2015. június 14., 12:46

52. Jókai Napok: győzött a Marianum Egyházi Gimnázium

RÉVKOMÁROM. Jókai Mór szobrának megkoszorúzásával, a Himnusz közös eléneklésével és az ünnepélyes díjkiosztó gálával szombaton este véget ért az 52. Jókai Napok, a felvidéki műkedvelő felnőtt és diák színjátszó csoportok országos viadala Révkomáromban. A legjobb produkciónak járó fődíjat a helyi Marianum Egyházi Gimnázium MEG+értenimúltatsjööövehendőőt csoportja vehette át.
201506141209100.jok01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

 

A révkomáromi városi művelődési központban megtartott díjkiosztó ünnepségen az 52. Jókai Napok díjazottjain kívül jutalmazták a színjátszó seregszemle „kistestvérének“ számító, a helyi Jókai Mór Alapiskola, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ), a Kaszás Attila Közhasznú Alapítvány, Komárom Városa és a VMK által szervezett VIII. Kaszás Attila Versmondó Fesztivál legsikeresebb versenyzőit is.

Fekete Irén, az SZMPSZ központi irodájának vezetője kiemelte a fiatalon elhunyt Kaszás Attila színművész emberi-művészi értékeit, majd leszögezte: emlékének éltetésén túl azért is fontos ez a fesztivál, mert „a versre szükség van, különben meggörbülne a világ gyémánttengelye“. A versmondók aznap három kategóriában két-két verssel – egy szabadon választott és egy szlovákiai magyar költő művével -- versenyeztek a zsűri elismeréséért. A szakemberek végül arany, ezüst és bronz sávba sorolták a szereplőket. Az aranysávosok és a különdíjasok a zsűri elnökétől, Pápai Erika színművésztől, valamint Dolmány Máriától, a Magyar Drámapedagógiai Társaság elnökétől, Jókai Tibortól, az SZMPSZ elnökétől és Vörös Máriától, az SZMPSZ alelnökétől vehették át az okleveleket, könyv- és tárgyi jutalmakat, a Magyarország Emberi Erőforrások Minisztériuma pedig különdíjként egyhetes zánkai üdülést ajánlott fel.

Az idei versmondó fesztivál fődíjának, illetve Darázs Rozália képzőművész emlékplakettjének Melecsky Kristóf, a Selye János Gimnázium diákja örülhetett, aki Karinthy Frigyes Nihil című versét a díjkiosztó gálán is elmondta. A 2. Katona Eszter, a 3. pedig Holocsy Zsóka Zsófia lett. Az első három helyezett meghívást kapott a győri Radnóti Miklós Szavalóversenyre, amely a magyarországi szavalóversenyek győzteseinek a megmérettetése. A közönség a zsűri külön ajánlására meghallgatta a csángóföldi Bíró Mária Denisza különdíjat kiérdemlő versmondását is, a népviseletbe öltözött kislány Móra Ferenc A csókai csóka című versét szavalta el.

Az 52. Jókai Napok szereplőit öt hazai és magyarországi szakember, Naszlady Éva, Peter Kováè, Czajlik József, Németh Ervin és Száz Pál értékelte. A zsűri nevében Naszlady Éva színművész, drámatanár és rendező értékelte a fesztivál színvonalát, megjegyezve, hogy a bíráknak is nagyszerű élményekben volt részük. Kiemelte: több kimagasló előadást láthattak, a csoportok munkáját az alaposság jellemezte, egyes darabokban mélyreható gondolatok fogalmazódtak meg. Sajnálta azonban azt, hogy az elmúlt évekhez képest idén kevesebb (9) versenyelőadás került be a műsorba, s az egyetemi színjátszók teljesen hiányoztak a fesztiválról. Végül hozzátette: a résztvevőket ne csak a győzelem motiválja, azért is fontos évről évre visszatérniük, hogy egymásra figyelve gyarapíthassák az ismereteiket, közösen jól érezzék magukat.

 

 

Az 52. Jókai Napok fénypontjaként Stubendek László, Révkomárom polgármestere, valamint Naszlady Éva, a zsűri elnöke és Varga Anna, a komáromi VMK igazgatója adta át a díjakat. Az idei fődíját a helyi Marianum Egyházi Gimnázium MEG+értenimúltatsjööövehendőőt csoportja érdemelte ki A naccságos fejedelem, avagy számozatlan fejezetek a Rákóczi-szabadságharc történetéből című produkciójával. A látványos, zenés kuruc esztrád korabeli naplók, visszaemlékezések, pletykák és sejtések alapján vendégszövegekből készült. A győztes csoport rendezője, Tóth Gábor matematika-fizika szakos tanár a díjátadás után – amely az 53. Jókai Napok meghirdetésével zárult – nyilatkozott portálunknak.


Tóth Gábor elmondta: kedden az előadásukkal nyitották a fesztivált, s azóta úgy a zsűritagoktól, mint az újságíróktól és a nézőktől csupa pozitív értékeléseket kaptak, ezért a jól végzett munka tudatában, teljesen nyugodtan ült be a díjkiosztó gálára. „Azt a nagyszerű érzést, amibe a hét folyamán beleringatott bennünket a közönség, a zsűri és a sajtó, még a fődíj sem múlhatta felül. Persze ezzel nem annak az értékét akarom kisebbíteni, csak elárulom, hogy a nagy eufóriát már az előző napokban átéltük“ – magyarázta.

A fődíjas csoport tavaly alakult, s akkor A császár új ruhája című előadással mutatkozott be. Nevükben a MEG (a Marianum Egyházi Gimnázium kezdőbetűi) szó az állandóságot fejezi ki, a csoportnév folytatása pedig évről évre változik: egyrészt az időszerű előadásra, másrészt a diákcsoportokra jellemző folyamatos megújulásra utal.

„A diákcsoportokban négyévenként óhatatlanul teljes vérátömlesztés történik. A tavalyi hat alaptagunk velem megmaradt, de mivel további tizenegy új színjátszó érkezett közénk, ezért a tanév elején ismét el kellett kezdeni a csoportépítést“ – fejtette ki a továbbiakban a rendező, aki korábban a gútai Nagyboldogasszony Egyházi Gimnáziumban tanított, s az egyik ottani kollégájától kölcsönözte a Rákóczi-szabadságharc történetével kapcsolatos szövegeket. „Az addig általam nem ismert, nagyon izgalmas és eseménydús szövegek hallatán úgy éreztem, hogy azokból biztosan jó előadás készülhet. A kuruc-labanc ellentétek napjainkban úgy a felvidéki, mint az anyaországi magyarság körében is feszülnek. Ezért a korabeli szövegeket olyan aktuális gondolatokkal ötvöztem, amelyek ezt a vonulatot erősítik. Nem elsősorban az adott kort megismertető múzeum-színházat akartunk csinálni, hanem olyan izgalmas előadást, amelyben a hajdani vergődések, dilemmák rímelnek a mai problémáinkkal“ – fejtette ki.

Tóth Gábor elmondta, nagyon nehéz volt a közös munkájuk, hiszen a diákokat zenélni, táncolni, vívni is meg kellett tanítani. A 105 perces produkció egyes jelenetei pedig a próbák közben módosultak-csiszolódtak.

„Teszünk lépéseket azért, hogy ezt az előadást majd még valahol bemutathassuk, miközben már ötletecskéim vannak a jövő évi előadásunkat illetően. Egyelőre öt-hat téma is foglalkoztat, de a legmegfelelőbb kiválasztását majd az is befolyásolja, hogy az új tanévben milyen lesz a csoportunk összetétele, hiszen a jelenlegi csoporttagok közül ketten leérettségiztek, és talán az elsősök közül is többen kedvet kapnak a színjátszáshoz. Akárcsak idén, úgy tavaly is politizáltunk, társadalmi és identitáskérdéseket feszegettünk. Talán jövőre üdítő lehetne egy olyan téma, ami nem feltétlenül a társadalmi problémákra épülne, hanem valami nagyon emberi dologról szólna“ – zárta tájékoztatását a győztes csoport rendezője.


 


Az 52. Jókai Napok díjazottjai:

Fődíj:
MEG+értenimúltatsjööövehendőőt csoport, Komárom

Nívódíj – felnőtt színjátszó csoport:
Kármán József Színház, Losonc

Nívódíj – diákszínjátszó csoport:

Galántai Kodály Zoltán Gimnázium Bábcsoportja

A zsűri díja a kiváló lírai adaptációért:

KGSzT Diákszínpad, Kassa

A legjobb férfi alakítás díja:

Sándor Zsombor – Kármán József Színház, Losonc

A legjobb női alakítás díja:

Erdélyi Gabriella – Kármán József Színház, Losonc

Ferenczy Anna-díj, a legígéretesebb fiatal színész tehetségnek:
Kantár Máté – MEG+értenimúltatsjööövehendőőt csoport, Komárom

Gergely József-díj, a legígéretesebb fiatal rendező tehetségnek:
Máté Krisztián – Kármán József Színház, Losonc

A zsűri különdíjai a kiváló szerepformálásért:
Németh Tamás – MEG+értenimúltatsjööövehendőőt csoport, Komárom: II. Rákóczi Ferenc szerepének megformálásáért
Cilling Gabriella – MEG+értenimúltatsjööövehendőőt csoport, Komárom: Lipót császár szerepének megformálásáért
Bazár György – KGSzT Diákszínpad, Kassa: József Attila szerepének megformálásáért
Adauki Flóra Anna – GIMISz Diákszínpad, Komárom: Kirké szerepének megformálásáért
Török Máté – GIMISz Diákszínpad, Komárom: Odüsszeusz szerepének megformálásáért
Nagy Zsolt – GIMISz Diákszínpad, Komárom: Odüsszeusz szerepének megformálásáért
Melecsky Kristóf – GIMISz Diákszínpad, Komárom: Odüsszeusz szerepének megformálásáért
Szebellai Dániel – GIMISz Diákszínpad, Komárom: Odüsszeusz szerepének megformálásáért
Erdélyi Gábor – Kármán József Színház, Losonc: Murk szerepének megformálásáért
Gulyás László – Zsákszínház, Fülek: Paul Sheldon szerepének megformálásáért

A zsűri különdíja a zeneszerzésért:

Kristóf Bálint – KGSzT Diákszínpad, Kassa
Bodnár Attila – KGSzT Diákszínpad, Kassa

A zsűri különdíja a Fülektől fülekig című előadás szövegkönyvéért
Szvorák Zsuzsának és Mizser Attilának – Apropó Kisszínpad, Fülek
201506141209100.jok01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.