2018. április 24., 12:45

„Ha nem érti a néző, nincs értelme játszani”

Nem egy múzeumot szeretnének feléleszteni Katona József Bánk bán című tragédiájának alkotói e héten péntektől a Komáromi Jókai Színház színpadán. Hargitai Iván rendező (aki a tavalyi évadban Heltai Jenő Naftalin című komédiájának fergeteges sikerével tette le névjegyét a Duna-parti városban) szavai szerint a szövegkönyvön való munkájuk során az érthetőség volt a legfontosabb szempont. Próbáltak minél többet megtartani a gyönyörű nyelvezetből, de a színházban, ha nem érti a néző, nincs értelme játszani.

Bánk bán - komáromi Jókai Színház
Galéria
+8 kép a galériában
Fotó: Komáromi Jókai Színház – Kiss Gibbó Gábor

Rendhagyó előadás készül a komáromi Petőfi utcában, közel harminc színésszel, táncossal, zenésszel, gyermekszereplőkkel. A próbák március 12-én kezdődtek, a premiert április 27-én, pénteken 19 órai kezdettel tartják, mint a Komáromi Jókai Színház 65. évadának kiemelt előadását. Bánk bán, mint bukott politikus jelenik meg előttünk.

„Sokáig azért nem szerettem a Bánk bánt, mert az a kép volt bennem, hogy bejön a vastagnyakú macsó magyar és szétcsap a garázdálkodó merániaiak között. Közben pedig a tragédiája ennek a történetnek az, amit mi most kidomborítunk, hogy Bánk egy esendő, gyenge ember. Vívódik, sérülékeny, lelkileg labilis, komplexusokkal és lelki bántódással megverve. Ez így izgalmas számomra is” – nyilatkozta a címszerepet alakító Tóth Tibor Jászai Mari-díjas színművész, a Komáromi Jókai Színház igazgatója a Varga Emese dramaturg szerkesztette Kulisszák című színházi lapnak, amely az előadások előtt megvásárolható lesz.

Bandor Éva és Ladányi Júlia
Bandor Éva és Ladányi Júlia
Fotó:  Komáromi Jókai Színház – Kiss Gibbó Gábor

Ugyanott beszél a rendező a díszletről, amely Horesnyi Balázs m.v. munkája. „A színpadi tér, a díszlet megidézi a parlamentet, de nem egészen az. Katona is egy palotába helyezi a történetet, ugyanekkor ez az országgyűlés helyszíne is. Megint ezt gondolom, hogy a saját mitológiából kell kiindulni. Ha az ember lát egy bútort, akkor egy csomó asszociáció indul el benne, hogy mi mit jelent. Pozitív és negatív dolog tapad a parlament gesztusához is, ezért azt gondoltuk, hogy így lehet ezt a két dolgot összemosni: palota és parlament.”

Premier és színháztörténeti vetélkedő

A komáromi Bánk bán főszerepeit Skronka Tibor (II. Endre, magyarok királya), Bandor Éva Jászai Mari-díjas (Gertrudis királyné), Fabó Tibor Jászai Mari-díjas (Tiborc, magyar paraszt), Béhr Márton a. n. (Otto, Gertrudis testvéröccse), Szabó Viktor (Biberach lézengő ritter), Ladányi Júlia e.h. (Melinda, Bánk felesége) alakítják. A közönség láthatja majd Majorfalvi Bálintot (Mikhál bán), Olasz Istvánt (Simon bán), Mokos Attilát (Petur bán), Németh Istvánt (Myska bán), Drága Diánát m.v. (Izidóra), Bernáth Tamást (Solom), Culka Ottót (Egy zászlósúr), Nagy Lászlót (Egy udvarnok).

Béhr Márton és Szabó Viktor
Béhr Márton és Szabó Viktor
Fotó:  Komáromi Jókai Színház – Kiss Gibbó Gábor

A premierhez kapcsolódik a Komáromi Jókai Színház és a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont „Bánk bán nyomában” című színháztörténeti vetélkedője, amelyre 2018. május 4-én, pénteken délelőtt kerül sor, 13 csapat és a szakmai zsűri: Hizsnyan Géza színikritikus, Perényi Balázs drámapedagógus, rendező, Tóth Tibor színész, színházigazgató részvételével.

Katona József nem érte meg 25 évesen írt drámája ősbemutatóját, életének 39. évében, 1830. április 16-án elhunyt. A Bánk bán premierjére Kassán került sor, 1833. február 15-én. A színpadon sem volt gyors a siker. „Az igazi fordulat 1845-ben következett be” – ahogy azt Kerényi Ferenc írja. – „A kor ünnepelt férfihőse, Lendvay Márton a magyarság eszményképét játszotta el a címszerepben. A Nemzeti Színházban 1845 novembere és 1847 decembere között 17 előadást tartottak, s ezeket közel 20 ezer néző látta, az akkori Pest-Buda lakosságának 15 százaléka. 1848. március 15-én a pesti nép már okkal-joggal kérte a ››nemzeti dráma‹‹ műsorra tűzését a polgári forradalom napjának estéjére a Nemzeti Színház igazgatóságától.”
Bánk bán - komáromi Jókai Színház
Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.