A szaktárca módosítaná a diákok értékelését
A javaslat ellentmondásos reakciókat váltott ki a szakemberek körében. Míg egyesek a szóbeli értékelést az érdemjegynél objektívabb és motiválóbb értékelésnek tartják, addig mások azt állítják, hogy az új rendszer majd csak összezavarja a szülőket.
A tanulók érdemjegyekkel történő osztályozásnak a szóbeli értékeléssel egyenértékűvé kell válnia. A gyermeknek a pedagógus véleményezéséből kell megtudnia azt, hogy milyen téren jó, illetve miben kell javítania. Egyúttal azzal is tisztában kell lennie, hogy esetében a legutóbbi dolgozata óta milyen mértékű haladást tapasztalt a pedagógusa.
A szóbeli értékelés hátulütői
A javaslat szerzői úgy vélik: az érdemjegyek hátránya az, hogy támogatja a tanulók egymás közti összehasonlítgatását, a versengést, ami azonban nem ad pontos képet a teljesítményről. Az érdemjegyeket azonban a tárca teljes mértékben nem akarja eltörölni.
„Ha a tanulót szóbeli értékelésben is részesítik, akkor többet adnak neki. Első pillantásra ez apróságnak tűnhet, de számunkra ez alapvető fontosságú dolog, ami azt is befolyásolhatja, hogy a gyermek hogyan készül fel, illetve miként viszonyul egy-egy konkrét tantárgyhoz" – magyarázta Milan Ftáènik, volt oktatási miniszter, a nemzeti program egyik szerzője. A program azt javasolja, hogy az oktatásügynek a következő évtizedekben milyen irányba kellene fejlődnie.
Viera Kalmárová országos tanfelügyelő hasznosnak tart egy ilyen javaslatot. Azt gondolja, hogy a szülőnek majd alkalma adódik részletesebben megismerni a saját gyermekében rejlő lehetőségeket valamint fejlődése szintjét és mértékét. Ráadásul meggyőződése, hogy az új rendszer azt is jelenti, hogy a pedagógusnak mindegyik diákjával többet kell majd törődnie. Egyes iskolákban már ezt a rendszert alkalmazzák.
Vannak ellenzői is az új javaslatnak
Alena Petáková, a Szlovákiai Alapiskolák Egyesületének elnöke ellenben azzal érvel, hogy az érdemjegy érthetőbb módszer. „Ha azonban azt mondom, hogy a diák jól elsajátította a tananyagot, akkor ezt a szülő elfogadhatónak tartja, és nem tudatosítja, hogy ez valójában csak 3-as érdemjegy, amivel már nem is lenne annyira elégedett“ - magyarázta Petáková. „Nem vagyok az értékelés írott formájának és a pedagógusok által írandó fogalmazásoknak a híve“ – jegyezte meg. Inkább olyan módosítást tartana támogathatónak, amellyel kibővítenék az érdemjegyek skáláját, vagy százalékokkal értékelnék a diákok tudását.
Azt is sokra tartaná, ha az illetékes szervek összeállítanának egy brosúrát, amelyben leírnák, hogy a tanulónak pontosan mit kell tudnia az egyes tantárgyakból egyesre, kettesre vagy hármasra.... „Konkrétan megnevezett tantárgy, évfolyam, tananyag, hibaszázalék, érdemjegy“ – részletezte Petáková.
A javaslatnak végleges formájában még januárban el kell készülnie, s az majd az idén bevezetendő intézkedéseket tartalmazza. A kormány a tervezetet áprilisban vagy májusban vitatja meg.