hazai, főleg környékbeli és magyarországi népművészeti, zeneiskolai, verséneklő, illetve citeracsoportoknak is biztosítottunk fellépi lehetőséget. Az eltelt három délután során a pozsonyi Kobold zenekar, a Krpèiarik Néptánccsoport, az Óbudai Népzeneiskola zenekara, a Művészeti Alapiskola moderntáncos csoportja, Bálint Károly tekerős, a Hajnalvándor együttes, Szunyog Zsuzsa és Farnbauer Péter, a Campa-nulla verséneklő együttes, valamint a Zsapka Attila–Vadkerti Imre–Sipos Dávid-trió gondoskodott kicsik és nagyon szórakoztatásáról“ – összegezte a kísérő programok kínálatát Huszár László.
Adódik a kérdés, hogy a főszervező intézet évközben szervez-e szakmai fejlődést biztosító továbbképzéseket a minden évben újabb és újabb előadásokat bemutató műkedvelő csoportoknak. „Pályázati pénzekből a nyár folyamán színjátszótábort, ősszel pedig bábosképzést tartunk nekik Dunaszerdahelyen. Tudatosítva, hogy a versenydarabok színvonalát emelve, tovább kell éltetni, és folyamatosan meg kell újítani ezt a mozgalmat” – hangzott a reménykeltő válasz.
A pénteki eredményhirdetés után idén is átadták az egész életműért járó Dusza István Díjat annak a személynek, aki évtizedeken át bekapcsolódott a mozgalomba, minőséget produkált, és saját tevékenységével hozzájárult a mozgalom éltetéséhez. Idén a rangos elismerést N. Tóth Anikó kapta. A díjazottak ITT tekinthetők meg.