2016. június 19., 09:57

53. Jókai Napok: megosztott nívódíjas a komáromi GIMISz Diákszínpad és a füleki Apropó Kisszínpad

KOMÁROM. Szombaton este a komáromi városi művelődési központban díjkiosztó ünnepséggel ért véget a felvidéki magyar műkedvelő felnőtt és diákszínjátszó együttesek országos versenye, az 53. Jókai Napok. A zsűri döntése alapján ez alkalommal sem a fődíjat, sem pedig a felnőtt-kategória nívódíját nem adták ki, a diákcsoportok közül pedig megosztott nívódíjban részesült a komáromi GIMISz Diákszínpad és a füleki Apropó Kisszínpad.
201606190922120.000001a_jokai_1.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

A Jókai Napok „kistestvérének“ számító IX. Kaszás Attila Versmondó Fesztivál fődíjasa Haris Katalin lett, akivel együtt a további 17 aranysávos versenyzőt is a közös záróünnepségen jutalmazták.

Az ünnepélyes eredményhirdetést késő délután Jókai Mór szobrának megkoszorúzása előzte meg. Míg e hagyományos ünnepi aktuson többek között tiszteletét tette Kiss Balázs, Magyarország pozsonyi nagykövetségének tanácsosa, továbbá Stubendek László, Komárom polgármestere és Jókai Tibor, az SZMPSZ országos elnöke, sajnos, a versenyzők közül csak a füleki Apropó Kisszínpad tartotta fontosnak saját teljes létszámban való jelenlétét. A Szózat után egy Tőzsér Árpád-vers hangzott el Kálosi Zsófia tolmácsolásában, majd a jelenlevő intézmények képviselői elhelyezték koszorúikat a fesztivál névadójának szobránál. Végül az „apropósok“ zenei kíséretével a Himnusz közös eléneklése következett.

Este nyolc órától a városi művelődési központ (vmk) nagytermében Ölvecky András műsorvezető irányításával került sor az ünnepélyes díjkiosztásra. Először Fekete Irénnek, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) központi irodavezetőjének adta át a szót, aki a komáromi Jókai Mór Alapiskola, Komárom városa, a komáromi vmk és az SZMPSZ által aznap megtartott IX. Kaszás Attila Versmondó Fesztiválon történteket ismertette. Egyebek mellett elmondta, hogy idén 3 kategóriában 4 helyszínen 2-2 (egy Vörösmarty Mihály- és egy szabadon választott) verset mondhattak el a versenyzők, akiket teljesítményük alapján arany-, ezüst- és bronzsávba soroltak. Az esti ünnepségen a 18 aranysávos diák Dolmány Mária zsűrielnöktől, a Magyar Drámapedagógiai Társaság elnökétől, valamint Jókai Tibortól – az SZMPSZ elnökétől és helyettesétől, Vörös Máriától vehette át az okleveleket, a tárgyi jutalmakat és a különdíjakat. Az idei fődíjas Haris Katalin a vmk közönsége előtt is nagy sikert aratott Koncsol László Harmatcsepp című versével.

Azután Németh Ervin drámatanár, az 53. Jókai Napok zsűrielnöke szólt a közönséghez. Elöljáróban a „sokszínűség fesztiváljának“ nevezte az idei rendezvényt, mert színes műfaji skálán mozgott az előadás-felhozatal. Örvendetes ténynek tartja azt is, hogy az egyik kísérletező produkció az irodalom, a színház és a film hármasát igyekezett ötvözni. A diákelőadások számának ugrásszerű növekedését és azt is örömmel nyugtázta, hogy szinte a Felvidék minden tájáról érkeztek csoportok Komáromba.

„Ez talán azt jelenti, hogy fontos az emberek számára a színház, fontos a felnövekvő nemzedék számára a színház. Fontos a színházi önkifejezési forma, hogy megtalálja és megadja azokat a lehetőségeket, amiket talán semmilyen más művészeti forma nem tud megadni... Ez talán azt jelenti, hogy az emberek akarnak, és tudnak játszani. E mondatban három dolog fontos. Az, hogy akarnak, mert anélkül semmi sem lesz. Az, hogy tudnak, és egyre többet sajátítanak el abból a mesterségből, ami által egyre jobbat és jobbat tudnak mutatni. De talán a legfontosabb az, hogy játszanak. Ha az ember játszik, akkor sok minden mást nem csinál: nem öldököl, nem háborúzik, nem haragszik, nem döfköd, nem szitkozódik stb. Akkor örül a játéknak, és örül a játszótársaknak, mert játszani is igazán úgy lehet, ha van hozzá játszótárs. Vele együtt érdemes. Ha a színház ezt tudja adni számunkra, akkor élni kell vele, s nagy öröm, hogy egyre többen élnek is vele“ – fogalmazott Németh Ervin.

A drámatanár a zsűritársai véleményét is megosztotta a nézőkkel: „Jó, ha vigyázunk arra, hogy a saját forma keresése és a saját világunk kivetítése-megmutatása közben nem feledkezünk meg az értékről. Továbbá ne feledkezzünk meg a pontosság és a tisztaság erényéről se! Azokra is törekedjünk, hogy az, amit együtt játszunk a többiekkel, lehetőleg pontosan fedje azt, amit szeretnénk elmondani és megmutatni. Csak akkor él az egész, ha van mondandó. Sok mindent el lehet mondani magunkról és a világról a színház által, de talán a legfontosabb az, hogy kell és legyen egy olyan világ bennünk és körülöttünk, ahol otthon lehetünk, s az legyen olyan, hogy otthon is lehessünk benne! Ezen a négy-öt napon azt tapasztaltam, hogy akik itt voltak, ebben a világban otthon voltak, és bízom abban, hogy a játékon keresztül otthon is tudnak maradni benne...“.

Továbbgondolásra késztető szavai után Stubendek László polgármesterrel és Varga Annával, a vmk igazgatónőjével együtt előbb a részvételért járó okleveleket, majd a különféle díjakat (tárgy- és pénzjutalmak, illetve a színjátszó táborban való ingyenes részvétel) adták át a versenyzőknek. A zsűri döntése alapján ez alkalommal sem a fődíj, sem pedig a felnőtt-kategória nívódíja nem talált gazdára, a diákcsoportok közül pedig megosztott nívódíjban részesült a komáromi GIMISz Diákszínpad és a füleki Apropó Kisszínpad. Az előbbi Moliére A mizantróp című drámáját (rendezte: Ölvecky András), az utóbbi pedig Tasnádi István Rebellis című lovaglógyakorlatát (rendezte: Szvorák Zsuzsa) mutatta be.

A díjkiosztás után Csengel Mónika szervező, a vmk munkatársa minden érdeklődőt meghívott a Jókai Napok Alapítvány által július 29. és augusztus 7. között Karván megrendezendő hagyományos nyári színjátszó táborába, ahová július 15-ig a csengel.monika@gmail.com címen lehet jelentkezni. Végül Stubendek László polgármester meghirdette az 54. Jókai Napokat, mert úgy véli, hogy ez a fesztivál egy jó ügy, amely méltó Komárom jeles szülötte, Jókai Mór nevéhez. Egyúttal köszönetet mondott mindazoknak, akik csodálatos élményekkel gazdagították a keddtől szombat éjszakáig tartó verseny közönségét.

Az 53. Jókai Napok díjazottjai:

Nívódíj – diákszínjátszó csoportok:
komáromi GIMISz Diákszínpad és füleki Apropó Kisszínpad - megosztva

Szvorák Zsuzsa – a legjobb rendezés díja (Apropó Kisszínpad, Fülek)

Török Máté – a legjobb férfi alakítás díja (GIMISz Diákszínpad, Komárom)

Nagy Andrea – a legjobb női alakítás díja (Zsákszínház, Fülek)

Illés Csenge – Ferenczy Anna-díj, a legígéretesebb fiatal színész tehetségnek (KGSzT Diákszínpad, Kassa)

Halász Erzsébet – a legjobb női epizódszereplő díja (Lévai Garamvölgyi Színpad)

Halász Gyula – a legjobb férfi epizódszereplő díja (Lévai Garamvölgyi Színpad)

A zsűri különdíjai a színészi alakításért:
Balog István (Apropó Kisszínpad, Fülek)
Korintus Attila (GIKSZER Diákszínpad, Rozsnyó)
Szebellai Dániel (GIMISz Diákszínpad, Komárom)

A zsűri különdíja a rendezői formanyelvért
Kiss Péntek József (VISZTA Diákszínpad, Komárom)

A zsűi különdíja a színpadi zenéért
Burovincz Laura (Apropó Kisszínpad, Fülek)

A zsűri különdíja a legkreatívabb előadásért
MEG+a culpa Diákszínpad, Komárom (Marianum Egyházi Iskolaközpont)

A zsűri különdíja a hagyományos amatőr színjátszás továbbéltetéséért
Lévai Garamvölgyi Színpad

A legjobb szórakoztató előadás díja
Kármán József Színház, Losonc.

201606190922120.000001a_jokai_1.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.