XXIII. Nemzetközti-Magyar Fotószalon vándorkiállítása: felvidéki alkotókat is díjaztak - KÉPEKKEL
A Magyar Fotóművészek Világszövetsége XXIII. Nemzetközti-Magyar Fotószalonjának újabb válogatásából nyújt ízelítőt a komáromi Kossuth téri Csemadok Galériában október 25-én megnyílt nívós tárlat. A felvidéki fotósok legsikeresebb műveit is érmekkel és elismerő oklevelekkel jutalmazta a jeles fotó- és képzőművészekből álló szakmai zsűri. Sőt, az összpontszám alapján a legjobb alkotó díját az érsekújvári Toldi Zoran érdemelte ki.
A megnyitón a helyi művészeti alapiskola zongoratanára, Fekete Éva az intézmény egyik fuvolán játszó diákjával, Keserű Orsolyával közösen lépett fel. Majd Stubendek László, a Csemadok Komáromi Alapszervezetének elnöke örömmel nyugtázta, hogy a Csemadok Galériában helyet kapott Fotószalon válogatásához ismét méltó kultúrműsor párosult. A későbbiekben még Hevesi Dániel és Sámuel (Monc Miklós tanítványai) gitárjátékát élvezhette a közönség.
Beszédében elmondta, hogy az idei Fotószalonra 5 felnőtt és 3 ifjúsági kategóriában összesen 10 országból (az Egyesült Államokból, Kanadából, az Egyesült Királyságból, Franciaországból, Romániából, Szerbiából, Montenegróból, Szlovéniából, Szlovákiából és Magyarországról) 184 pályázó 1771 alkotása érkezett, melyeket a következő összetételű szakmai zsűri értékelt: A. Fehér Vera (Mo.) és Both Gyula (Ro.) fotóművészek, továbbá dr. Sándor Károly Áron (Mo.) képző- és fotóművész. Ők 320 fényképet tartottak kiállításra alkalmasnak, melyek közé 13 felvidéki fotós 27 munkáját válogatták be.
A harmadik a magyar közmondások kategóriája, a negyedik az állatok és természetes környezetük, az ötödik pedig az archaikus eljárással készült képek kategóriája volt, s ez utóbbi kötött témáját Madách Imre Az ember tragédiája cím drámája képezte, a jeles szerző bicentenáriuma alkalmából.
A komáromi galériában november 13-ig szemrevételezhető egy 45 darabos, főleg díjazott képekből álló válogatás, amely onnan a lévai Reviczky Házba, a naszvadi Városi Művelődési Központba, a párkányi Barta Gyula Galériába, a füleki városi galériába és a perbetei helyi művelődési központba, majd magyarországi (ózdi, miskolci, egri) kiállítótermekbe vándorol. Korábban Dunaszerdahelyen, a Csallóközi Népművelési Központ Nova Galériájában volt látható.
Nagy Tivadar hangsúlyozta: az idei év ismét sikeres volt a felvidéki fotóművészek számára, ugyanis ők 2 arany-, valamint 1-1 ezüst- és bronzérmet, továbbá 3 elismerő oklevelet kaptak. A bősi Bátky Tamás az általános színes monokróm kategóriában a Szabadon című képével győzött, a magyar közmondások kategóriában pedig elismerő oklevéllel jutalmazták Az ördög bújt bele című alkotását.
A perbetei Varga Tibor a Mentsd meg az én lelkemet a fegyvertől című fotójával az archaikus eljárással készített képek kategóriájában érdemelt ki aranyérmet. Miközben az érsekújvári Toldi Zoran az általános kategóriában az Apa és lánya című képéért ezüst-, a Himnusz kategóriában pedig a Bőséggel című fotójáért bronzérmet kapott, az összpontszám alapján A legjobb alkotó díjában is részesült.
A felsoroltakon kívül még a következő felvidéki alkotók fényképeit válogatták be a kiállításra alkalmas gyűjteménybe: Halász Gizka (Csallóközaranyos) – új MFVSZ-tag (!), Holop Ferenc (Naszvad), Prezmeczky Péter (Komárom), Mészáros Lajos (Léva), Molnár Dominik (Perbete), Újhelyi Dóra (Perbete), Jakab Ferenc (Perbete) és Bálint Máté (Perbete).
Mivel pár éve az észak-magyarországi alkotókat is a felvidéki régióhoz sorolják, az MFVSZ alelnöke név szerint őket is említette. Közülük ez alkalommal legsikeresebb a természetfotó kategóriában a Szeptember végén című képével bronzérmet kiérdemelt Kállay László (Eger) volt.
Nagy Tivadar sajnálattal közölte, hogy anyagiak hiányában az eddig szokásos, éves katalógusuk még nem készülhetett el, de nem mondanak le annak megjelentetéséről. Végül Stubendek Lászlónak köszönetet mondott a Fotószalonjuk mindenkori befogadásáért. A sikeres alkotóknak az olvasóink nevében is gratulálunk!