X és Y generáció – látványos építészeti kiállítás nyílt a Limes Galériába
A Fiatal Építészek Fórumának X és Y generáció című, látványos építészeti kiállítása nyílt meg augusztus 23-án este a komáromi Limes Galéria hajójában. A Duna Mente Művészetéért Polgári Társulás által rendezett, szeptember végéig látható tárlatot Szabó Krisztián, a FÉF elnöke mutatta be. Közreműködött a Hárompatak zenekar képviseletében Balázs Lilla, Illés Gábor és Pok Attila, akik moldvai csángó dalokkal teremtettek jó hangulatot a kiváló akusztikájú teremben. Az est második felében az építészet jelenéről és jövőjéről zajlott pódiumbeszélgetés.
„2011-ben megszólítottuk a 40 év alatti, közösségben gondolkodni akaró felvidéki gyakorló építészeket és egyetemi hallgatókat, akik szívesen álltak be közénk, a Fiatal Építésze Fórumába, a FÉF-be. Bár már hozzávetőleg 60-an ismerkedtünk meg egymással, nem vagyunk hivatalosan bejegyzett szervezet. Ennek az az oka, hogy bár tömörülésünk egész Dél-Szlovákiát igyekszik lefedni, a köztünk levő nagy távolságok miatt nehéz folyamatosan találkoznunk egymással. Anélkül pedig nehezen tartható fenn a hivatalos státusz“ – mondta el portálunknak Szabó Krisztián építész.
Hangsúlyozta: a lényeg, hogy végre tudnak egymásról, a Felvidék más szegleteiben élő-alkotó kollégáikról, egységbe kovácsolódnak, s főleg regionális jellegű rendezvényeket szerveznek. Mivel már idehaza is tevékenykednek jeles építészek, az ifjabbaknak van kiktől tanulniuk, tanácsokat kérniük. „Kiállításainkon keresztül azt is felmérjük, hogy pár év alatt mennyire sikerült előrelépnünk munkásságunk terén. Továbbá ily´módon igyekszünk bizonyítani azt, hogy már tájainkon is él a minőségi építészet. Ehhez azonban a középületek és a családi házak tervezése-kivitelezése kapcsán a beruházók némi szemléletváltására is szükség van“ - fogalmazott.
Szabó Krisztián a kiállítás elnevezéséről (X és Y generáció) elárulta: az eltelt 7 év alatt legidősebb tagjaik már túllépték 40. életévüket, ekképp már két nemzedék képviselőit tömörítik.
"Elég sokszínű a kiállítási anyag, amely helyet ad a különféle építészeti stílusoknak. Az egyetemi hallgatók többnyire vizsgamunkáikat, a gyakorló építészek pedig az általuk tervezett és már megvalósult épületeket mutatják be. Nem panaszkodhatunk, hiszen a tehetséges építészek már idehaza is kapnak olyan komoly megrendeléseket, amelyek által kiélhetik kreativitásukat, megvalósíthatják egyedi elképzeléseiket. Persze, ehhez a beruházók nyitottságára is szükség van” – fejtette ki.
A kiállításon 18 banneren mutatnak be egy válogatást legújabb terveikből, s azok mellett 23 banneren most először kapott helyet a csoport hét évvel ezelőtti megalakulása után rendezett alkotótáborban készített munkáik is. “Ez a társítás önreflexióra is lehetőséget nyújt: összevethetjük, hogy hét év alatt honnan hová sikerült fejlődnünk.”
Megtudtuk, hogy már a tömörülés megalakulásánál is több támogató bábáskodott, s javarészük továbbra is kitartott mellettük.
“Kezdettől fogva támogatónk a Szlovák Építészeti Szövetség, illetve Istenes József, jeles érsekújvári építész, aki a FÉF létrehozásának egyik kezdeményezője volt, majd az alelnökünk lett. Továbbá a Pozsonyi Magyar Intézet, amely kiállításaink megrendezését is segítette-segíti. Az anyagi támogatásokból nyomtattuk ki a bannereinket, s a 2017-ben készült második kiállítási anyagunkat már vándorkiállításként utaztathatjuk. Először tavaly áprilisban az említett pozsonyi intézetben, majd a kassai MaJel Rovás-centrumban, idén első alkalommal pedig itt, Komáromban állíthattuk ki az anyagot. A Limes Galériában szeptember végéig tekinthető meg, az összeállítás ez évben még a Rimaszombati Városi Galériában is bemutatjuk” – nyilatkozta.
Az est második felében az építészet jelenéről és jövőjéről zajlott pódiumbeszélgetés, amelyen többek között Istenes József, a fórum létrehozásának jeles kezdeményezője is jelen volt. A beszélgető partnerek sorában több helyi és környéken élő építész, így Bartal Zoltán, Csémy Krisztián, Smidt Tamás foglalt helyet, ám a vitába a galérialátogatók is bekapcsolódhattak.