71 éve halt meg Bajor Gizi
Bajor Gizi, Kossuth-díjas magyar színművész, kiváló művész, a Nemzeti Színház örökös tagja hetvenegy éve, 1951. február 12-én hunyt el.
Beyer (később Bayer, Bayor, majd Bajor) Gizella 1893. május 19-én született Budapesten. A Színművészeti Akadémiát 1911–1914 között látogatta. Amint azt a Magyar Életrajzi Lexikon írja, már növendék korában feltűnt a Nemzeti Színházban, Népoty A kicsinyek című darabjának egyik szerepében. 1914 májusában szerződtették is, s mint a színház tagja először Gaál József Peleskei nótárius című darabjának Lizi szerepét játszotta:
Tehetsége Hevesi Sándor rendezői irányítása mellett bontakozott ki; igazgatói kinevezése után Hevesi 1922-től kezdve rá építette műsorát, így a húszas évek végén már az ország egyik legnagyobb és legünnepeltebb művésze volt.
1929-től kezdve rendszeresen fellépett a Rádióban is. 1918 és 1941 között számos filmben játszott. Első férje Vajda Ödön ügyvéd (1920-1927), a második Paupera Ferenc, a Földhitelbank igazgatója (1928–1932), a harmadik pedig Germán Tibor orr- és gégespecialista, egyetemi tanár (1933–1951) volt.
– olvasható a Magyar Életrajzi Lexikonban.
Korai halálának tisztázatlan körülményei a mai napig találgatásra adnak okot. Az 57. életévében járó színésznőnek egyre gyorsabban romlott a hallása, férje szerint ennek oka egy agydaganat volt, s hogy megkímélje az asszonyt a további szenvedéstől, halálos dózisú morfiumot adott be neki. Germán Tibor ezután öngyilkos lett. A korabeli sajtóban olyasmit is olvashatunk, hogy Bajor Gizi nem volt beteg, ellenben a férje előrehaladott agykéregsorvadásban szenvedett. A budapesti Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra. Első sírkövén a következő felirat állt: „Nézzétek: a halált játszom!”
A sváb, szlovén és olasz gyökerekkel is rendelkező színésznő a háború alatt sokaknak nyújtott menedéket a villájában, ami ma a Bajor Gizi Színészmúzeumnak ad otthont.
Bajor Gizi életét és pályáját egy virtuális kiállítást megtekintve behatóbban is megismerhetik.