2016. december 23., 16:45

Bemutatták Kassán Csáky Pál Ballada a szabadságról című színpadi játékát

KASSA. A kassai Thália Színház Márai Stúdiójában felolvasóest keretében mutatták be Csáky Pál Ballada a szabadságról című színpadi játékát. A dráma az elmúlt 50 év szabadságküzdelmeiről szól, illetve arról, hogy mennyire fontos a szabad emberi lélek és az identitás.
201612231609310.csaky03.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

A darab az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából meghirdetett pályázati felhívás egyik díjazott munkája. A pályázatot Magyarország kassai főkonzulátusa a Thália Színházzal karöltve hirdette meg.

A kamaradarab története a Felvidéken zajlik, egy Ipoly menti kisvárosban élő családról szól. Egy édesanya küzdelmeit mutatja be a 20. század 30-as éveitől 1989-ig.

A szerző prózái és színpadi játékai a felvidéki magyarokról szólnak elsősorban felvidéki magyaroknak, a helyi magyar közösség megerősítése céljából. Csáky Pál portálunknak elmondta, felvidéki szemszögből próbálta bemutatni azt, ami 1956-ban történt, illetve azt, ahogyan arra a mi eleink reagáltak. „Formálisan egy nő élete az 1930-as évektől az 1990-es évekig, meghurcolja őt a háború, majd a beneši időszak, az 50-es évek, amikor elveszíti a második férjét is, 1968, végül egy kis reményt csillogtat meg 1989” – fejtette ki a darab szerzője. „Úgy gondolom, a háborús történetekben általában a férfiak szerepelnek. Ideje volt a nők előtt is egy őszinte főhajtással tisztelegni” – fűzte hozzá.

Kövesdi Szabó Mária, az édesanyát alakító művésznő beleszületett a kommunista rendszerbe. Saját tapasztalatai alapján is átérezte a színpadi történetet. „Az embernek bizony meg kell tapasztalnia, meg kell élni dogokat ahhoz, hogy véleményt tudjon mondani” – fogalmazott. „Abból alakul, gyúródik az emberi elme, hogy az átélt dolgokat hogyan tudja megélni, közvetíteni, továbbadni” – tette hozzá.

A darab szereplői annyira belenőttek a korszellembe, hogy nem tudják a maguk szabadságát kiteljesíteni – nem tudnak másról beszélni, csak a politikáról, az érzelmeiket akkor mutatják ki, amikor ideológiai kérdésekről beszélnek, szinte zombikká válnak – mondta Forgács Miklós rendező. „Számunkra inkább az emberi viszonylat volt érdekes, inkább maga a család, amely tulajdonképpen valamilyen szinten belerokkant ezekbe a történelmi viharokba. Ez késztetett minket arra, hogy inkább álomnak értelmezzük a szöveget és komolyan vegyük a címét” – magyarázta.

A kassai magyar főkonzulátus és a Thália Színház pályázati felhívására mindössze három pályamunka érkezett be. Mindhárom darabot felolvasóest keretében bemutatják a kassai Thália Színházban.

201612231609310.csaky03.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.