Az elmúlt tanévben közel 50 iskola szűnt meg
A 49 megszűnt alap- és középiskola, illetve óvoda közül 42 állami és 7 magánintézmény volt, egyházi nem volt köztük. Leginkább azért váltak ki az iskolahálózatból, mert kevés diák látogatta őket, a fenntartóknak pedig nem volt elég pénzük a működtetésre.
Leggyakrabban állami alapiskolákat zártak be a tavalyi évben, a 27 bezárt intézmény között csak egy magániskola volt. Ezen kívül az önkormányzatok 7 óvoda, 3 gimnázium és 12 szakközépiskola működését szüntették be.
„A leggyakoribb ok az volt, hogy az iskolát kevés diák látogatta, emiatt hiányoztak az eszközök azok működtetéséhez” – tájékoztatott az oktatásügyi minisztérium. Az iskolákat a diákok létszáma szerint finanszírozzák, minden tanulóra „fejpénzt” kapnak.
A kisiskolák további rendkívüli finanszírozást kérhetnek az oktatásügyi tárcától. A minisztérium ezen kívül ésszerűsítő intézkedéseket javasol az iskolák számára – az osztályok vagy a tanítók létszámának csökkentését. A szaktárca hangsúlyozta, hogy maga a minisztérium egy iskolát sem iktat ki az iskolahálózatból, ezt csak a fenntartó kérésére teszi.
A tavalyi tanév során összesen 36 iskola jött létre, köztük 13 iskolák összevonásával, egyesítésével keletkezett. Csak 7 állami iskola volt köztük, a többi magániskola vagy egyházi iskola volt.