A „hetvenkedés” után a tükrök évada jön a Jókaiban
Varga Emese művészeti vezetőnek, valamint Gál Tamás Jászai Mari- és Deszka-díjas színművésznek, a Komáromi Jókai Színház immár harmadik évadot záró igazgatójának bőven volt miről beszámolnia a június 28-án megtartott évadzáró sajtótájékoztatón. A nehéz időkben is sikerdarabokat teremtő sok munkáról, az új kezdeményezésekről, a megérdemelt egyéni díjakról hallhattunk a Benkő Géza Stúdiószínpadon, s a tervezett folytatás is szép reményekkel kecsegtet.
A komáromi színtársulat a 70. ünnepi évadban 158 előadást játszott, amelyekből 130 saját produkció volt. Az előadásokra 39 404 néző vásárolt jegyet, ami meghaladja a Covid előtti látogatottságot. Varga Emese nem titkolta, ősszel némi félelemmel vágtak neki a jubileumi évadnak, hiszen a járvány után szűkös forrásokból kellett kihozni, amit lehetett.
Az Ünnepeljen velünk! jelmondat jegyében két részben, Hetvenkedünk! címmel megtartott októberi és februári gála között lezárult egy korszak a színház életében. (Az eseményekről tudósítottuk olvasóinkat – a szerk. megj.) Ugyanis 2022 decemberében elhunyt Ferenczy Anna (1933–2022), a Magyar Területi Színház alapító tagja, 2023 januárjában pedig Szentpétery Aranka (1933–2023), akinek pályafutása 1953-ban az Állami Faluszínház magyar tagozatában indult, majd annak megszűnése után Komáromban folytatódott. Varga Emese a veszteségek felidézése után az egyéni sikerekről szólt. Március 14-én Kossuth-díjat kapott Dráfi Mátyás, a Komáromi Jókai Színház örökös tagja, Mokos Attila színművész Jászai Mari-díjat vehetett át, nem sokkal később pedig két kategóriában is elnyerte a szlovákiai filmes Oscart: a legjobb férfi főszereplő és a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában nyert a Nap a hálóban elnevezésű gálán.
Íme, pár fontos esemény az ünnepi évadból. Varga Emese a saját produkcióik közül megemlítette Schwechtje Mihály Az örökség című színművét, amit a stúdiószínpadon aratott sikere után emeltek be a nagyszínpadra (rendezte: Rédli Károly). Azt követte František Langer Külvárosa Béhr Mártonnal és Kiss Szilviával a főszerepben. Martin Huba 10. komáromi rendezése, a mester és az egykori tanítványai közös munkájaként színészpedagógiai szempontból is fontosnak bizonyult.
– fejtette ki a művészeti vezető.
Májusban Jordi Galceran kortárs katalán szerző Burundanga című vígjátéka – Matusek Attila rendezésében – azért került át a nagyszínpadra, mert a Soproni Petőfi Színház István királyának (Boráros Imre, Kossuth-díjas színművésszel a címszerepben) komáromi bemutatásáról nem tudtak időpontot egyeztetni. Végül N. Tóth Anikó A kacagó királykisasszony című mesejátékát Matusek Attila rendezte. Külön öröm, hogy az ünnepi évadban hazai magyar szerző színművével, a Dialóg n.sz. Dráma 21-es pályázatának győztesével is szolgálhattak. Helyszűke miatt nincs mód a bemutatott stúdiódarabok, a bérletes vendégjátékok, valamint a bel- és külföldi fesztiválszereplések ismertetésére. Kiemelendő azonban a március végén megrendezett I. Kisebbségi Színházi Fesztivál, amelyen hazai magyar és szlovák, továbbá kárpátaljai, erdélyi és vajdasági társulatok előadásait láthatta a közönség. A tervek szerint a fesztivált kétévente rendezi majd meg a Komáromi Jókai Színház.
Gál Tamás igazgató külön kiemelte a 70. évad két sikeres gálaestjét. Az egyiken a színház nyugdíjas művészei, a másikon a jelenlegi társulati tagok léptek fel. Majd az ötéves megbízatásának immár letelt három évét is összefoglalta, megjegyezve, hogy összefogással az anyagi gondok közepette is sikerült szinte mindenre megoldást találniuk.
További céljuk a társulat folyamatos fiatalítása, hiszen Pozsonyban és Budapesten diplomázó tehetségek kérik a felvételüket, ami azonban a fenntartó Nyitra megye költségvetésétől függ. A társulatban várható személyi változásokról majd az évadnyitón tájékoztatnak.
A következő, azaz a tükrök évadában a közönséget csupa olyan témával szembesítik, amelyek alkalmat kínálnak a tükörbe nézésre. A nagyszínpadon bemutatják a Koldusoperát, a Mefisztót, az Úri murit, a Föltámadást, vendégelőadásként a Táncórákat, a gyermekeknek pedig a Hapcikirályt. Külön stúdióbérletet nem hirdetnek, de az Event PT együttműködésével izgalmas vendégelőadásokat kínálnak a nézőknek: jön a Káva Kulturális Műhely a Szigettel, a Terminál Workhouse a Játszóházzal és a Vígszínház a Béranyákkal.
– emelte ki. A nyári szünet után legközelebb augusztus 22-én találkozhat a közönség a színház művészeivel, amikor a „bérletek éjszakáján”, a komáromi Egressy Béni VMK-val közösen népszerűsítik majd az új évad műsorát. A bérletújításra augusztus közepétől szeptember 10-ig lesz lehetőség.
A színházi dolgozók szavazatai alapján Béhr Márton kapta az évad legkiemelkedőbb alakításáért járó Ferenczy Anna-díjat Franci (Külváros) és Boka (A Pál utcai fiúk) megformálásáért. Két kollégája: Kiss Szilvia és Mokos Attila pedig Csémy Éva művésztanár díját vette át a Külvárosban nyújtott kiváló alakításáért.