A nőuralomtól a frázispuffogtatókon át, a reformkor hőseiig a 60. Jókai Napokon – KÉPEKKEL
A jubileumi fesztivál utolsó két napjára is maradt három fajsúlyos mondanivalójú versenyprodukció és egy vendégelőadás, melyeket ma öt órától Jókai Mór szobrának közös megkoszorúzása követ. Majd hat órától irány Juhász Anna Jókai Mórt és Petőfi Sándort felidéző Irodalmi Szalonja, ami a Tiszti pavilon dísztermében kapott helyet. A méltó hangolódás után, ugyanott fél kilenctől lesz a díjkiosztó ünnepség, ahol lehull a lepel a titkokról…

A FIKSZ – Füleki Irodalmi KisSzínpad Szókovács Éva rendezésében. Szvorák Zsuzsanna mentorálásával, Énekes István koreográfiájával és Kovács Dorina Cynthia énekes közreműködésével, pénteki műsornyitányként a kamaratérben mutatta be Arisztophanész A nőuralom című komédiája alapján készült, Alpha csajok című játékát. Bár az eredeti történet mintegy 2400 évvel ezelőtt, a korrupcióval, kapzsisággal és a nők háttérbe szorításával mételyezett Athénben játszódott, a mondanivalója ma is időszerű. Erről további részletek a videóstábunk által készített összeállításban láthatók-hallhatók.
Délután pedig a másik egyetemi színpad, a Nyitrai Egyetemisták Kínjátszó Köre, a NYEKK a Volt. Van. Lesz. című mozgásszínházi produkcióval rukkolt elő a kamaratérben, melyet Soltész Luca és a zenét is szerző Mezei Ádám rendezett. A bemutatott történet középpontjában a gyakran mások által befolyásolt döntéseink álltak. A színészek beszéd nélkül, az arckifejezésükkel, tekintetükkel, testbeszédükkel „mesélték” el a kimondhatatlant, mint egy régi némafilmben.
Nos, a szervezők azt ígérték, hogy „a klasszikus és a kortárs színművek csatája várható a felnőtt színjátszók mezőnyében”. Arról már korábban írtam, hogy szerdán este az örsújfalui ÉS?! Színház Zsidek Pál Kacsabeszél, vagy amit akartok… című, kétfelvonásos céldrámáját a szerző rendezésében adta elő. A másik versenybe szállt felnőtt színjátszó csoport pedig a lévai Garamvölgyi Színpad volt, amely előadásában pénteken este a nagyszínpadon láthattuk Ivan Stodola Még egy csésze teát? című vígjátékát, amelyet Tuček Erika rendezett.
A lévai színjátszók a sok helyi felnőtt érdeklődővel bővült közönséget újabb időszerű politikai-társadalmi témával szembesítették: az egyszerű átlagpolgár hogyan és miért válik a nagypolitika bábjává. Szem- és fültanúi voltunk annak, hogy az üres frázisok puffogtatása, a képmutatás, az örökös ígérgetés és a mellébeszélés... megtanulása után miként kerülhet be a magasabb körökbe egy jóformán semmihez sem értő koporsóárus, Slivka Baltazár. Ehhez tényleg elég a miniszterasszonnyal együtt teázgatni vagy a férjével vadászni járni, ahogy azt egyes hazai politikusaink is tették…?!
„Ugyan tizenkét csoport készült a fesztiválra, a komáromi KESZ Egyetemi Színpad, a komáromi Vidám Iparisták Színjátszó Köre és a kassai KGSzT Diákszínpad sajnos, az idén nem lesznek velünk” – árulta el korábban Bajkai Csengel Mónika főszervező. Hozzáteszem: ez felettébb sajnálatos, hiszen a csoportoknak két fesztivál között elég idejük van a darabválasztásra és a produkció elkészítésére, s hiányoltuk őket.
Ráadásul a színházcsinálók a Jókai Napok Alapítvány hagyományos Nyári Ifjúsági Színjátszó Táborában is ihletet kaphatnak. Az idei három csoportot augusztus 1. és 10. között, a Karvai Szakközépiskola kollégiumában Sereglei András rendező és Szabó Csilla drámapedagógus, azután Tóth Miklós rendező, illetve Tarjányi Liza fizikai színész - rendező és Hostomský Fanni színésznő vezeti. Tarjányi Liza színpadi mozgást, Hernádi Kriszta színpadi beszédet, Kalocsányi Gábor pedig majd zenét oktat. Mivel gyorsan telik a létszám, a [email protected] e-mail címen érdemes mielőbb jelentkezni az utolsó helyekre.
Kedvcsinálóként álljon itt, hogy ma még mi várható a 60. Jókai Napokon! A beígért másik vendégelőadás a Symbol Polgári Társulás és a Pozsonyi Színművészeti Egyetem égisze alatt készült. Azt Mrožek Strip-tease című műve alapján annak rendezője, Kantár Máté e.h. és Varga Emese, a Komáromi Jókai Színház dramaturgja írta. Az említett egyetem magyar anyanyelvű diákjait: Heringes Williamot, Mezőszállási Márkot, Mizsei András Ákost és Kantár Mátét 15 órától láthatjuk a kamaratérben bemutatandó, 70 perces produkcióban.
Azt követően a fesztivál névadója születésének 200. évfordulóján senki se hagyja ki az öt órakor kezdődő, közös szoborkoszorúzást! Onnan pedig érdemes lesz átmenni a Tiszti pavilon dísztermébe, Juhász Anna Irodalmi Szalonjába, ahol a Jókairól és jeles barátjáról, Petőfiről, a reformkor két hőséről szóló összeállítással tisztelegnek Jókai Mór 200. születésnapja előtt. Bach Kata színművész, Lutter Imre előadóművész-műsorvezető és Huzella Péter zeneszerző, gitáros-énekes is részese lesz a különleges időutazásnak.
A méltó hangolódás után, ugyanott fél kilenctől következik a várva várt eredményhirdetés és díjkiosztó ünnepség, melyről portálunk sem hiányozhat! Végül fél tíztől utolsó alkalommal lehet vigadni az átmenetileg fesztiválklubként működő, helyi Borozóban. Pénteken este ott a Jókai világa című kocsmakvíz során jeleskedhettek és értékes díjakat is kiérdemelhetgtek az ifik, majd táncházban ropták a Hárompatak zenekarral. Ma pedig Emmer Péter koncertjén lazulhatnak, és vehetnek érzékeny búcsút egymástól. Élvezzük együtt az utolsó fesztiválnap minden percét!
