A Street View segítheti a behatoló fajok elleni harcot
A fajok elterjedésének nyomon követése kulcsfontosságú az őshonos és a behatoló élőlények monitorozásához. Eme adatok begyűjtése azonban igen drága és időigényes feladat. A probléma felszámolásához egy kutatócsapat megvizsgálta a Google Street View-t, melynek panorámaképeket nyújt több száz nagyváros utcáiról világszerte. Nemrégiben a Google eme szolgáltatása számos, félreeső területről készült fotókkal bővült, úgymint az Antarktisszal, a Galápagos-szigetekkel, Amazóniával az Everest alaptáborával és az ausztráliai Nagy-korallzátonnyal.
A kutatók a fenyő búcsújáró lepkére (Thaumetopoea pityocampa) fókuszáltak, melynek hernyója az egyik legnagyobb pusztítást végző állat. A hernyó Dél-Európában, Közép-Ázsiában és Észak-Afrikában a tűlevelűeket és a cédrusfákat célozza, és elfogyasztja lombozatukat. Eme szociális hernyók nagy, közös, fehérselyem-fészkeket fonnak, melyek könnyen kiszúrhatók, így potenciális célpontjai a Google Street View-val való felmérésnek.
A kutatók egy megközelítőleg 47 ezer négyzetkilométeres régióra koncentráltak Franciaországban, amelyet nemrégiben leptek el a hernyók. A területet 250 négyzetkilométeres blokkokra osztották. Ezt követően a közvetlen megfigyeléssel és a Google szolgáltatásával begyűjtött blokkonkénti adatokat – úgymint a hernyófészkek megléte vagy éppen hiánya – kielemezték. Kiderült, hogy a Google Street View 96 százalékban olyan pontos volt, mint a terepi megfigyelés.
Ugyanakkor, amikor egy kisebb, 484 négyzetkilométernyi, 4 négyzetkilométeres blokkokra osztott régiót vizsgáltak, a program csak 46 százalékos pontosságú volt a terepen gyűjtött adatokhoz viszonyítva. A kutatók megjegyezték, hogy a kisebb régiókban nagyobb valószínűséggel több, a program által még nem lefedett útszakasz van, így kisebb az esélye, hogy pontosan kiszúrják a fészkeket. Mindez a jövőben változhat, ahogy a Google Street View lefedettségét bővítik.
Hozzátették, hogy nem minden faj ideális a Google szolgáltatásán keresztüli vizsgálathoz, de sok nyomon követhető így, csakúgy, mint az elterjedt fabetegségek, amelyek tünetei már az utakon észlelhetőek. Többek között ilyen a vadgesztenye-aknázómoly, vagy a kőrisfák hajtáspusztulását kiváltó Chalara fraxinea gomba.
„A Google Street View-val begyűjtött adatok hasznosak lehetnek a betegségek vagy a behatoló fajok terjeszkedésének nyomon követésében” – mondja Jean-Pierre Rossi, a kutatás szakembere.
Januárban egy másik kutatócsapat szintén a Google szolgáltatásával találta meg a globálisan veszélyeztetett dögkeselyű potenciális költőhelyeit Észak-Spanyolországban. Összességében eme eredmények azt sugallják, hogy a szolgáltatás segíthet a kutatóknak szemmel tartani a veszélyeztetett és behatoló fajokat.