Diákszínpadok lesznek túlsúlyban az 53. Jókai Napokon
Ez alkalommal hány felnőtt és diák színjátszó csoport jelentkezett, illetve jutott be az 53. Jókai Napok megmérettetésébe?
Összesen 12 versenyprodukciót láthat majd a fesztivál közönsége. Azok közül hármat felnőtt, kilencet pedig diákszínjátszók mutatnak be. Az előbbiek közé tartozik a lévai kultúrotthon mellett működő Garamvölgyi Színpad, a füleki Zsákszínház és a losonci Kármán József Színház. Az utóbbiak közé pedig a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont MEG+a culpa, a kassai KGSzT Diákszínpad, a rozsnyói GIKSZER Diákszínpad, a komáromi Selye János Gimnázium (SJG) és városi művelődési központ (vmk) GIMISZ Diákszínpada, a királyhelmeci Sycorax Diákszínpad, a füleki Apropó Kisszínpad, a pozsonyi Duna Utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium DunArts Diákszínpadának 1-1, valamint a komáromi Ipari Szakközépiskola Vidám Iparisták Színjátszó Társulatának, azaz a VISZTA Diákszínpadnak két előadása tartozik. Eredetileg eggyel több előadás került volna be a versenybe, ám végül a kassai Márai Sándor Gimnázium KGSzT Diákszínpada visszamondta másik produkcióját.
A színvonal, illetve a témaválasztás szempontjából az előző évek termésével összehasonlítva milyennek tartja az idei produkcióválasztékot?
A színvonalról inkább majd az előadások megtekintése után a zsűri szóljon! Én inkább azt hangsúlyoznám, hogy ez az egy tucat produkció nagyon gazdag és változatos kínálatnak számít. Abban ugyanis a tréfás hangvételű diákdaraboktól kezdve a népszínművön és mesejátékon át a nagyon fajsúlyos mondanivalójú előadásokig sokféle műfaj, téma, szín kapott helyet. Feltételezem, hogy mindenki megtalálja majd az ízlésének megfelelő előadásokat. Azok közül idén többet mutatnak be nagyszínpadon, mint az előző években, amikor a stúdiódarabok domináltak. Többen kifogásolták, hogy az utóbbiak esetében nem fértek be a kisebb térben játszódó előadásokra. Megjegyzem: ez nem igaz, mert nincs tudomásom arról, hogy valakit kizártunk volna, esetleg csak az történt, hogy mivel valaki később érkezett, már nem a legelőnyösebb hely jutott neki.
Elárulható-e már a zsűritagok névsora?
A zsűritagok névsorát a fesztiválok előtt sosem szoktuk titkolni. Már véglegesítettük, hogy kik lesznek az idei bírálóbizottság tagjai. Õk a következő szakemberek: Naszlady Éva budapesti színművész, rendező,drámatanár, Varga Emese, a Komáromi Jókai Színház dramaturgja, Németh Ervin pápai drámatanár, Hizsnyan Géza rimaszombati színházi szakember és Száz Pál rendező, író, publicista, a pozsonyi Irodalmi Szemle munkatársa.
A hagyományhoz híven idén is láthatunk-hallhatunk-e majd vendégprodukciókat és további kiegészítő műsorokat?
Természetesen a paletta színesítése végett mindig beiktatunk vendégelőadásokat és kísérő műsorokat. A fesztiválklub idén is majd a Rév–Magyar Kultúra Házában zajlik, ahol sor kerül Ahogy esik, úgy puffan – improvizációs játékra hivatásos színészekkel, továbbá Laboda Robi vezetésével slam poetry estre. A Szlovák Nemzeti Múzeum–A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma Múzeumi Szalon című sorozatában Miklósi Péter publicista vendége most Gál Tamás Deszka-díjas hetényi színművész lesz. A zárónapon 16 órától a VMK sárga termében Kiss Péntek József tanár-rendező Életpor című könyvét Spátay Adriana, az SJG tanárnője mutatja be. A vendégelőadások között kapott helyet Soóky László A nagy (cseh)szlovákiai magyar csönd című derűs szomorújátéka Benkő Géza rendezésében és előadásában. Továbbá a budapesti K.V. Társulat és a Kolibri Színház Függésben című közös produkcióját is láthatja a közönség. Ez egy nagyon sok díjat nyert, érdekes ifjúsági előadás, amely különféle függőségekről és mániákról szól, rendezője Czukor Balázs. Szombaton 18 órakor a múzeumkertben közösen megkoszorúzzuk Jókai Mór szobrát, 20 órától pedig a VMK nagytermében lesz az ünnepélyes díjkiosztás. Végül 22 órától a fesztiválklubban zajló táncházban lehet ropni a táncot és búcsúzkodni egymástól.
A Visszhang című fesztiválújság marad-e a megszokott formában, vagy azzal kapcsolatban is számíthatunk némi változásokra?
Bárány János irányításával jelenik majd meg minden nap a Visszhang. Fontosnak tartom elmondani, hogy ez alkalommal Komárom mindhárom magyar tannyelvű középiskolája, tehát a Selye János Gimnázium, a Marianum Egyházi Iskolaközpont és az Ipari Szakközépiskola tollforgató diákjai is csatlakoznak a Visszhang szerkesztőségéhez. Az új és vélhetően nagyon lelkes csapat kissé más köntösbe bújtatva írja és szerkeszti majd a fesztivállapot, amelybe a nézők írásait is várják a szerkesztők.
A rendezvény plakátjai már ezen a héten kikerülnek a közterületekre. Nem lett volna érdemes korábban plakátozni, mert esetleg azokat leragaszthatták vagy tönkretehették volna. A fesztivál facebookos esemény-meghívója már olvasható, s annak műsora e napokban folyamatosan jelenik meg a sajtótermékekben. Továbbá szórólapokat helyezünk el a városi művelődési központban, a helyi könyvesboltokban és más sokak által látogatott helyszíneken. Ezután még vár rám a műsorfüzet szerkesztése.
Minden évben felmerül a kérdés, hogy vajon a szükséges anyagiakat időben sikerül-e előteremteni. Idén kiktől, honnan számíthatnak anyagi támogatásokra?
Már ismert az anyagi támogatóink névsora, hiszen a vonatkozó értesítéseket időben megkaptuk. Sajnálatos, hogy a pénzátutalások úgy történnek, ahogy... A Nemzeti Kulturális Alaptól (NKA) és Komárom várostól már megérkezett a támogatás, amely a nyitányhoz elegendőnek bizonyul. Az összes többi támogatásunk utófinanszírozás, tehát a szlovák kormányhivataltól, a Bethlen Gábor Alaptól és Nyitra megyétől csak később, lehet, hogy csak ősszel kapjuk majd meg a pénzeket.
Ki mit tehet annak érdekében, hogy Komárom-szerte érezni lehessen majd, a városban egy olyan fesztivál zajlik, amely nem csak a szakmabelieké, hanem a helyi lakosságé és más érdeklődőké is?
Mi, szervezők a média segítségével minden színházkedvelő polgárt meghívunk a Jókai Napokra, de lasszóval senkit sem vonszolhatunk be az utcáról a nézőtérre. Ingyenes műsorokat, színvonalas előadásokat kínálunk, de sajnos, bizonyos emberek hozzáállásán nem tudunk változtatni. „Csak“ annyit tehetünk, hogy igyekszünk folyamatosan jó minőséget produkálni, miközben ismételgetjük: valamennyi verseny- és vendégelőadásunk, valamint klubműsorunk teljesen ingyen lesz élvezhető, nem érdemes azokat kihagyni!
A rendezvény ünnepélyes megnyitójára június 14-én 18 órakor a Tiszti Pavilon dísztermében kerül majd sor, ahol közreműködnek a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny országos döntősei. Az 53. Jókai Napok részletes programja ITT érhető el.