Vita támadt Alfons Mucha Szláv eposzának tulajdonjogáról
A Mucha Alapítvány szerdai bejelentése szerint a bírósági eljárás megindításának konkrét oka, hogy John Muchának nem tetszik a prágai városi tanács döntése, miszerint a híres festményciklust 2017 elején hosszú, kétéves ázsiai körútra küldi. A festő unokája azt állítja, hogy ez megkárosíthatja a nagyméretű alkotásokat.
John Mucha beadványát formálisan arra alapozza, hogy nagyapja ugyan valóban a városnak ajándékozta a Szláv eposzt, de azzal a feltétellel, hogy a főváros a nagyméretű festmények számára saját galériát épít. Ez máig nem történt meg, így az ajándékozás érvénytelen.
Prága kitart amellett, hogy a Szláv eposz a város tulajdona és a tervezett ázsiai kiállításokat nem akarja lemondani. "Évek óta az a hivatalos álláspontunk, hogy Alfons Mucha húsz festményének, tehát a Szláv eposznak a rendes és kizárólagos tulajdonosa Prága" - szögezte le a cseh főváros szóvivője, Vít Hofman.
A cseh főváros a mintegy kétéves ázsiai körutat arra is szeretné kihasználni, hogy állandó kiállítóhelyet találjon a Szláv eposznak, amely része a cseh nemzeti kulturális örökségnek.
A szlávok történelmét megörökítő festményciklus majdnem kéttucatnyi nagyméretű képét 2012-ben a prágai Kereskedelmi Palota nagytermében állították ki, amely a Cseh Nemzeti Galéria hivatalos kiállítóterme. Korábban, több mint négy évtizeden át a dél-morvaországi Moravský Krumlov kastélyában volt elhelyezve, mert Prágában nem volt számára megfelelő kiállítóterem. A 20 képből álló ciklus Prágában előzőleg csak 1928-ban volt rövid ideig látható, később évtizedekig raktárban volt, majd 1963-ban Moravský Krumlovba került.
Alfons Mucha 1860. július 24-én született Ivanèice morva kisvárosban apja második házasságából. A szecesszió nagymestere 1939. július 14-én Prágában halt meg.