XXII. Nemzetközti-Magyar Fotószalon: két arany- és egy bronzérmet felvidéki fotográfusok kaptak
A Magyar Fotóművészek Világszövetsége október 26-án a felvidéki tagjai közreműködésével, a komáromi Csemadok Galériában mutatta be a XXII. Nemzetközti-Magyar Fotószalon kiállítási anyagának egy részét.
Házigazdaként Stubendek László, a Csemadok Komáromi Városi Szervezetének elnöke örömmel nyugtázta, hogy november 14-ig ismét a Kossuth téri székházukban szemrevételezhetők a szebbnél szebb, továbbgondolásra késztető fotók. Majd átadta a szót Nagy Tivadarnak, a Magyar Fotóművészek Világszövetsége (MFVSZ) alelnökének, aki üdvözölte a jelenlevőket, köztük több jeles fotográfust, Jana Mačicovát, a Komáromi Regionális Művelődési Központ szakelőadóját, a média képviselőit, valamint önkormányzati képviselőt és képviselő-jelöltet. Az utóbbiaknak sok sikert kívánt a szombati helyhatósági és megyei választásokon.
Azután elmondta, hogy az idei megmérettetésre is 5 kategóriában lehetett nevezni, amelyek a következők: 1. Hagyományos (általános színes, monokróm) kategória, 2. Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója, 3. Mit jelent magyarnak lenni?, 4. Természetfotók a Kárpát-medence tájairól, 5. Archaikus eljárással készitett képek.
verseny iránti nagy érdeklődést bizonyítja, hogy 147 alkotótól több mint 1600 fénykép érkezett az USA-ból, Ukrajnából, Franciaországból, Romániából, Szerbiából, Magyarországról és Szlovákiából. A 3 tagú szakmai zsűri (tagjai voltak: Dozvald János - fotóművész újságíró, audiovizuális rendező, Vizúr János fotóművész és Vékás Magdolna fotográfus, az archaikus eljárással készitett képek szakértője) 119 szerző 320 fotóját tartotta kiállításra alkalmasnak, s azok közé Szlovákiából 7 szerző 22 fényképét válogatták be. A Csemadok Galéria falaira egy 44 képből álló válogatás került fel. A nagyon szép, 48 oldalas katalógusban pedig az említett 119 szerző 160 képe szerepel.
Azt is megtudtuk, hogy a Fotószalon budapesti kiértékelése után, Felvidék-szerte több helyen mutatják be a kiállítási anyagot: Dunaszerdahely és Komárom után Léván, Naszvadon, a párkányi Barta Gyula Galériában, a Füleki Városi Galériában és a Gútai Városháza Galériájában, valamint a magyarországi Ózdon és Miskolcon is.
„Az idei év nagyon sikeres volt a felvidéki fotográfusaink számára. A zsűri 7 szlovákiai alkotótól 22 képet fogadott el. Alkotóink két aranyérmet, egy bronzérmet és két oklevelet szereztek. A perbetei Varga Tibor az MFVSZ aranyéremét kapta a kollódiumos eljárással készített Gömbölyű-K című képéért, az archaikus eljárással készített képek kategóriájában. A martosi Sedliak Pál a „Petőfi-jubileum“ kategóriában az MFVSZ aranyérmét érdemelte ki a Rabhazának fia című fotográfiájával. Mindketten megjelentek a tárlatnyitón, és Nagy Tivadartól átvehették a jutalmukat. Továbbá a naszvadi Holop Ferenc az MFVSZ bronzérmét érdemelte ki az Utolsó pillanatig című képéért, a Mit jelent magyarnak lenni - kategóriában és az MFVSZ oklevelét a Szemek, mindenható szemek című alkotásáért pedig a „Petőfi-jubileum“ – kategóriában. A losonci Gyetvai Zoltán az archaikus eljárással készített képek kategóriában a Gombaszögi völgy panorámája című képéért az MFVSZ oklevelét kapta. Továbbá a következő alkotók képeit választották ki kiállításra alkalmasnak a 320-as válogatásba: Toldi Zorán (Érsekújvár), Prezmeczky Péter (Komárom), Bátky Tamás (Bős) és Mészáros Lajos (Léva)“ – hangzott el.
Hozzátette: mivel néhány éve az észak-magyarországi régió alkotóit is a szlovákiaiakhoz sorolják, a legsikeresebb ottani alkotókat is felsorolta: Varga István (Ózd) az MFVSZ bronzérmét kapta az archaikus eljárással készített képek kategóriában, Szathmáry-Király Ádám (Sajógalgóc) az MFVSZ oklevelét kapta a Mit jelent magyarnak lenni? – kategóriában, valamint Bánóczi László (Sajókeresztúr), Koós László (Miskolc), dr. Agócs József (Salgótarján) és Zombor Gyula (Miskolc) fotóit is kiválasztották. Mindnyájuknak szeretettel gratulált, az alkotómunkájukhoz pedig további sok sikert kívánt. Végül megköszönte Stubendek Lászlónak a sokéves együttműködést, és hálája jeléül átadott neki egy új katalógust.
A megnyitón közreműködtek a Komáromi Művészeti Alapiskola növendékei: Szabó András (gitár) és Búzás Eszter (fuvola), akit zongorán Fekete Éva, a MAI tanára kísért.