Visszakapja a baltimore-i múzeum a "hétdolláros" Renoir-képet
Leonie Brinkema bíró az ítéletben elutasította Marcia "Martha" Fuqua tulajdonosi igényét. A nő arra hivatkozott, hogy a művet 2009-ben Nyugat-Virginiában vette egy bolhapiacon. A bíró azonban leszögezte: meggyőző bizonyíték igazolja, hogy a festményt 1951-ben a Baltimore-i Művészeti Múzeumból (BMA) lopták el.
Fuqua, aki a pénteki ítélethirdetésen nem jelent meg, 2012-ben akarta aukcióra bocsátani a műalkotást, amelynek értékét a The Potomac Co. árverési ház akkor legalább 75 ezer dollárra becsülte. A múzeum azonban bejelentette, hogy lopott képről van szó, ezért az aukciót törölték, az FBI lefoglalta a művet és nyomozni kezdett az ügyben.
A nő arra hivatkozott, hogy csak egy "ártatlan vásárló", és nem rendelkezik művészettörténeti vagy egyéb szükséges ismeretekkel, hogy azonosítson egy Renoir-képet, és tudomása legyen az eredetéről.
Pierre-Auguste Renoir 1879-ben egy folyóparti vendéglőben vászon szalvétára festette a Paysage bords de Seine című, Szajna-parti tájat ábrázoló alkotást a kedvesének. A művet egyébként az árverési katalógus alaposan túlbecsülte, a szakértői vélemény szerint jelenlegi piaci értéke 22 ezer dollár lehet.
A festmény a baltimore-i múzeum fő támogatója, Saidie May gyűjteményéhez tartozott. May röviddel a kép eltűnése előtt hunyt el, és az alkotást még nem sorolták be a múzeum gyűjteményébe. A lopást 1951. november 17-én jelentették, de erről nem találtak rendőrségi jegyzőkönyvet a múzeum irattárában, és a festmény a lopott műkincsek listájára sem került fel.