„Istenek vagyunk“: Aranybunkók-ősbemutatóra készülnek Komáromban
Javában folynak Csáky Pál író-politikus, az MKP EP-képviselője Aranybunkók című politikai szatírájának próbái a komáromi Csemadok-székházban. A Teátrum Színházi Polgári Társulás új előadásában a galád módon megtollasodott és hatalomhoz jutott, tömött erszényű, ám hiányos műveltségű „aranybunkókkal“ szembesülünk.
A május 12-én 18:30 órakor a Tiszti Pavilon dísztermében kezdődő ősbemutató görbetükröt állít az érdek-összefonódásokon és valós értékek helyett talmi csillogáson alapuló, pénzcentrikus társadalom elé.
„Azt hiszem, nem én vagyok az egyetlen, akit gyakran felháborít az újgazdagok gátlástalansága. Attól, hogy valaki jókor volt jó helyen, s így érdem nélkül meggazdagodott, még nincs joga lenézni a másikat, vagy úgy viselkedni, mintha az egész világ az övé lenne. Ezt szeretném kifigurázni: lehet, hogy lett aranyuk, de ha nem tudnak viselkedni, attól még bunkók maradnak. Ez tehát az eddigi Csáky-daraboktól merőben eltérő darab, egyfelvonásos vígjáték. Azt szeretném, ha a közönség kinevetné ezt a habitust. Persze, a jó szórakozás mellett majd azon is elgondolkodhatunk, miként jutottunk el odáig, hogy az aranybunkók közül néhányan már újságírót is képesek voltak meggyilkoltatni“ - indokolta Csáky Pál egyfelvonásos színpadi játéka megírását, egyúttal összefoglalva annak közönséghez szóló, továbbgondolásra érdemes üzenetét.
Bár a vasárnap este bemutatandó előadás plakátján az olvasható, történik napjainkban – bárhol, bármikor, a figyelmes nézőnek rögvest beugranak helyi Abszurdisztánunk utóbbi három évtizedben lezajlott történései.
Azokat a Teátrum Színházi Polgári Társulás idézi fel, bízva abban, hogy nevesítés nélkül is ráismerünk a gyanús módon felkapaszkodott, ész- és igazságosztó milliomosokra.
„Miután elolvastuk a Csáky úrtól kapott darabot, rájöttünk, hogy annak szereplőit mi nagyon is jól ismerjük. Kiválóan megírt, fajsúlyos szöveggel szembesültünk, s úgy döntöttünk, hogy azt mielőbb bemutatjuk. Megüzenve a kedves közönségnek: akinek nem inge, ne vegye magára...! Egyúttal remélve, hogy sokan ráismernek pár aranybunkó embertársunkra. Találó a műfaj: politikai szatíra, hiszen egyes újgazdagok nem tudnának labdába rúgni politika és a politikusok nélkül” - mondta el portálunknak Dráfi Mátyás Jászai Mari-díjas, Érdemes Művész, a Komáromi Jókai Színház Örökös Tagja, a társulás vezetője.
A darab kapcsán megjegyezte: „Mindarról, amit korábban a Szovjetunióról tanítottak nekünk, kiderült, hogy csupa hazugság. Amit pedig a Nyugatról tanultunk, arról pedig bebizonyosodott, hogy sajnos teljesen igaz. Nos, a kapitalizmus velejáróit nyögjük napjainkban“. Szatíráról lévén szó, humorral bőven átszőtt az elgondolkodtató mondanivaló. Zsákovics László zenetanár-zeneszerző pedig a produkció zenei szerkesztőjeként odaillő zenei részletekkel erősíti és színesíti a szerző mondandóját.
„A közel egyórás előadásban Józsi nagyfőnököt alakítom, személyiségét lemásolva a környezetünkben basáskodó főnökökről, akik a törvény kiskapuit kihasználva gyanúsan tollasodnak“ - árulta el saját szerepéről Dráfi Mátyás, aki az utóbbi évek betegeskedése után, új erőre kapva vállalta e feladatot.
Németh István az előző évad végén ment nyugdíjba a Jókai Színháztól, azóta ritkán látni őt színpadon. Nemrég a komáromi színtársulat A félkegyelmű című darabjával a budapesti Nemzeti Színházban játszott, az új évadban pedig Az üvegcipő című vígjátékban osztottak rá szerepet, amely bemutatója még hátra van. A közkedvelt aktor bizonyára Csáky Pál darabjában is sokaknak szerez majd örömet játékával.
„Miután a Teátrum A cigánytábor az égbe megy című előadásában helyettesítettem az egyik megbetegedett szereplőt, Dráfi Mátyás megkérdezte, hogy volna-e kedvem vele együtt előadni Csáky Pál Aranybunkók című egyfelvonásos színpadi játékát. Ahogy elolvastam a szövegkönyvet, azonnal elfogadtam az ajánlatát, mert nagyon megtetszett. Örvendetes, hogy végre valaki mert, és akart írni ezekről a társadalmat és embertársaikat lelkiismeretlenül kiszipolyozó újgazdagokról. Arról, hogyan élnek vissza a joghézagok nyújtotta lehetőségekkel, amelyek felett a politikusok is szemet hunynak. Diplomát, bértollnokokat, igazságot, hatalmat, csicskásokat, testőröket vásárolnak maguknak – Isteneknek képzelik magukat. A darabban a sittről kikerült, majd kellő tudás nélkül diplomát szerzett, örökké kételkedő, vállalkozó Pistit alakítom, akit Józsi főnök a kénye-kedve szerint formál, irányít“ - tudtuk meg „Nyemkótól“.