Alaposan "visszavág" Tony Blairnek a királynő
Az uralkodót ismét Helen Mirren alakítja, aki 2007-ben A királynő (The Queen) című filmben már megszemélyesítette II. Erzsébetet, és színészi teljesítményét Oscar-díjjal jutalmazták.
A film azt sugallta, hogy az udvar és főleg a királynő mennyire nem tudta kezelni a néhai Diana hercegnő halálát követő nemzeti sokkot, milyen bénult döbbenettel szemlélte a túláradó gyászt és azt az össznépi ellenszenvet, amely a királyi család érzéketlennek tartott viselkedése miatt annak idején egyre magasabbra csapott.
A film beállítása szerint a Michael Sheen alakította Tony Blair, a néhány hónappal korábban földcsuszamlásszerű többséggel megválasztott akkori munkáspárti brit miniszterelnök volt az, aki diszkrét, de egyre határozottabb, a lélektani manipuláció eszközét sem nélkülöző nyomásgyakorlással vette rá a vidéki rezidenciájának elszigeteltségébe burkolózó uralkodót arra, hogy reagáljon alattvalói érzelmeire, jelenjen meg a nép előtt és televíziós beszédben emlékezzen meg a világszerte bálványozott Dianáról.
Most azonban, a The Audience (Az audiencia) című darabban fordul a kocka. A színmű azokat a hetente ismétlődő audienciákat idézi fel, amelyeken a királynő az aktuális politikai eseményeket tekinti át mindenkori miniszterelnökével.
A márciusban színpadra kerülő darab hétvégi előzetes sajtóbemutatójáról beszámoló ismertetések szerint Blair ezúttal nem jelenik meg személyesen, ám az uralkodó több ízben is maró gúnnyal, vagy éppen ellenszenvvel átitatott megjegyzésekkel illeti egykori miniszterelnökét.
A Mirren alakította királynő a The Sunday Times beszámolója szerint "alig leplezett megvetéssel" beszél a Blair arcára "állandóan kiülő vigyorról", és közli, hogy férje, Fülöp edinburghi herceg "ki sem állhatta" a volt kormányfőt.
Az egyik jelenetben az uralkodó elképzelt beszélgetést folytat Blair egykori pénzügyminiszterével és utódjával, Gordon Brownnal, mesélve neki egy hétvégéről, amelyet a Blair család az ő vendégeként a skóciai királyi rezidencián, Balmoralban töltött. A királynő még Blair feleségének nevére sem emlékszik, Cherylként emlegetve Cherie Blairt, és elmondja Brownnak, hogy Tony Blair olyan öltönyben érkezett Balmoralba, amelyből "még kilógott az árcédula".
A színmű szerzője, Peter Morgan a jelek szerint úgy tartotta méltányosnak, hogy "egyenlítési" lehetőséget adjon II. Erzsébet királynőnek. A királynő című film forgatókönyvét ugyanis szintén Morgan írta.