Zsinagógák a zsinagógában
A magyar nyelvű, szlovák fordítással ellátott panelkiállítás foglalkozik a kelet-közép-európai zsinagógák tipológiájával, építészeti besorolásával. Képet kapunk az első világháború utáni zsinagógákról, a budapesti zsidó negyed zsinagógáiról, az elnéptelenedett zsinagógák világi célra való felhasználásáról, valamint a magyar kormány zsinagógamentő programjáról is.
A kiállítás Magyarország kassai főkonzulátusának társszervezésében került Eperjesre. Magyarország részéről nyitás tapasztalható Eperjes felé, amit a tárlaton kívül a már elkezdett új autópálya-szakasz kiépítése is jelez Kassa és Eperjes között.
„Eperjesen is nagyon sok a lehetőség és a kapcsolódási pont. Elkezdtünk ezért hangsúlyosan foglalkozni Eperjessel, és ennek részeként – kapcsolódóan ahhoz, hogy a Miskolc–Kassa autópálya majd tulajdonképpen egy Miskolc–Eperjes autópálya is lesz – a múlt alkalommal Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke egy gazdasági hangsúlyú látogatást tett Eperjesen. De mikor gazdaságilag nyitunk Eperjes felé, ez nem csak azt jelenti, hogy el akarunk adni termékeket Eperjesen, azt is jelenti, hogy szeretnénk egymás világa felé nyitni” – mondta Szesztay Ádám Magyarország kassai főkonzulja.
A paneleken megtekinthető vándorkiállítást színesítették azok a relikviák, amelyek csodával határos módon túlélték a második világháborút, amelyeket Bárkány Jenő mérnök gyűjtött össze a 20. század első felében. A prágai múzeumból a két ország szétválását követően kerültek vissza Eperjesre. Az ortodox zsinagóga relikviái azonban még használatban lévő tárgyak.
„Ennek a zsinagógának a relikviái még többnyire élők, mivel nekünk van vallási közösségi életünk, ami azt jelenti, hogy a tórát és a többi relikviát használjuk a vallási gyakorlatunkban, tehát nem képezik részét ennek az állandó kiállításnak – magyarázta Peter Chudý, az Eperjesi Zsidó Hitközség elnöke.
Eperjesnek egyik testvérvárosa, Nyíregyháza részéről jelen volt a Nyíregyházi Zsidó Hitközség elnöke, Sárosi György. „Ugyanazokkal a gondokkal küszködünk, nekünk például Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyében egyedüli hitközségként kell képviselnünk a zsidóságot, és bemutatni magunkat koncertekkel, rendezvényekkel, hogy valós információkhoz is jussanak a zsidóságról” – mutatott rá Sárosi György.
A kiállításon jelen volt többek között Ján Fige¾, a szlovák parlament alelnöke és a Szlovák–Izraeli Baráti Társaság elnöke, valamint Kalmanovits Miklós, a Tokaji Zsidó Hitközség elnöke.
A tárlat augusztus 22-ig tekinthető meg az eperjesi ortodox zsinagógában.