Békességre és összefogásra tanít a Betlehemi Békeláng
A lángterjesztésbe évről-évre egyre többen kapcsolódnak be, hisz – ahogy a cserkészek hangsúlyozzák is – a Betlehemi Békeláng mindenkié, és nem egyedüli kiváltságuk eljuttatni azt az otthonokba. A felvidéki békeláng-staféta december 11-én indult, a lángot egészen karácsonyig őrzik a cserkészek.
A betlehemi Születés Templomából érkező lángot a cserkészszövetségek képviselői a bécsi lángátadó ünnepségen vették át december 10-én, majd másnap a Komáromban megrendezett felvidéki központi lángátadó ünnepségen adták át a környékbeli cserkészcsapatok képviselőinek, akik továbbvitték saját régiójukba. Minden évben több és több településre jut el az SZMCS által a láng, idén ez a szám megközelíti a 150-et. A felvidéki cserkészek közvetítésével viszont nem csak Dél-Szlovákia településeire jut el a békeláng. Az összefogás és összetartozás jegyében – amely a láng idei mottója – Kárpátalján és Magyarország bizonyos területein is ragyog a családok otthonaiban a Betlehemi Békeláng. Eljutott egyebek között a Csemadok központjába, a nagyszombati érseki hivatalba, de a lángot átvették önkormányzatok, iskolák, egyházak, társadalmi szervezetek és civil egyesületek vezetői, képviselői is.
Az ENSZ 1986-ot a béke évének nyilvánította, ebben az évben találta ki a szimbólumot és hozta el először a békelángot Európába az osztrák állami közszolgálati televízió, majd a következő évektől kezdve a cserkészeket kérték fel társszervezőnek.
„Hálásak lehetünk a Jóistennek, hogy egy háborútól mentes térségben élhetünk, és hiába olvassuk a hírekben, csak sejtésünk lehet róla, milyen lehet egy béke nélküli világban küzdeni az életünkért. Ezért is fontos, hogy a békeláng emlékeztessen bennünket az összefogásra és az összetartozásra, illetve hogy próbáljunk meg egy kicsivel jobbak lenni önmagunknál. Örülünk, hogy mi, cserkészek lehetünk azok, akik ezt a jelzőfényt terjesztik” – mondta Gál Erik, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség elnöke.