Börtönkarrier – bemutató a Jókaiban
A fiatal rendezőnő újraértelmezte Yliruusi történetét: metszőbbre, élesebbre fogalmazta a társadalmi konfliktusokat. A finn történetből kiindulva egy korrupt, deformált társadalmi modellt állít elénk, ahol bukni csak felfelé lehet. Mondandóját az ifjú magyar zeneszerző zenéjével és színekben komponált képi világával is aláhúzza.
A rendező, Erdeős Anna korábban azt nyilatkozta, színházi emberként nem foglalkozik politikával „ Egyszer, annak idején mondták is az osztályfőnökeim, hogy ezt nem csinálhatom bármeddig. És azt hiszem, hogy most eljött az a pont, hogy valamitől, magam sem tudom mitől, de izgalmas lett számomra az, hogy tudok beszélni arról, ami körülvesz minket. Na, de ennél azért sokkal fontosabb annak a torz személyiségnek az útja, ami egy teljes abszurditás, hogy valaki vissza akar kerülni a börtönbe“ – mondta a rendező.
A történet szerint Walter, a szökött rab minden bűncselekménye egy újabb előrelépés a társadalmi elismertség ranglétráján. Így eshet meg, hogy a börtön biztonságába visszavágyó, és visszajutása érdekében mindent elkövető bűnöző igazságügyi miniszterré avanzsál. Szabó Viktor, Walter megformálója úgy látja, a főszereplő elutasítja a sok felelősséget, ami a kinti világban nyomja a vállát. „A börtön viszont ad neki egy olyan menedéket, ahol nem kell ezeken a dolgokon aggódnia, mindenki ugyanolyan helyzetben van, mint ő. A társadalmat ő nem nagyon tudja elfogadni, ahol összeomlik ez az ember. És inkább a börtönnek ezt a fajta biztonságát választja.“
Walter galádsága egyre vonzóbbá teszi őt az emberek szemében. A nők kivétel nélkül omlanak a karjaiba, a férfiak csodálják, a tömeg ünnepli. Egy pillanat elegendő ahhoz, hogy bárki, bármikor belészerelmesedjen – legyen az nagyvilági igazgatóné, pszichológusnő, vagy kisstílű bűnözőnő, mint a piros színű Bonnie, aki „vagány csaj, akinek megvan mindenről a véleménye, és a darab főhősében találja meg a kellő vagányságot. A szenvedélyt, a nőséget is képviselem erősen, a hús-vér nőséget, a testi nőt“ – mondja a Bonnie-t alakító Dobra Mária.
Az igazinak – ha ebben a történetben egyáltalán lehet ilyen – végül Grace doktornő, a lila pszichológusnő bizonyul, aki szintén beleszeret a főhősbe. „A darab elején összefut véletlenül a Walterrel, és rettenetesen beleszeret, és utána ő lesz az, aki majd megfejti Waltert, hogy miért akar mindenáron visszakerülni a börtönbe“ – árulta el a doktornőt alakító Losonczi Kata.
A Börtönkarrier főbb szerepeit vendégművészek formálják meg, a további szerepekben Bandor Évát, Holocsy Krisztinát, Bernáth Tamást, Fabó Tibort, Majorfalvi Bálintot és Skronka Tibort láthatja a közönség.
Az abszurd és színekben játszó zenés darab díszletét Taksás Mihály, jelmezeit Baracsi Orsolya tervezte. Koreográfusként Németh Eszter működött közre.